رزرو هتل فضاگشت
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

شناسایی یک میلیون مکان و سایت تاریخی و باستانی در کشور

اشتراک گذاری

تاریخ خبر : ۱۳۹۴/۲/۲۷ – مسعود سطانی فر روز شنبه در بازدید از اماکن گردشگری مشگین شهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد ۱۵۰ هزار عدد در یک صد سال اخیر بوده است.

وی گفت: تاکنون ۳۲ هزار اثر در فهرست آثار ملی کشور و ۱۷ اثر نیز در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده که بنای تاریخی مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی جزو این بناها است.

او اظهار کرد: پرونده کوه سبلان هم به عنوان زیباترین کوه ایران در دست بررسی است و در آینده نزدیک به یونسکو ارسال خواهد شد.

وی افزود: هم اکنون کارشناسان در این زمینه در حال برسی هستند ولی ثبت نهایی این کوه در آثار فهرست جهانی نیاز به همدلی ، همدلی و پشتبانی مسوولان استانی و کشوری دارد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری برای افتتاح پل معلق مشگین شهر به این شهرستان سفر کرده است.

پل معلق مشگین شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچای احداث شده ، دارای دو متر است و ۳۶۵ متر طول به عدد روزهای سال دارد.

نقشه تمام مراحل مطالعه ، طراحی و اجرای این سازه توسط کارشناسان داخلی انجام شده است.

این پل در منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی احداث می شود و برای احداث پل و تاسیسات جانبی آن بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

شهرستان مشگین شهر با ۱۷۰ هزار نفر جمعیت در شمال غربی اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، مقبره سید سلیمان فخرآباد ، کهنه قلعه ، چند حمام قدیمی و آب های گرم معدنی شابیل و قینرجه است.

ده ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با ده ها پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده است.
1229 شناسایی یک میلیون مکان و سایت تاریخی و باستانی در کشور

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *