رزرو هتل ایران بوم گردی

شهر امیرکلا

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۴ مهر ۱۳۹۳

شهر امیرکلا از نظر موقعیت جغرافیایی بین ۳۴ درجه و ۳۰ دقیقه الی ۳۸ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و بین ۳۵ درجه الی ۴۳ درجه طول شرقی قرار گرفته است که از شمال به شهرستان بابلسر از شرق به روستای مقریکلا از بخش کله بست شهرستان بابلسر از غرب به بخش مرکزی از شهرستان بابل و از جنوب به شهر بابل محدود میشود . ارتفاع شهر امیرکلا از سطح دریا بین۲۰ الی ۲۵ می باشد و شیب کلی امیرکلا از جنوب به شمال است و لازم به ذکر است که عمق آبهای زیرزمینی درشهر بالا می باشد . از لحاظ بارندگی حوزه نفوذ شهر امیرکلا بین منحنی باران ۵۰۰ الی ۷۵۰ میلیمتر قرار گرفته و یکی از پرباران ترین مناطق کشور محسوب می گردد و درجه رطوبت هوا در شهر امیرکلا از شرق به سمت غرب کاهش می یابد. امیرکلا تنها شهری می باشد که فاقد روستا ست و درسال ۱۳۳۲ شهرداری در این شهر تأسیس گردید و تعداد شهرداران این شهر از ابتدا تا بحال ۱۶ نفر بوده اند .

براساس آخرین سرشماری انجام گرفته شهر امیرکلا در حدود ۳۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد . مساحت شهر امیرکلا حدود۴/۱۳کیلومتر مربع می باشد که در قسمت غرب آن رودخانه بابلرود که از کوههای البرز سرچشمه گرفته و پس از طی مسیر از شهر بابل وارد شهر امیرکلا شده و از قسمت کنار شرقی شهر عبور کرده وبه دریای خزر می ریزد .

امیرکلا دارای فرهنگی غنی و مردمانی دلاور و شهید پرور می باشد . در عالم علم و عمل مشاهیر فقهی و شخصیتهای علمی بزرگی همچون شیخ محمد پازواری ملقب به امیرالشعراء و شیخ العجم که بعداً به امیر پازواری شهرت یافت، شیخ مهدی امامی مازندرانی که در علم اخلاق استاد حضرت امام خمینی ( قدس سره الشریف ) بودند ،
حضرت آیت الله شیخ علی اصغر مازندرانی، حضرت آیت الله قائمی ، سعید العلماء ، آیت الله العظمی کریمی وعلمای دیگر را میتوان نام برد که منشأ خدمات دینی و اسلامی در منطقه و کشور بودند و از این منطقه بوده اند.

تور اروپا

امیر کلا 1 شهر امیرکلا

امیرکلا 2 شهر امیرکلا

امیرکلا شهر امیرکلا

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • سید محمد حسینی

    شهر خیلی کوچک و قدیمی هستش که تعداد جمعیت کمی داره ولی مردم خیلی خوبی داره

    ۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین