رزرو هتل فضاگشت
۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سیری در بهشهر ، اشرف البلاد

اشتراک گذاری

سیری در بهشهر شما را با این شهر زیبا و مردمان خونگرم و طبیعت بی نظیرش آشنا خواهد کرد. با توجه به اسناد تاریخی به دست آمده، بهشهر با قرارگیری در ناحیه جنوبی دریای مازندران همواره از نظر سیاسی تاریخی و نظامی حائز اهمیت بوده است. این شهر به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق سکونتگاهی شمال ایران در ادوار گذشته شناخته شده است، همچنین امروزه یکی از شهرستان های مهم استان مازندران می باشد. این شهر که در گذشته اشرف شهر نامگذاری شده بود و با وجود دیگر نام‌هایی که از آن یاد می‌شد، اشرف البلاد متداول ترین نامی بود، که شهر را به آن می خواندند.

سیری در بهشهر

معرفی شهر بهشهر

وجود آثاری در غار کمربند و هوتو واقع در چند کیلومتری غرب بهشهر، حاکی از آن است که در دوره ماقبل تاریخ نیز افرادی در این منطقه زندگی می‌کردند. تحقیقات باستان‌شناس‌های معروف خارجی روی ابزار و ادوات کشف‌شده و همچنین وجود اسکلت و جمجمه انسان در این غار به‌وضوح نشان می‌دهد که منطقه مربوط به زمان ماقبل تاریخ است. برخی از مورخان هم معتقدند که در زمان هخامنشیان، اقوامی در این منطقه ساکن بوده‌اند.
شهر بهشهر که مرکز شهرستان بهشهر می باشد. در ارتفاع ۲۰ متری از سطح دریا در شرق استان مازندران واقع شده است. که از جنوب به سلسله کوه های البرز و استان سمنان، از شمال به دریای خزر، از غرب به شهرستان نکا و از شرق به استان گلستان منتهی می‌شود. این شهرستان دارای سه بخش «مرکزی»، «یانه سر» و «گلوگاه» باشد و «بهشهر»، «رستم کلاه» و «گلوگاه» سه شهر آن در کنار پنج دهستان، شهرستان بهشهر را تشکیل داده اند. که مساحتی حدود ۱۴۱۶ کیلومتر را در بر می‌گیرد. این شهر که حدوداً ۲۰۶ روستا دارد، با وجود ۳۶ روستای خالی جمعیتی بالغ بر ۹۷ هزار و ۴۰۲ نفر را در خود سکنا داده است.

سیری در بهشهر

جاذبه های گردشگری بهشهر

باغ چهلستون اشرف

باغ چهلستون فقط در اصفهان و قزوین نیست بلکه بهشهر هم عمارتی مشهور و زیبا به نام چهلستون دارد. که داخل باغی با درخت‌‌های چندصدساله و تنومند محصور شده است. این ساختمان و باغ هم مانند چهلستون‌های اصفهان و قزوین متعلق به دوره‌ی صفوی است. شاهان صفوی‌ مهمان‌های ویژه و خاص خود را در این باغ پذیرایی می‌کردند. اما سرنوشت این باغ و بنا به همین آسانی و خوشی نگذشته است. سال‌ها پیش این ساختمان زیبا و ارزشمند که آن زمان‌‌ با نام باغ شاه شناخته می‌شد. بر اثر یک آتش‌سوزی نابه‌هنگام آتش گرفت. آسیب‌های زیادی دید و تا مدت‌‌ها شکوه و زیبایی اولیه‌ی خود را از دست داد.
پهلوی اول دوره‌ای بود که بخت دوباره با این باغ و ساختمان آن یار شد و توانستند ساختمان دیگری به جای ساختمان اولیه بسازند. این ساختمان که چهلستون نام گرفت. معماری و زیبایی خاص خود را داشت. امروز بنای باغ چهلستون در اختیار شهرداری بهشهر قرار گرفته است و با یک کاربری جدید و نو دوباره زنده شده است.
آدرس: شهر بهشهر محله امام خمینی بلوار هاشمی نژاد خیابان بهشتی خیابان مهدیه

سیری در بهشهر

کاخ صفی آباد

شهری که زمانی زادگاه مادر شاه عباس بوده است طبیعی است که بناها و آثار باشکوه و هنرمندانه‌ای در آن ساخته شده باشد؛ کاخ صفی آباد هم یکی از همین عمارت‌های قدیمی و تماشایی است.کاخ صفی‌آباد را ابتدا شاه عباس اول بنا کرد و چهار دوره‌ بازسازی به خود دید. دوره‌ی اول در زمان نادرشاه افشار و دوره‌ی دوم در زمان قاجار اتفاق افتاد. سال ۱۳۱۵ سومین دوره‌ای بود که به دستور پهلوی اول مرمت شد و آخرین بار، سال ۱۳۸۴، سازمان میراث فرهنگی کاخ را مجدد بازسازی و مرمت کرد تا عمر و دوام آن بیشتر شود.
کاربری امروزی کاخ یک کاربری نظامی است که اجازه نمی‌دهند بازدید‌کنندگان برای دیدن آن وارد محوطه و ساختمان شوند اما خوبی که باغ صفی‌اباد دارد چشم‌انداز باشکوهش است. این چشم‌انداز را از روی یک تپه در ورودی بهشهر به‌خوبی می‌توان دید.
آدرس: استان مازندران، جنوب غرب بهشهر، بلوار هاشمی نژاد، خیابان طالقانی، جاده صفی آباد

سیری در بهشهر

قبرستان سفید چاه

قبرستان یا گورستان سپید (سفید) چاه اولین قبرستان مسلمانان در ایران است که از دوران تیموریان به یادگار مانده. این گورستان هنوز هم مورد استفاده‌ی مردم و اهالی شهر بهشهر قرار می‌گیرد و روز‌به‌روز بزرگ‌تر می‌شود. مشخصه‌ی اصلی این گورستان که هم به عنوان یک جاذبه‌ی تاریخی و چندساله در لیست جاهای دیدنی بهشهر قرار دارد و هم هنوز از حیات خود نیافتاده و مورد استفاده‌ی مردم اهالی‌ست، رنگ سفید خاک آن است. علاوه بر این مشخصه، سنگ‌ قبرها و سنگ‌مزارهایی که در این قبرستان استفاده می‌شود روی مزار قرار نمی‌گیرد بلکه بالای سر هر متوفی، سر پا ایستاده‌اند.
آدرس: استان مازندران، بهشهر، بخش یانه سر، روستای سفید چاه

سیری در بهشهر

باغ عباس آباد

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی بهشهر باغ عباس‌آباد است که در فاصله‌ی نزدیکی از مرکز شهر قرار گرفته. تنها ۲۰ دقیقه از باغ چهلستون رانندگی کنید و به این مجموعه‌ تاریخی برسید. این باغ هم به دستور شاه عباس اول بنا شد و شامل سد عباس‌آباد، مخزن، دریاچه، آسیاب آبی و برج آجری است. علاوه بر این دیدنی‌‌های جذاب در این منطقه، امکانات رفاهی و متنوعی مثل رستوران، سکو برای کمپینگ و قایق‌سواری و اسب‌سواری هم در دسترس بازدیدکنندگان و مسافران است.
دریاچه و سدی که در مجموعه‌ی باغ‌ عباس‌آباد قرار دارد. یک بار در تابستان ۱۳۹۶ دچار خشک‌سالی شد اما بعد از گذشتن و تمام شدن دوران خشک‌سالی و نابه‌سامانی، دوباره روی خوش زندگی و طراوت را دید و امروز سرزنده و سرپاست. اگر چه گاهی مواقع از سال کم آب می‌شود اما خشک نخواهد شد. عمارتی زیبا در مرکز دریاچه قرار دارد که زیبایی و جذابیت این منطقه را دوچندان کرده است.
آدرس: استان مازندران، ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر

سیری در بهشهر

باغ چشمه عمارت

باغ چشمه عمارت از جاهای دیدنی بهشهر است که حیف است اگر بازدید آن را از قلم بیندازید. بنا مربوط به سال ۹۹۷ خورشیدی است و اکنون یکی از آثار ثبت‌شده‌ی میراث ملی ایران محسوب می‌شود. ساختمان اولیه بنا دو طبقه بود اما امروز و طی گذر زمان فقط یک طبقه از آن باقی مانده است.
چیزی که باعث شده این باغ و عمارت را به نام چشمه بشناسند. چشمه‌ای بوده که در گذشته از طبقه‌ی اول آن می‌جوشیده است. اطلاعاتی به دست نیامده که ثابت کند این چشمه به صورت طبیعی در عمارت وجود داشته یا برای تامین آب مورد نیاز اهالی عمارت، مسیر چشمه را به این بنا آورده‌اند. اما این چشمه‌ اصلی‌ترین جاذبه‌ی عجیب و حیرت‌انگیز باغ چشمه است. در نهایت آب چشمه به با‌غ ها و شالیزارهای اطراف می‌رفته است. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص این عمارت دیوار موسیقی آن است. در بین دیوارهای ساختمان، حفره‌‌هایی تعبیه کرده بودند که باعث پیچیدن صدا می‌شد. زمانی که موسیقی یا آوازی در این عمارت سرگرفته می‌شد، تمام بنا می‌توانستند صدای خوش آن را بشنوند.
آدرس: بهشهر،گرجی،بلوار هاشمی نژاد،خ. پاسداران،خ. مدنی

سیری در بهشهر

غاز هوتو و کمربند

دو غار معروف در دنیا که در لیست مکان‌های دیدنی بهشهر قرار گرفته‌اند اینجاست. قدمت این غارها به بیش از ۱۰ هزار سال پیش برمی‌گردد و اسکلت و بقایای انسانی در کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسان پیدا شده است. ابزارهایی از دوره‌ی پارینه سنگی و میان‌سنگی هم در این غار کمربند پیدا شده و ارزش و اهمیت آن را چندین برابر می‌کند.
آدرس: مازندران ، بهشهر

سیری در بهشهر

تالاب میان‌کاله

کمی دورتر از بهشهر و در فاصله ۳۹ کیلومتری آن، تالابی به نام میانکاله قرار دارد که از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرنده‌های بومی و مهاجر ایران است. تالاب با مساحت ۱۰۰هزار هکتار است و انواع و اقسام پرندگان دریایی و مهاجر در آن زیست می‌کنند. پوشش متنوع گیاهی این منطقه باعث شده تا بیشتر از قبل مورد پسند و علاقه‌ی پرندگان مهاجر و حیات وحش باشد و بیش از ۴۰ نوع پرنده در تالاب میانکاله زندگی ‌کنند.
دریای چهار فصل هم کمی آن طرف‌تر از تالاب میانکاله است. دریایی آرام و دلپذیر که رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های اطراف آن محلی آرامش‌بخش و خاص برای استراحت و گذران اوقات است. اگر دوست دارید ساعاتی از روز‌تان را در یک محل خلوت، با صدای آرام موج‌های و خنکی آب دریا بگذرانید و از نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه لذت ببرید، دریای چهار فصل بهشهر را انتخاب کنید که پشیمان نخواهید شد.
آدرس: استان مازندران، ۴۵ کیلومتری بهشهر

سیری در بهشهر

آبشار اسپه او

صحبت از جاهای دیدنی بهشهر را این بار با سفر به آبشار این شهر ادامه می‌دهیم. آبشار پلکانی و کاسه‌ای اسپه او هفت طبقه حوضچه متعدد اهکی دارد و در ۳۰ کیلومتری ارتفاعات رشته‌کوه البرز و منطقه‌ی هزار جریب واقع شده است. سرچشمه‌ای این آبشار از چشمه‌ای است که از زیر درختی کهنسال می‌جوشد.
آدرس:جاده گرگان – ساری ،جنگل پاسند،هزار جریب و توابع بهشهر

سیری در بهشهر

پارک ملی پابند

زمینی به وسعت ۲۶۵۹۷ هکتار در منطقه بهشهر را به نام پارک ملی پابند می‌شناسند. پارک پابند از شمال به روستای چناربن تا روستای نمکه می‌رسد، سمت شرق آن شامل روستای نمکه تا ارتفاعات کوه بادله است و جنوب آن از کوه بادله تا نکاء و زارم رود کشیده می‌شود. غرب این منطقه هم محدود به نکاء و زارم رود تا رودخانه‌ی زارم رود است.
آدرس: بهشهر ، خلیل شهر ، روستای پابند

سیری در بهشهر

سایت موزه گوهر تپه

دو کیلومتری شمال غربی رستم کلا، سایت موزه‌ای باستانی و ارزشمند به نام گوهر تپه قرار گرفته. این سایت موزه از محوطه‌های مهم و بزرگ دوران پیش از تاریخ است. داده‌ها و بررسی‌ها انجام شده ثابت کرده انسان‌هایی که در غارهای باستانی مثل کمیشان، غار هوتو و کمربند زندگی می‌کرده‌اند، پس از خروج از غار، کم‌کم به این منطقه کوچ کرده‌اند و باعث پیدایش گوهر تپه شده‌اند.
گوهر تپه بر خلاف بسیاری از سایت موزه‌های طبیعی، یک تپه‌ی انسان‌ساز است و با گذشت زمان به‌خاطر اینکه مردم دورهای جدید، روی آثار باقی‌مانده مردمان قبلی زندگی خود را ساخته‌اند، بالا رفته است. تپه از دوره‌های مختلفی تشکیل شده و از زمان عصر نوسنگی تا دوره‌ی برنز و مفرغ را شامل می شود.
آدرس: شهرستان بهشهر، ۲ کیلومتری شمال غربی شهر رستمکلا

سیری در بهشهر

آتشکده کوسان بهشهر

ردپای تاریخ در بهشهر هم از دوران پیش از تاریخ و تاریخی دیده می‌شود هم می‌توان آثار معماری و ارزشمند بعد از اسلام را در آن دید. آتشکده‌ی کوسان بهشهر یادگاری از زمان ساسانیان در این منطقه است و مربوط به سده‌های اولیه‌ای است که اسلام وارد تاریخ ایران شد. کوسان در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ در لیست آثار ملی ایران ثبت شد و به جایگاه واقعی و مهم خود رسید.
آدرس: استان مازندران، شهرستان بهشهر، کیلومتر ۱۵ جاده نکا به بهشهر، روستای کوهستان

سیری در بهشهر

کشتی صفوی

اجازه دهید تا هنوز از فضای و حس و حال تاریخ بیرون نرفته‌ایم، یکی دیگر از جاهای دیدنی بهشهر را به شما معرفی کنیم. کشتی ۴۰۰ ساله بندر امیرآباد بهشهر، گفته می‌شود این کشتی به دوران صفوی تعلق دارد. باستان‌شناسان درباره‌ی کاربری اصلی این کشتی معتقدند که یک کشتی باربری بوده و در نزدیکی بنادر ایران غرق شده و زیر آب رفته است.اگر چه این کشتی می‌تواند اطلاعات و داده‌های ارزشمندی را ثابت کند اما هنوز کاوش‌‌ها و بررسی‌‌‌های لازم روی آن انجام نشده و یکی از میراث زیرآبی ناشناخته مانده است.
آدرس: مازندران ، بهشهر ، بندر امیرآباد

سیری در بهشهر

منطقه حفاظت شده هزار جریب

منطقه حفاظت شده هزار جریب بین استان‌های مازندران و سمنان قرار گرفته است و به‌خاطر جنگل‌های هیرکانی و گونه‌های گیاهی و حیوانی منحصر‌به‌فردی که دارد بسیار مهم است. این منطقه تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و دیدن و گردش در آن نیاز به مجوز و اجازه‌ ورود دارد.
آدرس: مازندران ، بهشهر، هزار جریب

سیری در بهشهر

خانه احمد علی‌خان هزارجریبی

همان‌طور که این شهر تاریخ و دوران‌‌های مختلفی به خود دیده است،‌ خانه‌ها و عمارت‌های بزرگی و خاصی را هم در دل خود پنهان کرده که داستان و تاریخ هر کدام شنیدنی است. خانه احمد علی‌خان هزارجریب با پلان مستطیل شکل و سقفی سفال‌پوش خبر از معماری دوران قاجار می‌دهد و زیبایی متفاوت و خاصی دارد. برای دیدن این خانه باید راهی روستای سرخ گریه بهشهر شوید.
آدرس: مازندران ، بهشهر ، روستای سرخ گریوه

سیری در بهشهر

توسکا چشمه

منطقه‌ی بالادست شهرستان گلوگاه چشمه‌ای دارد که با درختان سبز و سربه فلک‌کشیده‌ی توسکا احاطه شده است. آب زلال و گوارای این چشمه در ترکیب با آرامش و سرسبزی بی‌نظیر این جنگل، هر ساله، به خصوص در طول فصل بهار و تابستان میزبان مسافران وگردشگران زیادی است. این منطقه همچنین یخچال‌‌های طبیعی و خنکی دارد که جذابیت آن را در فصل‌‌های گرم و طاقت‌فرسا دو چندان کرده است.
آدرس: توسکا چشمه در ۵۰ کیلومتری جنوب گلوگاه ما بین مرزهای مازندران و استان سمنان با شهرستان دامغان واقع شده است.

سیری در بهشهر

روستاهای بهشهر

روستای یخ کش بهشهر

روستای یخ کش بهشهر روستایی با ۱۷ خانوار است که شغل بیشتر اهالی آن دامداری و کشاورزی است. اگر در لیست مکان‌های دیدنی بهشهر و سفر خود به این شهر دوست دارید با فرهنگ و آداب محلی مردم این منطقه هم آشنا شوید، روستای یخ کش و دیدن از آن می‌تواند منبع خوبی برای شناخت‌تان باشد.

سیری در بهشهر

روستای پابند

پابند (پاوند) از توابع دهستان شهدا، بخش یانه سر، شهرستان بهشهر در استان مازندران می باشد که در مختصات جغرافیایی ۷۶۵۰۵۷ شرقی، ۴۰۴۲۲۷۹ شمالی و ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح آب های آزاد قرار دارد.فاصلۀ این روستا (به صورت خط هوایی مستقیم)، تا شهر گلوگاه ۳۰ کیلومتر، تا بهشهر ۴۵ کیلومتر و تا ساری (مرکز استان مازندران)، ۸۰ کیلومتر است.این روستا در دهستان شهدا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۶۶ نفر بوده‌ است.

سیری در بهشهر

روستای پاسند

پاسند ( پاسنگ ) که وجه تسمیه خود را از زمینهای سنگی که در نزدیکترین لایه های بیرونی زمین و گاها شنی و در لایه های میانی سفره های آب زیر زمینی به دست آورده با ۲۰۰۰نفر جمعیت و بعد از جا بجایی فراوان سکونتی و باتمدن در طول تاریخ و با اصالت و ریشه دار بودن در فرهنگ و مذهب وکوشا با هوش بالایی زبانزد عام و خاص و شهرتی در سطح ملی در دیار علوی به ثبت رسانیده است. مردم بسیار مهربون داره و غذا های بسیار خوشمزه محلی طبیعت چشم نواز .

سیری در بهشهر

روستای پیته نو

این روستا با قدمت ۳۵۰ ساله از توابع بخش یانه‌سر شهرستان بهشهر در مازندران می‌باشد.به زبان مازندرانی، پیته یعنی پوسیده و نو به معنی حوض چوبی می باشد.از آثار تاریخی می‌توان به دو تپه (دین تپه و حسن تپه) و یک غار (غار مراد) اشاره کرد. چشمه ای با آبی خنک و گوارا در داخل روستا جاری است که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد و به خاطر وجود درخت افرا در نزدیکی آن به افرابن معروف گردید.این روستا با توجه به اینکه آثار تاریخی زیادی ندارد اما از لحاظ جغرافیایی در مکانی با ارتفاع ۱۶۴۰ متر از سطح دریا قرار دارد که یکی از مرتفع‌ترین روستاهای منطقه قلمداد می‌شود. همچنین به خاطر داشتن چشم‌اندازی زیبا و آب و هوایی مطبوع یکی از خوش نشین‌ترین و مهمان‌پذیرترین روستا در منطقه هزارجریب به‌شمار می‌آید.

سیری در بهشهر

روستای سفیدچاه

سفیدچاه، روستایی است از توابع بخش یانه‌سر شهرستان گلوگاه در استان مازندران می باشد.در این روستا قبرستانی باستانی قرار دارد که قدمت آن به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش بر میگردد.این روستا در دهستان شهدا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۷ نفر بوده‌است.

سیری در بهشهر

روستای یانه سر

یانه سر، روستایی است از توابع بخش یانه‌سر شهرستان بهشهر در هزار جریب سابق استان مازندران می باشد.حد فاصل سوادکوه و استرآباد، هزارجریب نام دارد و سرزمین آن به دو بخش تقسیم شده‌است. چهاردانگه و دودانگه. چهاردانگه نیز سه قسم است: «چهاردانگهٔ سورتیجی، چهاردانگهٔ مسعود الملک و چهاردانگهٔ شهریاری به مرکزیت یانه سر».این روستا در دهستان شهدا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۷۲ نفر بوده‌است.این روستا سابقاً مرکز بخش یانه سر بوده و از زمان قاجار مقر فرماندهی حاکمان استرآباد (فرزندان و نواده گان مهدی خان یانه سری) بوده‌است.

سیری در بهشهر

اگر علاقمند هستید مابقی روستاهای بهشهر را بشناسید می توانید اینجا کلیک کنید.

