بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر آبژدان

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ آذر ۱۳۹۹

شهر آبژدان از سال۱۳۹۳ رسماً در تقسیمات کشوری به عنوان شهر شناخته شد قبل از آن به عنوان روستای آبژدان به مر کزیت دهستان آبژدان و بخش مر کزی از شهرستان اندیکا محسوب می شد.شهر آبژدان در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب مرکز شهرستان اندیکا (قلعه خواجه)،۳۵ کیلومتری شهر مسجدسلیمان که این موقعیت جغرافیایی باعث شده تا آبژدان را دروازه زاگرس می نامند،۴۵ کیلومتری شهر ایذه ودر فاصله ۱۷۵ کیلومتری شهر اهواز و در ۸۰ کیلومتری مرز استان چهارمحال و بختیاری می باشد.این شهر در شمال شرقی استان خوزستان قراردارد،براساس طرح توسعه و عمران ناحیه شرق استان خوزستان ،شهر آبژدان(به مرکزیت جعفر آباد)در منطقه آبژدان مجموعه آبژدان قراردارد.

شهر آبژدان دارای ۱۳ روستای مسکونی تحت نفوذ به نام های مورد،طالقانی،آب قلعه،امیر المومنین،طاقا، سرگچ،آب چهر،الیاس ،اولاد،تلخاب نظر ،چری ،صالح کوتاه میباشد.

جمعیت:طبق سر شماری رسمی سال ۱۳۹۰ جمعیت شهر آبژدان با روستاهای حوزه تحت نفوذ طبق آمار گیری رسمی ۳۳۸۶ نفر در قالب ۷۲۷ خانوار که تعداد ۱۷۳۴ نفر مرد و۱۶۳۴ نفر زن گزارش گردیده است.

مساحت شهر :شهر آبژدان در وضع موجود که حدود ۱۹۱ هکتار می باشد.

اقلیم شهر:طبق ایستگاه هواشناسی شهر مسجدسلیمان که از نوع سینوپتیک میباشد به دلیل نزدیکی آن به شهر آبژدان از آمارهای این ایستگاه استفاده شد که میانگین سالیانه دمای ایستگاه مسجدسلیمان در سال ۱۹۹۳-۲۰۰۳ برابر با ۵/۲۵ درجه سانتی گراد بوده است که این رقم در ماههای مختلف سال تفاوتهای را نشان می دهد.متوسط رطوبت سالیانه در دوره ۱۹۹۳-۲۰۰۳ معادل ۹/۴۰ درصد ثبت شده است.متوسط بارش سالیانه در همدوره ۷/۴۴۸ میلی متر ثبت شده است.

شهر آبژدان

 

 

مناطق مذهبی و امامزاده های شهر آبژدان : مقام امیر المومنین ،امامزاده بابا زاهد،صالح کوتاه که در ۵ کیلومتری شهرآبژدان و در مسیر سد شهید عباسپور به نام روستای صالح کوتاه می باشد.

مناطق دیدنی وگردشگری شهر آبژدان : تالاب شیمبار،جزیره پشت سد ،سیم بند ،یک برجی،دشت گل تاراز ،آبشار مورد ،پل نگین ،قلعه لیت ،طاق محمدخان شوکل حاجی وند ،کوه شو که دارای طبیعت بکر ودارای گونه های درخت وحشی مانند بلوط،بادام کوهی،بنک و کلخونگ می باشد و در نقطه ای از این مکان مشرف به سد گدار لندر می باشد که بسیار دیدنی و چشم نواز می باشد.

شهر آبژدان

صنایع دستی: بافت قالی بختیاری ،چوقا،گلیم،شیردنگ(نوعی بند تزئینی)

کشاورزی: درواقع اصلی ترین و مهم ترین کسب کار مردم آبژدان کشاورزی و دامداری می باشد کشاورزی شامل:(کشت گندم ،جو،،دیم،کلزا،زیتون،صیفی جات و…)

دامداری شامل(گوسفند،بز،مرغداری،گاوداری و…)

آب و هوا شهر:آب و هوای این شهر معتدل می باشددارای زمستانی یخبندان و تابستانی نچندان گرم و در فصل بهار بسیار آب و هوای با طراوت دارد .

شهر آبژدان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *