رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

سیری در شهرری ، قدیمی ترین شهر ایران

اشتراک گذاری

سیری در شهرری ، افتخار این را دارد که شما را با یکی از قدیمی ترین و باستانی ترین شهرهای ایران آشنا سازد .در حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد، یکی از جانشینان اسکندر(سولوکوس) ری را «اورپس» نامید. پس از آن اشکانیان همان را «آرساکیا» و «ارشکیه» نامیدند. در دوران اسلامی این شهر مرکز حکومت طایفه بنی امیه بود. سفر به شهر ری برای هر کسی با هر روحیه و سیلقه‌ای می‌تواند واقعاً جذاب باشد. آثار باستانی این شهر که در این متن به آنها اشاره شده است حکایت از قدمت تاریخی ری دارند.
ری از نظر تعداد آثار تاریخی از بسیاری از شهرهای باستانی دیگر غنی‌تر است که از جمله آنها می‌توان به قلعه ۳۰۰۰ ساله گبری، تپه چشمه علی ۵۰۰۰ ساله، بی بی شهر بانو با قدمت ۱۰۰۰ ساله اشاره کرد. ری همچنین یکی از شهرهای پایتخت امپراتوری سلجوقی در قرن یازدهم بوده است. در قرن سیزدهم پس از فتح مغول، این شهر به شدت آسیب دید و با قرار گیری تهران در مجاورت آن، به تدریج اهمیت خود را از دست داد.

سیری در شهرری

معرفی شهرری

شهر ری با وجود آن که از شهر حلب قدیمی­ تر است هنوز هیچ جایی در فهرست جهانی یونسکو باز نکرده است. و هیچ کدام از آثار باستانیش در این فهرست نیستند. اما دلایل زیادی وجود دارد که ری را به یکی از مهمترین شهرهای باستانی جهان تبدیل می ­کند. اولین نکته جالب در مورد ری آن است که بر اساس قوی ­ترین احتمال زردشت در این شهر به دنیا آمده است. شاید به همین دلیل شهر ری تا مدت­ ها از شهرهای بسیار مذهبی بود که حکومتی مستقل و تحت نفوذ موبدان داشت.
از طرف دیگر این شهر بر سر راه جاده ابریشم واقع شده بود و مالیات بسیاری کسب می­ کرد. همچنین مردم ری نیز تاجر و ثروتمند بودند. به همین دلیل مالیات یا خراج ملک ری در طول تاریخ برای شاهان دیگر کشورها وسوسه انگیز بود. داریوش کبیر نیز در کتیبه بیستون از فتح ری یاد می ­کند. او در این کتیبه ری را در جهت سرزمین ماد می ­نامد. تقریباً همه موافقند که محل تولد زردشت نیز شهری در نزدیکی سرزمین ماد بوده است. اما بر سر یکی بودن این دو واژه کمی اختلاف وجود دارد.به هر حال ری استحقاق ثبت شدن در بین قدیمی ­ترین شهرهای تاریخ بشر را دارد و بی­ تردید میراثی جهانی است.
شهرستان ری نظر تقسیمات کشوری دارای ۳ بخش «فشافویه – کهریزک – مرکزی» و ۶ دهستان و ۱۳۰ روستای دارای سکنه است جمعیت شهرستان بر اساس آمار سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۸۰۰۰۰۰ نفر است.

سیری در شهرری

جاذبه های گردشگری شهرری

حضرت عبدالعظیم (ع)

نسب این امامزاده به امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد و از قدیم محبوب تهرانی‌ها بوده است. اگر از ورودی شمالی وارد مجموعه شوید، آستان این امامزاده رو در روی شما قرار دارد. بنای نخستین این آستانه که در نیمه دوم قرن سوم هجری قمری ساخته شده و درگاه اصلی ورودی آن که در شمال مجموعه قرار دارد، به فرمان پادشاهان آل‌بویه تکمیل و به مرور تعمیر شده است. پس از زیارت، به کتیبه‌ها و تزیینات آجری بنا توجه کنید.
آدرس: شهرری، خیابان مدرس، میدان مدرس