غذاهای محلی بهشهر

مالابیج

خوراک مالابیج یا مالاتا را می‌توان یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای محلی مازندران و بهشهر دانست. طعم بسیار لذیذی دارد و معمولا در وعده شام صرف می‌شود. این غذا در حقیقت به ماهی شکم‌پری گفته می‌شود که بر روی هیزم کبابی شود. اما دو نکته اساسی در طبخ این غذای مازندرانی وجود دارد که آن را از سایر ماهی‌های شکم‌پری که تابه‌حال میل کرده‌اید، متمایز می‌کند. اول اینکه ادویه‌ها و مواد میانی به کار رفته در این غذا بسیار مهم هستند. زیرا طعم بسیار متفاوتی به آن می‌دهند و نکته دوم اینکه طبخ آن بر روی هیزم قطعا طعم آن را لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.
بهتر است برای طبخ این غذا، ماهی سفید نر تهیه کنید، زیرا گوشت آن سفت‌تر بوده و طعم لذیذ‌تری دارد. برای تهیه این غذای مازندرانی در ابتدا باید ماهی را پاک کرده . پس از پاره کردن شکم آن، مواد میانی از جمله گردو، رب انار، گلپر، فلفل، نمک و سبزی‌های محلی از جمله چوچاق را به آن اضافه کنید. در صورتی که به هیزم دسترسی ندارید. می‌توانید این غذا را داخل مایکروویو طبخ کنید. مالابیج یکی از غذاهای اصیل و خوشمزه مازندرانی به شمار می‌رود، بنابراین اگر به غذاهای دریایی علاقه‌مند هستید، حتما آن را امتحان کنید.

سیری در بهشهر

اسپناساک

شاید اسم این غذای محلی کمی عجیب به نظر برسد، اما اسپناساک در حقیقت همان خورشت اسفناج بوده که ممکن است بارها آن را میل کرده باشید. اسپناساک نام محلی خورشت اسفناج در مازندران است. اما طعم آن با تمام خورشت‌های اسفناجی که تابه‌حال میل کرده‌اید، کاملا متفاوت است.
مواد تشکیل‌دهنده این غذای مازندرانی شامل گوشت گاو یا گوسفند، برگ سیر، پیاز، اسفناج، سبزی‌های محلی، ادویه‌های مختلف و آب است. اما می‌توانید در صورت تمایل به آن هویج هم اضافه کنید. بد نیست بدانید که برخی از نقاط استان مازندران در این غذا به جای گوشت از تخم مرغ استفاده می‌کنند. طعم خورشت اسپناساک بسیار لذیذ بوده و معمولا در وعده ناهار و با برنج میل می‌شود.

سیری در بهشهر

نازخاتون

یکی از چاشنی‌های معروف و محبوب مازندرانی که بسیار خوشمزه بوده و طرفداران بسیار زیادی دارد، نازخاتون است. مواد اصلی این چاشنی شامل بادمجان کباب‌شده، سیر، نعناع، گشنیز، آب انار یا آبغوره و نمک است. طعم نازخاتون واقعا لذیذ و منحصربه‌فرد بوده و یک انتخاب عالی در کنار غذا به شمار می‌رود که می‌تواند اشتهاآور باشد. تهیه نازخاتون زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و در فهرست غذاهای کم‌هزینه قرار دارد.

سیری در بهشهر

کدو بره

اگر گیاهخوار هستید و در عین حال وقت کمی هم برای پخت غذا در اختیار دارد. کدو بره مازندران می‌تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد. این غذا علاوه بر گیاهخواران مورد پسند بسیاری از افراد دیگر هم بوده و طعم لذت‌بخشی در اختیار شما قرار خواهد داد.
کدو سبز، سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، سیر، تخم مرغ و ادویه مواد به کار رفته در این غذای مازندرانی هستند. همانطور که از مواد اصلی کدو بره مشخص است، این غذا در لیست غذاهای مقرون به صرفه مازندران قرار دارد و تمامی مواد غذایی آن به راحتی در دسترس قرار دارند.

سیری در بهشهر

خورشت آلو

یا خورشت مرغ و آلوی مازندرانی نام یکی دیگر از غذاهای محلی مازندران بوده که اگر یک بار آن را میل کنید. به هیچ عنوان طعم فوق‌العاده آن را از یاد نخواهید بود. ترکیبات به کار رفته در این غذا شامل مرغ تکه شده، آلو، دانه انار ترش، آب نارنج، پیاز، گردو و زعفران می‌شود که طعمی ملس در اختیار شما قرار خواهد داد. اما اگر به علت وجود انار و آب نارنج طعم غذا ترش شد. می‌توانید مقداری شکر به آن اضافه کنید. خورشت آلو با برنج سرو می‌شود و برای تزیین می‌توان مقداری زرشک، خلال پسته و گل محمدی به آن اضافه کرد.

سیری در بهشهر

هتل های بهشهر

هتل مروارید صدرا بهشهر

یکی از هتل های خوب بهشهر هتل مروارید صدرا است که در سال ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسید. ساختمان هتل متشکل از سه طبقه به همراه ۱۰۰ واحد اقامتی می‌باشد. این هتل در زمینی به مساحت ۸۳۰۰ مترمربع بنا شده‌است. هتل مذکور از هتل‌های با سابقه در استان مازندران می‌باشد که با ارائه امکانات مناسب اقامتی سعی در جلب نظر مهمانان خود داشته‌است.از نکات بارز اقامت در هتل صدرا بهشهر، فاصله ۲۰۰ متری آن تا ساحل دریا است. همچنین هتل مروارید صدرا مازندران به‌دلیل فاصله کوتاهی که تا مرداب لپوی زاغمرز دارد، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده‌است.
آدرس: بهشهر-۴۶ کیلومتری ساری – -نکا – داخل شهر نکا – -میدان جانبازان به سمت نیروگاه – -جنب شرکت نفت خزر

سیری در بهشهر

اقامتگاه بوم گردی بوم سرای نیکی بهشهر

اقامتگاه بوم‌گردی بوم سرای نیکی بهشهر در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع در سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری رسید. این اقامتگاه خانه‌ای روستایی است که به صورت دربست تنها در اختیار یک خانواده یا گروه قرار می‌گیرد. اقامتگاه بوم سرای نیکی در روستای محمدآباد واقع شده‌است. فاصله آن تا مرکز شهر بهشهر، حدود ۳۰ کیلومتر می‌باشد. گردشگران می‌توانند با اقامت در بوم سرای نیکی، از مناظر دلنشین و سرسبز روستای محمدآباد لذت ببرند. همچنین از اقامتگاه بوم سرای نیکی بهشهر می‌توان با پیمودن حداکثر مسافت ۲۵ کیلومتر از کاخ صفی آباد و آبشار سنگ نو بهشهر بازدید کرد.
آدرس: بهشهر-۳۰ کیلومتری جنوب شرق بهشهر – -روستای محمد آباد – -کوچه نانوایی – -جنب مدرسه

سیری در بهشهر

سوغات بهشهر

انار و رب انار

سوغاتی پرطرفدار بهشهر که گردشگران بسیاری آن را دوست دارند، انار و رب انار است. درختان انار بیشترین درختانی هستند که در این منطقه می‌بینید و رب انارهای ترش، شیرین و ملسی از انارهای آن تهیه می‌شود. اگر دوست دارید انار و رب انار اعلا و خوشمزه را امتحان کنید، حتما آن را از بهشهر بخرید.

سیری در بهشهر

مرکبات

شهرهای شمالی به داشتن انواع مرکبات اعلا مشهورند. یکی از این شهرها که باغات مرکبات ازجمله پرتقال، لیموشیرین و … را در خود جای داده، بهشهر است. بهترین و خوشزه‌ترین انواع مرکبات و میوه‌های ارگانیک را از سفر به بهشهر خریداری کنید و از طعم لذیذ و بی‌نظیر آن‌ها لذت ببرید.

سیری در بهشهر

مربای بهارنارنج

اگر به بهشهر سفر کنید، درختان بهارنارنج زیادی را در سطح می‌بینید که از زیبایی و عطر و بوی دلنشین آن مست می‌شوید. به‌همین ‌دلیل مربای بهارنارنج یکی از سوغاتی‌های مرغوب و خوشمزه‌ی بهشهر است که می‌توانید آن را برای خود یا عزیزانتان تهیه کنید. برای آنکه طعم تازه‌ی بهارنارنج را زیر زبانتان احساس کنید، حتما این مربای جذاب را بخرید.

سیری در بهشهر

ترشی سیر

شهرهای شمالی ایران به داشتن ترشی سیر معروفند. بنابراین در سفر به بهشهر و در میان سوغات خوش عطر و خوش‌مزه‌ی این شهر می‌توانید ترشی سیر اعلا و اصیل شمالی را خریداری کنید. عطر و طعم فوق‌العاده‌ی این ترشی می‌تواند شما را به خودش جذب و خاطره‌ی سفر به این شهر را ماندگار کند.

سیری در بهشهر

صنایع دستی بهشهر

حصیر بافی

یکی از مشهورترین صنایع دستی بهشهر که در اکثر شهرهای شمالی کشور هم وجود دارد، محصولات حصیربافی است. انواع سبدها و بافته‌های حصیری بسیار مرغوب و زیبا را می‌توانید از این شهر تهیه کنید و با خود به یادگار ببرید. صنایع حصیر بافی، بهترین هدیه‌ای هستند که می‌توانید آن را به عزیزانتان تقدیم کنید.

سیری در بهشهر

جاجیم بافی

از دیگر صنایع دستی بهشهر که در میان گردشگران داخلی و خارجی بسیار محبوب است، می‌توان به هنر جاجیم بافی اشاره کرد. جاجیم‌ها بافته‌ی دست زنان بهشهری هستند که در رنگ‌ها، طرح‌ها و نقش‌های متنوع و زیبا وجود دارند و می‌توانید آن را به عنوان سوغاتی ماندگار بهشهر برای عزیزان خود به یادگار ببرید.

سیری در بهشهر

گلیم بافی

یکی دیگر از مشهورترین صنایع دستی بهشهر گلیم‌های زیبا و رنگارنگ است که زنان این منطقه آن را با هنرمندی خاص خود می‌بافند. اگر به این شهر دیدنی سفر کنید می‌توانید این گلیم‌های زیبا را با طرح‌ها و رنگ‌های شاد و زنده خریداری کنید و به یادگار ببرید.

سیری در بهشهر

رستوران های بهشهر

رستوران اکبر جوجه بهشهر

یک رستوران ساده ولی معروف با اکبرجوجه عالی و با کیفیت مثل شعبه مرکزی اکبرجوجه اگر شما در سفر به بهشهر هوس خوردن اکبرجوجه کردید پیشنهاد می کنیم حتما سری به این رستوران بزنید .
آدرس: مازندران – بهشهر جنب ایستگاه ساری

سیری در بهشهر

رستوران جهانگردی

رستوران عباس آباد بهشهر باظرفیت ۳۰۰ نفر با دارا بودن فضایی زیبا و دلپذیر همچنین در اختیار داشتن کادری مجرب پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می باشد.
آدرس: مازندران – بهشهر تپه عباس آباد

سیری در بهشهر

رستوران خانه بلوط خانه دوست

این رستوران یکی از رستوران های جذاب بهشهر با غذاهای متنوع و خوشمزه می باشد که پیشنهاد می کنیم در سفر به این شهر به این رستوران هم سری بزنید.
آدرس: استان مازندران، بهشهر، کیلومتر ۴ جاده عباس آباد سمت چپ اول جاده خاکی سارو

سیری در بهشهر

بهترین زمان سفر به بهشهر

طبیعت بهشهر آنقدر زیبا و متنوع است که در همه فصل‌های سال شما را شگفت‌زده می کند. اگر دوست دارید در هوایی مطبوع و ملایم به این شهر بروید، بهار و تابستان را انتخاب کنید. روزهای خوش فصل بهار و تابستان بهترین زمان سفر به بهشهر هستند. در این روزها هوا اعتدال نسبی دارد و با خیال راحت می‌توانید همراه با خانواده یا دوستان در این شهر قدم بزنید و از جاذبه‌هایش لذت ببرید. البته قبل از سفر نیز نیم‌نگاهی به هواشناسی هم بزنید، ممکن است در یکی از روزهای تابستان، گرفتار گرمای بیش‌از حد شمال و شرجی‌بودن هوا شوید.

سیری در بهشهر

روش های سفر به بهشهر

سفر به بهشهر با خودروی شخصی

بهشهر با قرارگیری در ناحیه شرقی استان مازندارن و نزدیکی به استان گلستان در مسیر جاده اصلی ساری به گرگان قرار دارد. البته در این مسیر شهرهای نکا و گلوگاه هم هستند. همچنین راه‌های فرعی مانند جاده دامغان- گلوگاه هم وجود دارند که به‌صورت غیرمستقیم جزو راه‌های زمینی منتهی به شهرستان بهشهر به شمار می‌آیند.

سفر به بهشهر با قطار

شهرستان بهشهر به راه آهن هم دسترسی دارد و در مسیر راه آهن تهران- سوادکوه- قائمشهر- گرگان واقع شده است.

سفر به بهشهر با کشتی

از نظر دسترسی به راه‌های آبی هم بهشهر با در اختیار داشتن بندر امیر‌آباد موقعیتی استراتژیک و حساس از نظر تجاری و حمل و نقل دارد به‌طوری که سالانه صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی و سایر کالاها از طریق آب‌های آزاد این ناحیه انجام می‌شود.

بهترین زمان سفر به بهشهر چه موقع است؟

 آب و هوای بهشهر در بهار و شهریورماه عالی است چون متعادل ترین دما و کمترین بارندگی را دارد.

آیا بهشهر آبشار دارد؟

آبشار زیبای سنگ نو، سمبی، اسپه آو، گت قارزم و دم دمی در نزدیکی بهشهر قرار دارند.

بهترین جاهای دیدنی بهشهر کجاست؟

دریاچه عباس آباد ، باغ شاه، آبشار سنگ نو، پارک جنگلی مهربان رود، موزه گوهرتپه و غارهای هوتو

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *