شهر ارومیه | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

شهر ارومیه

دسته بندی مطالب بر اساس :
2015-05-11شهر ارومیه آذربایجان غربی ارومیه

اُرومیّه یکی از کلان‌شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ با ۶۶۷٬۴۹۹ نفر جمعیت، دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال‌غرب ایران به‌شمار می‌آید. ارومیه با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و ودر میان دشت ارومیه قرار گرفته است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم ودر زمستان سرد می‌باشد.

ارومیه با بیش از ۳ هزار سال قدمت قدیمی‌ترین شهر در منطقهٔ شمال‌غرب ایران به‌شمار می‌آید که هنوز پابرجا است. از این رو ارومیه به عنوان ۱۹ شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده است. برخی مورخان ارومیه را زادگاه زردشت می‌دانند. در سده‌های گذشته حوادث متعددی از قبیل اشغال توسط عثمانی‌ها و روس‌ها را تجربه کرده است. این شهر به سبب موقعیت مناسب که در میان شاه‌راه ارتباطی قفقاز، میان‌رودان و آسیای صغیر داشته در گذشته از مراکز تجاری منطقه به شمار می‌رفته است. نقل مهمترین سوغات ارومیه است.

ارومیه به عنوان شهر دارای اولین بیمارستان به شیوه نوین، اولین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران، پایتخت والیبال ایران، دومین شهر پرترافیک ایران شناخته می‌شود. دارالنشاط ، پاریس ایران ، شهر آب ، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب ارومیه است. ارومیه مدتی در دوره پهلوی به رضائیه تغییر نام داد.

نام‌گذاری

اور در زبان آشوری به معنای شهر است (همان واژه‌ای که در نام اورشلیم (شهر آشتی) هم وجود دارد) و میه به معنای آب است (هم‌ریشه با مآء عربی) و اورمیه یا ارومیه در زبان آشوری به معنای “شهر آب” است. نام این شهر در شروع دوره پهلوی به دلیل علاقه رضا شاه به این شهر به رضائیه تغییر نام دادو بعد از انقلاب اسلامی دوباره به نام ارومیه برگشت. ارومی، ارومیه، ارْمیه، اورمیه،ارم از دیگر نام‌های آن بوده است. در بین آذربایجانی‌ها نام اورمی رواج دارد.

پیشینه

عقیده بر این است که شهر ارومیه در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح تاسیس شده است.

جغرافیا

ارومیه با داشتن موقعیت ممتاز جغرافیایی در ۲۰ کیلومتری دریاچه ارومیه قرار دارد. ارتفاع ارومیه ۱۳۳۲ متر از آب‌های آزاد است. ارومیه در دشت ارومیه واقع شده است که ارتفاعاتی چون کوه سیر، کوه قیزقلعه، کوه جهودها، کوه چهل مر شهیدان، کوه ماه، کوه علی پنجه سی و کوه علی ایمان آن را احاطه کرده‌اند.در واقع ارومیه بین دریاچه ارومیه و دیوارهٔ کوه‌های غرب استان واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی
شهر ارومیه روی مدار ۳۷ درجه و ۳۲ دقیقه در نیم‌کره شمالی از خط استوا قرار گرفته است. همچنین این شهر روی نصف النهار ۴۵ درجه و ۲ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد.

شهر ارومیه

شهر ارومیه

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

 • جاوید پنج‌شنبه 14 خرداد 1394 - ساعت 17:10:14

  سلام
  باید عرض کنم نام اصلی ارومیه (اورمو) بوده که اور به معنای شهر و مو به معنای درخت انگور و در مجموع به معنی شهر انگور هست.
  با توجه به اینکه بعد از اینکه فارسی ، زبان رسمی کشور شد بیشتر اسامی شهرهای آدربایجان ، جزایر و حتی خیابانهای این شهر نیز تغییر کرد که یک استبداد واقعی بود چون این سامی ، همه ریشه از زبان ترکی داشتند .
  و اینکه حال میگویید اورمیه به معنی شهر آبهاست ، اشتباه است چون کلمات عربی و دیگر زبانها هیچ گاه وارد زبان ترکی نشده اند که حال بخواهیم از کلمه ی (میاء) که جمع کلمه عربی (ماء) هست استفاده کنیم .
  پس خواهشا در معرفی یک شهر سعی کنید تحقیقات کاملی بدست بیارید.
  با تشکر جاوید از اورمو

  پاسخ دادن
  • هاشم پنج‌شنبه 23 آذر 1396 - ساعت 07:34:22

   کاملا با نظرت موافقم منم مدقع خوندن مطلب خیلی تعجب کردم

 • اورمیه قلب آذربایجان سه‌شنبه 18 مهر 1396 - ساعت 20:59:20

  اورمیه قلب آذربایجان
  آذربایجان دیارنا، اورمیه خوش گلیبسیز
  به دیار آذربایجان، اورمیه خوش آمدید
  یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه
  اورمیه قلب آذربایجان

  پاسخ دادن
 • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.