سیری در شهرری

امامزاده طاهر

حرم امامزاده طاهر در ضلع جنوبی صحن قرار دارد که با كاشی كاری‌های دوران قاجاری، یکی از زیباترین نقاط این مجموعه زیارتگاهی است. جالب است که بدانید قبر این امامزاده که او را از نوادگان امام زین العابدین(ع) می‌دانند، تا قرن‌ها ناشناخته بود و هنگام تعمیر قبرستان از روی سنگ قبر هویت آن مشخص شد. گفته می‌شود بقعه و ضریح امامزاده طاهر توسط ظل السطان فرزند ناصرالدین‌شاه در عوض توسل به امامزاده طاهر و شفای دو چشمش انجام شد. اگر به زیارت امامزاده طاهر رفتید، فاتحه‌ای هم روانه بزرگان از دست رفته فرهنگ و ادب کنید، سعید نفیسی با سنگ قبری ساده در گوشه صحن امامزاده طاهر قرار دارد و سنگ قبر مهدی سهیلی كنار كفشداری زنانه در صحن همین امامزاده است.

سیری در شهرری

باغ طوطی

در غرب صحن امامزاده حضرت عبدالعظیم باغی وجود داشت که مردم از قدیم به آن باغ طوطی می گفتند، حتی هنوز هم که دیگر یک قبرستان تاریخی است. اگر به تاریخ علاقه دارید، به‌هیچ‌وجه تماشای آن را از دست ندهید. ستارخان، شیخ محمد خیابانی، قاآنی شیرازی، قائم مقام فراهانی، آیت الله كاشانی، علامه محمد قزوینی، حسینعلی میرزا نصرت السلطنه، بدیع‌الزمان فروزانفر، طیب حاج رضایی، محمدعلی رزم آرا و بسیاری دیگری از کسانی که نام‌شان بارها در تاریخ تکرار شده، در اینجا دفن شده‌اند. سنگ قبر خشتی با حاشیه‌هایی سرخ رنگ متعلق به ستارخان، مشروطه خواه بزرگ ایرانی است. باغ طوطی یکی از دنج‌ترین محل‌های حرم است. از حیاط زیبای این باغ می‌شود منظره کل حرم را دید.

سیری در شهرری

امامزاده عبدالله

از میدان شهرری چند دقیقه‌ای که به‌سمت شمال در خیابان فداییان اسلام پیاده‌روی کنید، به امامزاده عبدالله می‌رسید. امامزاده‌ای که نسبش به امام زین‌العابدین (ع) می‌رسد. گورستان امامزاده عبدالله بیش از ۳۰۰ مقبره دیرینه دارد و بزرگانی مثل استاد هوشنگ ظاهری، اسدالله افشار، عمادالمالك مهدوی و منصور شریف در آن دفن شده‌اند.

سیری در شهرری

ابن بابویه

از میدان شهرری باید سوار تاکسی یا اتوبوس‌های دولت‌آباد شوید تا به امامزاده و گورستان ابن‌بابویه برسید. ابن بابویه نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان تهران محسوب می‌شود و شیخ‌صدوق یا همان ابن بابویه در اینجا دفن شده است.
آدرس: شهرری، خیابان ابن بابویه

سیری در شهرری

برج طغرل

اگر تا ابن‌بابویه آمده‌اید، حیف است که به برج طغرل سری نزنید. برج طغرل روبه‌روی آنجا است. درباره مبدأ ساخت آن اختلاف وجود دارد، اما عده‌ای آن را آرامگاه طغرل بیک سلجوقی می‌دانند. برج طغرل غیر از روزهای دوشنبه همه روزهای هفته برای بازدید باز است.
آدرس: ری، شرق آرامگاه ابن بابویه

سیری در شهرری

دژ رشکان

دژ رشکان از جمله دژهای محافظ ری در چهارسوی شهر است که در چهارراه خط آهن، بالای کوهی استوار است.
آدرس: شهرری، مجاورت محله صفائیه و تپه چشمه علی
سیری در شهرری

بقعه جوانمرد قصاب

«جوانمرد قصاب» یک شخصیت نیمه افسانه‌ای و نیمه تاریخی است که بقعه‌اش در نزدیکی شهرری واقع شده است. بعضی از اهالی منطقه اعتقاد دارند که این مکان مقبره «ابوالعباس قصاب آملی» معروف به «ابوالعباس قصاب جوانمرد» است.
آدرس: ری، خیابان کمیل

سیری در شهرری

تپه میل

تپه میل از جمله آثار دوران ساسانیان است که در ۱۲ کیلومتری جنوب‌شرقی شهرری به سوی ورامین بر بلندای تپه‌ای پهناور در روستای قلعه‌نو واقع شده است.بقایای آتشکده بهرام چون روی دو پایه بزرگ بنا شده و از دور شبیه به میل است، به تپه‌میل مشهور شده است.
آدرس: شهرری، ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرری، روستای چاله‌طرخان

سیری در شهرری

قلعه گبری

قلعه گبری از جمله بناهای قدیمی شهر ری در شهرک علایی در محله‌ای به همین نام است که قدمت آن به دوهزار سال قبل به دوران ساسانیان باز می‌شود. برج و باروهای این قلعه در گذر قرن‌ها به‌دلیل فرسایش تخریب شده و اکنون تنها دیواره‌های طولانی و مرتفع آن از جنس خشت و گل بر جای مانده است.
آدرس: ری، شهرک علایی

سیری در شهرری

بازار ری

شهری با این رونق و وسعت و قدمت بی ­تردید به یک بازار درخور نیازمند بوده است. بازاری که در گذشته یکی از پر رونق ­ترین بازارهای ایران بود، هنوز هم زنده و پابرجا است. این بازار مانند بیشتر بازارهای ایران که به مسجدجامع یا مکانی مقدس ختم می ­شوند به حرم شاه عبدالعظیم می ­رسد.
بازار کنونی در دوران صفویه ساخته شده است و حدود پنج قرن قدمت دارد. به طور سنتی در این بازار ادویه جات وارد شده به وسیله جاده ابریشم فروخته می ­شد که هنوز هم می­ شود رد آن­ ها را پیدا کرد. اما شاید برای شما جذاب ­ترین بخش بازار کباب مشهور ری باشد. کبابسراها در انواع و اقسام شکل ­ها و قیمت ­ها در بازار هستند. کباب سبز شهر ری که متشکل از کباب کوبیده و سبزیجات معطر است را در هیچ جای دیگر نمی­ توانید پیدا کنید.
آدرس: شهرری، جنب حرم حضرت عبدالعظیم

سیری در شهرری

چشم اعلی

چشم سورنا یا چشم اعلا مشهورترین بخش ری در جهان است. یک داستان باستانی این است که چشم اعلی با تولد زرتشت جوشیدن گرفت و دقیقاً محل تولد زرتشت را نشان می ­دهد. البته این داستان ساختگی است و نمی ­تواند درست باشد. چون چشمه اعلی هشت هزار سال است که بی وقفه می ­جوشد و در واقع دلیل گرد آمدن مردم برای ساختن نخستین بناها در ری همین چشمه بوده است.
کاوش­ های باستان شناسی در منطقه چشم اعلی سه دوره مهم تاریخی اسلامی، اشکانی و پیش از تاریخ را در عمق ۲، ۵ و ۱۰ متری از سطح زمین نشان داده است. دلیل نامگذاری این چشمه آن است که مردم محلی آب چشمه را اعلی ترین آب جهان می ­دانستند و اعتقاد عمومی بر آن است که شستن فرش در آب این چشمه جلای خاصی به آن می­ دهد بدون آن که به رنگ قالی لطمه بزند. در گذشته با پایان گرفتن کار بافت فرش قبل از هر کاری آن را در آب این چشمه می­ شستند. در گویش محلی نام چشم اعلی به چشمه علی تغییر کرد که حالا بر روی نقشه نیز به این نام ثبت شده که نامی اشتباه است.

سیری در شهرری

کتیبه فتحعلی شاه قاجار

فتحعلی شاه بعد از بازدید از نقش رستم و بیستون تصمیم گرفت تا از خود یک نقش برجسته به جای بگذارد. این عادت شاهان قاجار بود که از صورت خود نقاشی تهیه می­ کردند و به مجسمه سازان دستور می ­دادند تا مجسمه ­های آن ­ها را بسازند.
یک نقاش، یک سنگتراش و یک معمار مأمور درست کردن این نقش برجسته شدند. این نقش با نقش رستم یک تفاوت عمده دارد. در نقش رستم تصویر شاهان در حال جنگ و فتح و رشادت دیده می ­شود. اما در این نقش شاه بر روی تخت نشسته و تاج بر سر گذاشته است و خواص دورش را گرفتند. این تصویر تنبل در خور شاهان قاجار نیز هست. شاه در این نقش تاج کیانی را روی سرش گذاشته و بر روی تخت معروف طاووس نشسته است. نمونه ­ای از این تخت و تاج را می­ توانید در کاخ گلستان ببینید. البته از نمونه ­های اصلی در موزه جواهرات تهران نگهداری می شود.
آدرس: شهرری، شمال شهرری، چشمه علی

سیری در شهرری

سورنا، رستم دستان

سورنا یا سورن، که حالا یکی از خیابان­ های تهران و نیز ربات ملی ایران به نام او است، قوی­ ترین پهلوان دوران اشکانی بود که داستان ­های زیادی در مورد رشادت ­های او گفته ­اند. مجسمه مفرغین و بلند قامت سورنا در موزه ملی ایران نگهداری می­ شود. گفته می­ شود که سورنا همان رستم افسانه­ ها است.
همان طور که نام کوروش به جمشید مبدل شد و نام هخامنشیان به کیانیان تغییر کرد در افسانه سرایی­ ها نام سورنا را به شکل رستم آوردند. سورنا پهلوانی بعد از شاه ایران، بلند مرتبه ترین شخص در تمام کشور بود و دوبار جان شاه را نجات داد که بار دوم برای نجات او جان خود را فدا کرد. افسانه­ ای محلی می­ گوید که درست بر بالای همین چشمه سورنا از باروی ری بالا رفت و دشمنان را به زیر افکند و برای فتح ری از دست رومیان سنگ تمام گذاشت.

سیری در شهرری

باروی ری

در بالای چشمه اعلی می­ توانید رد دیواری را تشخیص بدهید که در نگاه اول بسیار ساده به نظر می­ رسد. اما با کمی اطلاعات این دیوار به شگفت­ آورترین چیزی تبدیل می­ شود که در تمام زندگیتان دیده­ اید. بگذارید چند عدد را با هم بررسی کنیم. اهرام مصر ۵۰۰۰ سال قدمت دارند. استون هنج ۵۱۰۰ سال قدمت دارد. معبد خرسنگی مالت که گاهی به عنوان قدیمی­ ترین بنای ساخت بشر شناخته می ­شود ۵۵۰۰ سال قدمت دارد. و این دیوار، ۶۰۰۰ سال قدمت دارد و قدیمی­ ترین بنایی است که به دست بشر ساخته شده و هنوز باقی مانده است.
شگفتی در همین جا به پایان نمی ­رسد. بر روی این دیوار لایه­ های بسیاری ساخته شده است که می­ شود به آن به چشم خلاصه تاریخ ایران نگاه کرد. این دیوار در زمان مادها بنا شد. بعد از زلزله بزرگ ری خراب شد و جانشین اسکندر مقدونی، سلوکوس آن را ترمیم کرد. اشکانیان نیز به بازسازی آن همت کردند. سلجوقیان نیز دستی به این دیوار بردند. حتی بخش ­هایی در دوران قاجار دستکاری شد. حالا از هر زمانی ردی بر روی باروی کهن شهر مانده است. اما هنوز می ­توانید قسمت­ های بدون خشت را در حاشیه دیوار ببینید که رد قدیمی ­ترین تلاش باقی مانده بشر برای ساخت یک بنا است.
آدرس: بالای نقش برجسته فتحعلی شاه

سیری در شهرری

روستاهای شهرری

روستای امین آباد

امین آباد روستایی در دهستان غنی‌آباد بخش مرکزی شهرستان ری استان تهران می باشد.بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۷۷۷۸ نفر (۲۱۶۶ خانوار) بوده‌است.قلعهٔ گبری در جنوب شرقی شهر ری در شهرک علایی و محلی به همین نام واقع شده‌است و از جمله بناهای قدیمی است که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش می‌رسد. این قلعه که مساحتی در حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارد در دورهٔ ساسانیان ساخته شده‌است.
برج و باروهای این قلعه در طی قرن‌ها به دلیل فرسایش تخریب شده و امروز تنها دیوارهای طولانی و مرتفع از خشت و گل بر جا مانده‌است. پیش از انقلاب، از این قلعه به عنوان کارخانه باروت سازی استفاده می‌شد و پس از مرگ صاحب آن، این قلعه در اختیار آستان عبدالعظیم قرار گرفت.

سیری در شهرری

روستای اندرمان

اَندَرمان از روستاهای کهن شهرستان ری و جنوب شهر تهران است که دیرینگی آن را ۷ هزار سال دانسته‌اند.جاده شاهی دوره هخامنشیان از اندرمان می‌گذشته‌است. گمان بر اینست که در گذشته نام آن «آب اندر میان» بوده و به علت داشتن آب فراوان و رونق اقتصادی و اجتماعی یکی از روستاهای مهم شهر ری به شمار می‌رفته‌است.
هنگامی که مسلمانان ری را تصرف کردند برای زیر نظر داشتن مقاومت محلی، لشکریان خود را در چند پایگاه مستقر کردند. این پایگاه‌ها در دهکده اندرمان، جماران، فیروز و رام (فیروزآباد کنونی، در راه ری به کومش) و جایی به نام شیروان (احتمالاً همان شمیران) قرار داشتند. پس از تصرف ری توسط عرب‌ها، گروهی از مردم شهر به کوه‌ها و آبادی‌های پیرامون رفته‌بودند و گروه‌های مقاومت تشکیل داده قصد بازپس‌گیری شهر را داشتند که این پایگاه‌های چهارگانه از این امر جلوگیری کرد.

سیری در شهرری

روستای تورقوزآباد

تورقوزآباد، روستایی از توابع بخش کهریزک شهرستان ری در استان تهران می باشدکه در نزدیکی شهرری است.این روستا اکنون فاطمیه نام دارد.این محل حدود هشت کیلومتر با عوارضی تهران-قم فاصله دارد و فاصله آن با شهرک واوان اسلامشهر نیز حدود پنج کیلومتر است.این روستا در دهستان کهریزک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۲۷۸ نفر (۶۵۴ خانوار) بوده‌است.
در روز ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی (۵ مهر ۱۳۹۷) نام این منطقه در صدر اخبار جهان قرار گرفت. بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با نمایش تصویری که مدعی شد ساختمانی در کوچه ماهر در تورقوزآباد است، این ادعا را مطرح کرد که ایران تأسیسات سرّی خود را در این منطقه نگهداری می‌کند.در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ اعلام شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این منطقه بازرسی به عمل آورده‌است.

سیری در شهرری

برای آشنایی بیشتر با روستاهای شهرری می توانید اینجا کلیک کنید.

غذاهای محلی شهرری

خورش قیمه

خورش قیمه، غذایی پرطرفدار در میان ایرانیان است و در مناطق مختلف کشور، با دستور پخت‌های متنوعی طبخ می‌شود. از مواد تشکیل‌دهنده این خورش سنتی که یکی از غذاهای اصیل شهرری و تهران نیز به شمار می‌آید، می‌توان به گوشت قرمز، رب گوجه‌فرنگی، پیاز سرخ‌شده، لپه و لیمو عمانی اشاره کرد.

سیری در شهرری

خورش قورمه سبزی

قدمت خورش قورمه سبزی به ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل برمی‌شود؛ زمانی که آریایی‌ها روشی جدید برای نگه‌داری از گوشت در تمام فصول سال را به وجود آوردند. به طبع این خورش در سراسر ایران طبخ می شود و اندکی در استفاده از مواد اولیه متفاوت است . این غذا نیز یکی از غذاهای محلی و محبوب شهرری می باشد.

سیری در شهرری

آش رشته

این آش بوی ایران را می‌دهد، بوی سفره‌های افطار و دورهمی‌های خانوادگی در خانه‌های مادربزرگ و پدربزرگ‌ها. آشی که یک خاطره مشترک است از کودکی تک تک ما و کمتر کسی پیدا می‌شود که عاشق طعم آن نباشد. آش رشته یکی از اصیل‌ترین آش‌های ایرانی است که از سال‌های بسیار دور طبخ می‌شده است. آش پرطرفدار و بسیار لذیذ با انواع حبوبات (نخود، لوبیا چیتی، عدس، ماش، لوبیا قرمز)، سبزی آش (اسفناج، تره، جعفری، گشنیز)، سیر، رشته آشی، پیاز، روغن، نمک و زردچوبه درست می‌شود. این آش در شهرری نیز طرفدار زیادی دارد.

سیری در شهرری

آش شله قلمکار

آش شله قلمکار یکی از بهترین آش‌های ایرانی است که قدمت و خاستگاه آن به دوره حکومت ناصرالدین شاه و شهر تهران برمی‌شود. طبق روایت‌های تاریخی در فصل بهار، زمانی که شاه قاجار برای شکار به اطراف تهران می‌رفت. به آشپزان خود دستور می‌داد که ۱۲ دیگ آش درست کنند. آن‌ها برای طبخ این حجم آش، هرچه که در دسترس داشتند، در آش می‌ریختند. از گوشت گوسفند و انواع حبوبات گرفته تا چند مدل سبزی و ادویه‌جات معطر. این آش با حضور ده‌ها خدم و حشم درست می‌شد و همه چیز در زمان پخت آن، درهم و برهم بود. به همین دلیل، آشپزان دربار، نام این آش را «شله قلمکار» گذاشتند.

سیری در شهرری

آبگوشت آجیل

آبگوشت آجیل یکی از غذا‌های محبوب در تهران قدیم بود که معمولا به‌عنوان سحری در ماه رمضان سرو می‌شد. گوشت گوسفند پروار اعلا از قسمت گردن یا ماهیچه، نخود پوست گرفته، فندق، پسته، بادام، گردو، مویز، لواشک یا گوجه برغانی به‌همراه زعفران و پیاز و نمک از مواد تشکیل‌دهنده این آبگوشت هستند.

سیری در شهرری

هتل های شهرری

مجتمع اقامتی آفتاب تهران

اقامتگاه‌هایی چون مجتمع اقامتی آفتاب تهران که یک ساختمان دوطبقه و ۳۹ واحدی است برای شما مناسب خواهد بود. این هتل نزدیک حرم است و دارای لابی و رستوران است. یک هتل دیگر نزدیک حرم، هتل ویلایی یادگار امام تهران است. این هتل ویلایی از ۳۰ ویلای دونفره برخودار است که همه در محیطی سرسبز قرارگرفته‌اند.هتل آفتاب تهران وابسته به آستان حرم مطهر امام خمینی (ره) است و مهمانان گرامی می توانند دسترسی آسانی به حرم داشته باشند. هتل آفتاب مرقد امام خمینی در فاصله حدود ۵ کیلومتری از شهر آفتاب و دانشگاه آزاد واحد شهر ری واقع است که مزیت دیگر اقامت در این هتل به شمار می رود.
آدرس: اتوبان خلیج فارس جنوب به شمال (تهران – قم) -ضلع غربی و شرقی حرم مطهر امام خمینی-مجتمع اقامتی آفتاب تهران

سیری در شهرری

هتل کرامت شهرری

هتل کرامت ری در جوار حرم حضرت عبدالعظیم (ع)، جزو یکی از هتل‌های نوساز تهران است. این هتل سال ۱۳۹۹ تاسیس شده و انواع اتاق‌های استاندارد، سوئیت‌های اقتصادی و سویئت‌های رویال دار که شما می‌توانید به فراخور نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب و رزرو کنید. اتاق‌های این هتل تمیز و نوساز است. هتل کرامت ری یک هتل مدرن محسوب می‌شود و امکانات مناسبی برای میهمانان خود مهیا کرده است.
آدرس: میدان شهر ری، خیابان قم، خیابان بغدادی

سیری در شهرری

سوغات شهرری

اگر سفر به شهر ری را به نیابت زیارت حرم عبدالعظیم انجام می‌دهید. بعد از زیارت و خوردن ناهار، حتماً دوست دارید به خرید سوغات بپردازید. اینجا سوغات متنوعی پیدا می‌شود از جمله عرقیجات سنتی، ادویه‌ها، تسبیح، سنگ‌های زینتی، انگشتر و زیورآلات نقره‌ای. برای خرید این سوغات به بازار شهرری مراجعه کنید.

سیری در شهرری

رستوران های شهرری

رستوران مجلل شهر ری

یکی از رستوران‌های مشهور و گران قیمت شهر ری به حساب می‌آید. این رستوران در سال ۱۳۸۶ افتتاح شده است و در طی ۱۵ سال گذشته با دکوراسیون شیک، آشپز حرفه‌ای، غذاهای خوشمزه و کیفیت بالای خدماتی که ارائه می‌کند. توانسته شهرت زیادی در ری برای خود دست و پا کند. حالا تقریباً همه مردم شهر ری این رستوران را می‌شناسند. رستوران مجلل شهرری را به دوستان و آشنایانی که به ری می‌آیند توصیه می‌کنند.
آدرس: تهران، شهر ری، میدان نماز، ابتدای بلوار امام حسین

سیری در شهرری

رستوران عمارت شهرری

این رستوران با انواع غذای ایرانی و محیطی شیک و تمیز در خدمت مشتریان می باشد.
آدرس:شهر ری، میدان مدرس،خیابان دانشپور،پلاک۱۲

سیری در شهرری

کافه رستوران بام ری

آدرس:خیابان فداییان اسلام، صد متر مانده به میدان اصلی شهرری، روبروی پارک رازی ، ابتدای خیابان شیخ اکبری

سیری در شهرری

رستوران جام جم شهرری

این رستوران یکی از بهترین رستوران های شهر ری می باشد که با انواع غذای ایرانی به مشتریان خود خدمات می دهد. در رستوران جام جم شهر ری موسیقی زنده نیز اجرا می شود.
آدرس: شهر ری،میدان معلم ، ابتدای خیابان میثم جنوبی ،جنب بانک مسکن

سیری در شهرری

رستوران آشپزباشی شهرری

آدرس:ری ، دیلمان،خ. منتظری،خ. امام حسین

سیری در شهرری

بهترین زمان سفر به شهرری

بهترین زمان برای سفر به ری از اردیبهشت تا مهر است که دمایی مطبوع تا گرم و بارندگی محدود را خواهید داشت. هوای شهر ری معتدل و خشک است. حداکثر درجه حرارت در فصل تابستان ۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل دما در زمستان -۹ درجه سانتیگراد زیر صفر است. میزان باران سالیانه شهر ری به صورت متوسطه ۲۵۰ میلی متر است. در تعطیلات رسمی که مردم برای سفر از تهران خارج می شوند آلودگی هوای شهر ری به ویژه در فصول غیر سرد به حداقل می رسد. به دلیل سفرهای نوروزی مردم به خارج از تهران، نوروز بهترین زمان برای سفر به شهر ری است.

سیری در شهرری

روش های سفر به شهرری

شما می‌توانید از طریق هواپیما، قطار و اتوبوس به این شهر تاریخی سفر داشته باشید. این شهر تنها ۲۴ کیلومتر با کلانشهر تهران فاصله دارد. بنابراین اگر شهرستان زندگی می‌کنید، باید ابتدا خود را با ماشین شخصی یا وسایل نقلیه عمومی به تهران برسانید، سپس بقیه مسیر تهران تا شهر ری را بپیمایید.
بسته به محل اقامت شما، شهر ری دسترسی بسیار خوبی به خط یک مترو تهران دارد. ایستگاه مترو شهر ری در غرب شهر، بهترین محل برای شروع سفر و گردش در شهر ری است. از ایستگاه مترو امکان کرایه وسیله نقلیه و استفاده از تاکسی یا اتوبوس برای رسیدن به جاذبه های مهم شهر ری وجود دارد.

بهترین زمان سفر به شهرری چه موقع است؟

بهترین زمان برای سفر به ری از اردیبهشت تا مهر است.

قدمت شهرری چقدر است؟

قدمت سکونت و سابقه تاریخی این شهر به دوره قبل از اسلام، حدود ۳,۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

بهترین جاهای دیدنی شهر ری کدامند؟

مقبره شاه عبدالعظیم، بازار ری، قبرستان ابن بابویه، مقبره بی بی شهربانو، برج طغرل، حرم امام خمینی، چشمه علی و قلعه رشکان و…

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *