بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر بلده

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۴ مرداد ۱۳۹۳

بَلَده یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر در بخش بلده شهرستان نور واقع شده‌است.

شهر بلده از طریق سه جاده به شهرهای شمالی و تهران دسترسی دارد. در حدّ فاصل ۵۳ کیلومتری جاده هراز و ۵۵ کیلومتری جاده چالوس قرار دارد. بلده آب و هوایی ییلاقی دارد.
روستاهای بخش بلده

نج، مزید ، دویلات ، سادات محله ، چل رود ، زرین کمر ، کلیک ، مرچ ، یالرود ، ورزن ، حطر ، کمر رود ، سر اسب ، بردون ، بطاهر کلاً ، یاسل ، کام ، خجیر کلاً ، یوش ، بل ، ورازان

روستای کمررود در جنوب باختری بلده از بزرگ‌ترین روستاهای پیرامونی آن است. این روستا زادگاه بزرگان زیادی بوده است. ناصرالدین شاه در سفرنامه خود، علاوه بر بیان ماجراهای سفر به منطقه بلده، از ویژگی های این روستا نیز سخن به میان آورده است. و روستای میناک نیز از دیگر روستاهای بلده است و روستای نج بزرگترین روستای بخش بلده میباشد.

از معروف ترین روستاهای بخش بلده می توان روستای ناحیه را نام برد که از طبیعتی بکر و دست نخورده و آب و هوای خوب برخوردار است این روستا بزرگانی چون دکتر مصطفی الموتی، ابوالحسن عمیدی نوری، ابوالفضل لسانی،عفت عمیدی نوری و … بسیاری دیگر از افراد مهم مملکت را در خود پرورش داد.

بلده 1 شهر بلده

بلده 2 شهر بلده

بلده 3 شهر بلده

بلده شهر بلده

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

  • علی اکبر ثقفی

    یکی زیباترین دیدنی های این منطقه، چشمه های آب در دل کوه ها است که از آن جمله می توان به لو چشمه و میشار در روستای کمرود اشاره کرد

    ۲۲ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *