رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سیری در آمل ، شهری میان قله ها

اشتراک گذاری

با سیری در آمل ، به معرفی محبوب ترین شهر توریستی شمال ایران می پردازد. این شهر پر آوازه، به عنوان پایتخت پرتقال و برنج کشور، شهر تاریخ و فلسفه ، شهری در میان قله ها و یکی از سه قطب والیبال ایران شناخته شده است. یکی دیگر از لقب‌های این شهر، دروازه ورود شمال ایران است.شهر آمل با بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت (آمار سال ۱۴۰۱)، در ارتفاع ۷۶ متری از سطح دریا قرار دارد. همچنین آمل در ۵۲ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی و ۲۶ درجه و ۲۵ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است. این شهر دوست‌داشتنی از شمال به محمودآباد مازندران، از جنوب به شرق تهران، از غرب به نور و از شرق به بابل می‌رسد؛ شهر خوش رودپی، فریدون کنار، سرخرود، ایزدشهرو رویان هم همگی اطراف آمل قرار دارند.

سیری در آمل

معرفی شهر آمل

در مورد پیدا شدن شهر آمل سه نظریه وجود دارد. یکی از نظریه‌ها راجع به دختری به نام آمله است، دیگری مربوط به دوران مرد آمارد و سومین نظریه به دوران طهمورث و کیومرث و جمشید برمی‌گردد که از پادشاهان پیشدادی بودند. بر اساس تحقیقات باستان شناسی که در این منطقه انجام شده است، احتمال داده‌اند که از حدود ۷۵ هزار سال قبل استان‌هایی که در نزدیکی ساحل دریای خزر قرار داشتند، محل مناسبی برای انسان‌ها بودند.
شخصی به نام نصرالله هومند در یکی از نوشته‌های آورده است که، «قومی به نام مادها و آماردها از میان اقوام مهاجر آریایی، به قصد فتح سرزمینی وسیع و آباد سرزمین خود را ترک کردند. آن‌ها به حاشیه رود هراز مهاجرت کردند و همان‌جا ساکن شدند.» این نوشته، احتمال درستی نظریه دوم که مربوط به دوران آمارد است را بالا می‌برد. در واقع نظریه دوم می‌گوید اسم آمل از قوم آمارها گرفته شده است. آماردها در کنار ضلع غربی رود هراز ساکن شدند و شهر آمل را پایتخت خود کردند.
در اساطیر ایران، بعضی از اتفاقات در دامنه کوه دماوند اتفاق می‌افتد که اشاره به شهر آمل و شهرهای اطراف آن دارد؛ با این حساب، آمل را شهری اساطیری هم می‌دانند. داستان‌های نبرد فریدون، کیخسرو، ضحاک و آرش کمانگیر همگی اشاره به کوه دماوند و کوهپایه‌اش دارد.

پایتخت بودن آمل

آمل از زمان ساسانی تا زمان مغول، به عنوان پایتخت مازندران بوده است. زمانی هم که اشکانیان حکومت می‌کردند، آمل یکی از شهرهای مهم کشور بود. سرتاسر تاریخ را که نگاه کنید، اهمیت آمل و توجه مردم به این شهر همیشه پررنگ بوده است. در زمان حکومت زیاریان و علویان هم آمل پایتخت کشور بود. جالب است بدانید بیشترین رونق شهر آمل، مربوط به دوره صفویان است. پادشاهان صفوی، مخصوصا شاه عباس صفوی، علاقه خاصی به این منطقه داشتند و به آن توجه زیادی می‌کردند.
اواخر دوره قاجار بود که آمل سریع‌تر از قبل پیشرفت کرد. شما این آبادی را حتی در حال حاضر هم در سفر به آمل می‌بینید. خندق‌هایی که اطراف شهر بود را خشک کردند، عمارت‌ها و ارگان‌های دولتی کم کم در این شهر ساخته شد و جاهای دیدنی آمل هم اهمیت بیشتری پیدا کرد.
زمان پهلوی، بعد از جنگ جهانی اول، تغییرات زیادی در مازندران به وجود آمده بود که رضا شاه با فروش نفت ایران و پیاده‌سازی طرح‌های مختلف مثل طرح‌های عمرانی و معماری، به مازندران جان تازه‌ای داد.

سیری در آمل

جاذبه های گردشگری آمل

قله دماوند

دماوند نیاز به معرفی ندارد چون هر ایرانی آن را خوب می‌شناسد. کوه آتشفشانی دماوند بلندترین قله در ایران و بلند‌ترین آتشفشان در منطقه خاورمیانه است. در داستان‌های اساطیری ایران از این کوه نام برده‌اند و در اکثر نمادهای ملی تصویر آن استفاده می‌شود.صعود به دماوند برای کوه‌نوردان ایرانی و خارجی یک چالش واقعی است.قله دماوند با ارتفاع ۵۶۱۰ متری از مناطق دوردست مثل قم، ورامین و مناطق شمالی در روزهایی که هوا صاف باشد به راحتی قابل مشاهده است. اگر مسیر مسافرت شما از جاده هراز به شمال باشد منظره زیبایی از کوهپایه دماوند را می‌بینید. سیری در آمل

آبشار آب مراد آمل

آبشار آب مراد آمل در دشت لاسم قرار دارد. در بالای این آبشار یخ و برف فراوانی از فصل‌های سرد ذخیره می‌شود. در فصل بهار تابش خورشید باعث آب‌شدن آن‌ها و پیوستن به آبشار می‌شود. تخته سنگ‌های بزرگی در پایین این آبشار وجود دارند که آب آن‌ها را صیقلی کرده و در کنار پوشش گیاهی منطقه، جلوه خاصی به این آبشار می‌بخشند.همه این زیبایی‌هایی، همراه با نوای سوزناک چوپانان در نزدیکی‌ِ قله دماوند و جریان آب خنک، این منطقه را مبدل به بهشتی دنیوی کرده است. گویا این آبشار در گذشته تفرجگاه شاهان قاجار بوده؛ زیرا بر سردر ورودی، ابیاتی از ناصرالدین شاه روی سنگ حکاکی شده است.برای رفتن به کنار این آبشار باید فصل تابستان را انتخاب کنید زیرا هوای این منطقه بسیار سرد است و برای کودکان می‌تواند مسیر دشواری داشته باشد.
آدرس :در جاده هراز از تهران به سمت آمل، پس از پلور کنار جاده تابلوی روستای لاسم به چشم میخورد. وارد جاده فرعی شوید، ابتدا از روستای زیار عبور کرده، سپس به روستای لاسم میرسید. فاصله از جاده اصلی تا لاسم شانزده کیلومتر است. ادامه این جاده نهایتا به فیروزکوه میرسد.

سیری در آمل

جنگل بلیران آمل

مسیر جنگل بلیران از جاده قدیم آمل به بابل آغاز می‌شود. در یک سوی این جاده مزارع و شالیزار‌ها به چشم می‌خورد و در سوی دیگر آن کوه‌ها و جنگل‌ها توجه گردشگران را جلب می‌کند. پایان جاده به جنگل بلیران می‌رسد. طبیعت این جنگل وصف‌نشدنی است و ذهن هر بازدیدکننده‌ای را از افکار روزمره آزاد می‌کند. وجود چشمه‌ها و رودخانه‌هایی مانند گرمارود بر پتانسیل‌ گردشگری منطقه افزوده است و همه‌ساله افراد مختلفی از این جنگل و روستای بلیران نزدیک آن دیدن می‌کنند.
آدرس: استان مازندران، ۱۵ کیلومتری آمل، روستای بلیران، جنگل بلیران

سیری در آمل

برج هشتل آمل

این برج که از پنج برج آرامگاهی تشکیل شده است و به شکل مثلث در کنار هم بنا شده‌ است، از خاص‌ترین مکان‌های تاریخی و جاهای دیدنی بابل است. بنای اصلی این بقعه، چهار ضلعی است و از داخل چهار گوشه است.مسجدی به این بنا متصل است که بر ایوان جلویی آن، چهار گوشواره‌مانندِ گود، شکلی دایره‌وار را ساخته‌اند و روی این دایره، گنبدی نوک تیز زده‌اند. بر هر یک از اضلاع بنای خارجی این برج، طاق‌نما‌هایی نیز نصب کرده‌اند. به نقل از تاریخ شناسان، بزرگ‌ترین برج آن مربوط به یکی از سرداران میرقوام الدین مرعشی است.
بزرگ‌ترین برج این مجموعه، مربوط به یکی از سرداران سلسله مرعشیان است که شجاعت و مقاومت شگفت‌انگیزی در برابر تیمور سپاهش از خودش نشان داد. ساختمان اصلی چهار ضلعی است که یک مسجد هم به آن متصل شده و ایوانی در جلوی مسجد قرار دارد. نمای خارجی این برج‌ها چهارضلعی است که بین هریک از اضلاع، طاق‌نمای بزرگی ساخته شده و در نهایت، هر برج گنبدی مخروطی دارد.
آدرس: آمل، دابو دشت

سیری در آمل

مسجد آقا عباس آمل

بنای فعلی مسجد آقا عباس مربوط به دوران صفویه است؛ اما مرمت‌هایی هم در دوران قاجار روی این بنا انجام شده است. این مسجد با معماری ایرانی اصیل ساخته شده است و سنگ‌فرش‌های خیره‌کننده‌ای دارد. ورودی مسجد در ضلع شمالی آن قرار دارد و مناره هشت‌ضلعی زیبایی که تزئینات آجرکاری جلوه ویژه‌ای به آن بخشیده‌اند، بر فراز سردَر است.
آدرس:آمل،شاهاندشت،خ بهشتی،خ باهنر،خ مفتح

سیری در آمل

پارک جنگلی میرزاکوچک خان جنگلی

این پارک ۴۴۰ هکتار وسعت دارد‌. این پارک وسیع جزو بزرگترین مناطقی است که ظرفیت بسیار بالایی دارد و همطمان تعداد زیادی مسافر می‌توانند به این پارک بروند و لحظات بسیار شادی را تجربه کنند.جنگل با جاده‌ای که در وسط خود جای داده یکی از بزرگترین جنگل‌های خاورمیانه است. دومین پارک جنگلی مازندران و دارای درختان انبوه و پر از میوه‌ می‌باشد. این پارک بسیار زیباست و یک سرسبزی بسیار وسیع در آمل محسوب می‌شود. به دلیل بارش‌های فراوانی که در آمل وجود دارد این جنگل سرسبزی و نشاط خود را حفظ کرده است.
جنگل مذکور امکانات تفرجگاهی زیادی شامل آلاچیق، سرویس بهداشتی، میزو نیمکت و قهوه‌خانه و رستوران و..‌ دارد. امکانات این جنگل باعث شده بتوانید به راحتی برای استراحت و تفریح به این جنگل مراجعه کنید و در فصل تابستان و بهار بهترین زمان برای مراجعه به این منطقه است.
آدرس: مازندران، کیلومتر ۱۶ جاده آمل، جاده هرازمنطقه رزکه

سیری در آمل

جنگل الیمستان

الیمستان یکی از روستاهای توریستی شهر آمل است. از کشورهای زیادی به این منطقه می‌آیند تا این روستا و جاذبه‌های آن را مشاهده نمایند. این جنگل در این روستا برای رشد گیاهی به نام الیما وجود دارد که در اردیبهشت رشد می‌کند. این جنگل بسیار زیباست و تورهای زیادی برای دیدن این جنگل به آمل می‌آیند.
آدرس:آمل، کیلومتر ۲۰ جاده هراز، نزدیکی روستای الیمستان

سیری در آمل

دریاچه دوخواهر گلگشی

دریاچه دوخواهران در آمل زیباترین منطقه در این شهر است که در ارتفاع بالایی واقع شده است و برای رفتن به این دریاچه باید از جاده هراز عبور کنید.این دریاچه در ارتفاع ۳۸۸۰ متری از سطح دریا واقع شده و در فصل زمستان اطراف آن پر از برف است و در فصل تابستان با ذوب شدن برف‌ها ارتفاع این دریاچه هم افزایش پیدا می‌کند.
آدرس: استان مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان

سیری در آمل

پارک جنگلی هلومسر

این پارک در ابتدای ورودی جاده آمل واقع شده است و ۶۷ هکتار وسعت دارد. این پارک جنگلی هم امکانات زیادی را برای تفرج دارد که شما می‌توانید برای گردش یک روزه به راحتی در این پارک حضور یابید. ایجاد امکانات تفریحی و رفاهی در این پارک در قالب چند مرحله در حال اجرا است. مرحله نخست در قالب ۲۷ هکتار با ایجاد سرویس‌های بهداشتی، نصب آلاچیق‌، سطل‌های جمع‌آوری زباله، کافی‌شاپ، نمازخانه و وسایل بازی کودکان صورت گرفته است. پارک جنگلی هلومسر به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب‌ شده است.
آدرس: مازندران، آمل، ابتدای ورودی جاده آمل به امام‌زاده عبدالله

سیری در آمل

آتشکده آمل

آتشکده آمل یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی آمل است. این آتشکده با نام آرامگاه آل رسول آمل هم شناخته می‌شود و در دوره ساسانیان ساخته شده است. سال ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و اهمیت خاصی در بین دیدنی های آمل دارد.ویژگی‌های خاص معماری و تزیینات خاص این بنا نه تنها مورد توجه گردشگران در سفر به آمل قرار دارد، بلکه مورد تحسین معماران هم است. آتشکده آمل یک بنای چهار گوشه است که یک گنبد مخروطی هم دارد؛ اما متاسفانه به علت زلزله و عوامل جوی، این گنبد تا حد زیادی خراب شده است.
شاید برایتان سوال باشد چرا نام دیگر این آتشکده، آرامگاه آل‌رسول آمل است؛ خب من در راهنمای سفر به آمل اینجا هستم تا به سوالات شما پاسخ دهم. پیکر شمس‌آل‌رسول‌محمدبن‌محمودآملی با نام کامل شمس‌الدین‌محمدبن‌محمودآملی، در این آتشکده دفن شده است. این شخص یکی از دانشمندان و پزشکان ایرانی بود که در آمل زندگی می‌کرد.
آدرس:آمل، محله پائین بازار
سیری در آمل

پل دوازده چشمه

پل دوازده چشمه آمل هم به اندازه آتشکده آمل در بین دیدنی های آمل معروف است. با اینکه این جاذبه تاریخی در زمان صفوی ساخته شد؛ اما در دوران قاجار کاملا مرمت و بازسازی شده است که دو بخش غربی و شرقی شهر را به هم متصل می‌کند. همان‌طور که از اسم این پل پیداست، پل دارای دوازده دهنه با طاق‌های جناقی است. ۱۰۷ متر طول، عرض ۸.۷ متر و ارتفاع ۷.۵ متر واقعا ابعاد کمی برای یک پل فوق‌العاده نیست.از این ۱۲ دهنده، این روزها فقط زیر سه دهنده پل آب جریان دارد و باقی فضا به پارک و فضای سبز تبدیل شده است؛ حتی زیر دو تا از دهنه‌های غربی پل جاده‌ای آسفالت‌شده برای عبور و مرور ساخته‌اند.
آدرس: آمل، روی رود هراز در مرکز شهر، ابتدای خیابان سبزه میدان

سیری در آمل

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا کاخ لارجان یکی از قلعه‌های بزرگ ایران است که در فهرست دیدنی های آمل قرار دارد. این قلعه متعلق به جاکمان پادوسبانیان بود که بر رویان، نور، کجور و رستمدار حکومت می‌کردند. ساختمان قلعه روی صخره‌ای با ارتفاع تقریبا ۲۲۰ متر بالاتر از سطح اراضی شاهان دشت، و با لاشه‌های سنگ‌های بزرگ و کوچک و ملات گچ و ساروج ساخته شده است.این قلعه به دستور شاه عباس صفوی در سال ۱۰۰۵ فتح شد.
با اینکه قلعه ملک بهمن یکی از جاهای دیدنی آمل است که به نظر بسیار جذاب می‌آید؛ اما رسیدن به قلعه کمی کار سختی است. اگر جانش را دارید تا ۲۲۰ متر بالای صخره بروید که آفرین به شما، من یکی که فقط از دور به این قلعه نگاه می‌کنم.
آدرس: آمل، بخش لاریجان، روستای شاهاندشت

سیری در آمل

منطقه جنگلی واز

شاید اسم منطقه جنگلی واز یا همان جنگل واز را برای سفر به آمل شنیده باشید، واز یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی آمل است که بیشتر از ۹ هزار هکتار وسعت دارد. منطقه جنگلی وار در جنوب چمستان قرار دارد و در سال ۱۳۸۰ منطقه‌ای حفاظت‌شده اعلام شد. واز کوهستانی است و اقلیم مرطوب و سردی دارد؛ اما هر جور حساب کنیم بازدید از جنگل واز ارزشش را دارد.حیوانات متنوع، رودهایی که از وسط جنگل عبور می‌کنند و تنوع گیاهی این منطقه دل هر بیننده‌ی را می‌برد. به عنوان نویسنده راهنمای سفر به آمل این جنگل را به شدت پیشنهاد می‌کنم. البته توصیه می‌کنم حسابی مراقب اطرافتان باشید؛ این منطقه حیوانات وحشی هم دارد.
آدرس: آمل، جنوب چمستان و لاویج (شهرستان نور)

سیری در آمل

چشمه آب گرم بلیران

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی آمل چشمه آب گرم بلیران است که در روستای بلیران در بخش سردشت آمل قرار دارد. در جاده قدیم آمل-بابل این چشمه را پیدا می‌کنید. جنگل بلیران هم همین نزدیکی قرار دارد که جنگلی بسیار زیبا و دل‌انگیز است. این چشمه آب گرم، به‌خاطر داشتن املاح معدنی متنوع، برای درمان بیماری‌های پوستی و دردهای مفصلی بسیار مناسب است. اصلا چشمه‌های آب گرم بیشتر به دلیل خواص درمانی معروف می‌شوند که بلیران هم از این قاعده جدا نیست.

سیری در آمل

پارک دهکده طلایی

پارک‌ها همیشه جزو بهترین مکان‌ها برای تفریح هستند؛ پارک دهکده طلایی هم یکی از بهترین جاهای دیدنی سفر به آمل برای تفریح است. این پارک بزرگ‌ترین پارک مازندران است و به عنوان یکی از زیباترین بوستان‌های ایران هم شناخته می‌شود.از پل میر بزرگ بگیر تا پارک نارنجستان، همه متعلق به پارک دهکده طلایی است که در سال ۱۳۷۲ احداث شده است. از زیبایی‌های این پارک می‌توانم به رودخانه هراز که از کنار این بوستان رد می‌شود، پل معلق و پل دوازده چشمه اشاره کنم. پیشنهاد می‌کنم در طبیعت خیره‌کننده این پارک قدمی بزنید و نفسی تازه کنید.

سیری در آمل

شهربازی طلایی

خوب است که وقتی به جایی سفر می‌کنیم، دقایقی دست از دیدن جاذبه‌های گردشگری آن منطقه برداریم و هر جور که دوست داریم خوش بگذرانیم؛ شاید شهربازی‌ها برای همین ساخته می‌شوند. شهربازی طلایی، تنها شهربازی در آمل است و در حاشیه رود هراز قرار دارد.

سیری در آمل

روستاهای آمل

روستای پلور

این روستا در دامنه کوه دماوند و در ارتفاع حدود ۲,۳۰۰ متری از سطح دریا در دهستان بالا لاریجان، بخش لاریجان در شهرستان آمل استان مازندران واقع شده است. روستا با توجه به موقعیت جغرافیایی‌ خود، چشم‌اندازهای بی‌نظیری از قله‌های دماوند، بزمچال و پروانه دارد.
روستای پلور در جاده هراز واقع شده است؛ جاده‌ای که نزدیک‌ترین مسیر دسترسی بین شهرهای تهران و آمل به شمار می‌رود. پلور با قرارگیری در میانه این جاده کوهستانی و زیبا، از هر دو شهر آمل و تهران حدود ۱۰۰ کیلومتر (یک ساعت و ۵۰ دقیقه رانندگی) فاصله دارد. روستای پلور در فاصله حدودی ۱۷۰ کیلومتر (سه ساعت رانندگی) از ساری،‌ مرکز استان مازندران قرار گرفته است.
آدرس: استان مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان، دهستان بالا لاریجان

سیری در آمل

روستای بلیران

این روستا در نزدیکی آمل قرار دارد و جنگل‌های بلیران در آن واقع شده‌اند. این روستا هم یکی از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی آمل محسوب می‌شود و جای بسیار باصفا و بکری است.

سیری در آمل

روستای نیاک

یکی از روستاهای شهرستان آمل در استان مازندران روستای نیاک می باشدکه در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری از آمل در جاده هراز قرار دارد. این روستای کوچک در دره‌ای قرار گرفته که اطراف آن را کوه‌های ایرا، نوا و زرنجک احاطه کرده است و از سمت شمال به روستای انهه، از شرق به روستای کنارانجام و گیلاس، از غرب به ایرا و آب اسک منتهی می‌شود.
رودخانه‌ای از این روستا می‌گذرد که سرچشمه آن دشت آزو است و به رودخانه هراز سرازیر می‌شود. سنگ‌های بزرگی که از کوه جداشده و به میان رودخانه افتاده است، جلوه زیبایی به رود می‌دهد. این رود به‌دلیل خشکسالی چند سال اخیر، فقط در فصل‌های بهار و زمستان پر آب است و در فصول دیگر، قبل از پیوستن به هراز، خشک می‌شود. در اطراف رود، گیاهان خودرو رشد می‌کند که برخی از آن‌ها با گل‌های رنگارنگ، بر زیبایی منطقه می‌افزاید. برخی از این گیاهان نیز دارای میوه‌های ریز جنگلی است که بیشتر مورد تغذیه پرندگان و حیوانات قرار می‌گیرد.
آدرس: استان مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان

سیری در آمل

غذاهای محلی آمل

کی پلا

درست کردن کی پلا راحت است؛ غذایی ساده و خوشمزه در خانه یا رستوران‌های آمل که حسابی طرفدار دارد. کی پلا یا کدو پلو، از ترکیب کدو با برنج درست می‌شود؛ شاید اول به نظرتان عجیب باشد، اما کافیست یک بار این ترکیب لذیذ را امتحان کنید تا عاشقش بشوید. برای درست کردن کی پلا، مقداری کدو، برنج، سیر، پیاز، سینه مرغ و ادویه‌جات مختلف را دم دست بگذارید و شروع کنید.

سیری در آمل

کشمش پلو با مرغ

فکر می‌کنم همین که به اسم غذا نگاه کردید حدس زدید از چه موادی درست میشه یا حتی چطور پخته می‌شود. شاید قبلا کشمش پلو را امتحان کرده باشید؛ این بار با مرغ بپزید و طعم تازه‌ای را تجربه کنید. برای چشیدن این غذا کافیست به یکی از رستوران‌های آمل سری بزنید تا امتحانش کنید. غذاهای محلی آمل طرفدار زیادی دارند و معمولا در تمام رستوران‌های آمل پیدا می‌شوند.

سیری در آمل

شکم پر آملی

به مرغ شکم پر یا اردک شکم پر می‌گویند که اغلب با مرغ یا اردک مخصوص شمال درست می‌شود. یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و لذیذ ایرانی است که به آن شکم پر آملی یا شکم پر مازندرانی می‌گویند.

سیری در آمل

کته آملی

کته یک روش پخت برنج در آشپزی ایرانی و منسوب به استان‌های شمالی ایران و مخصوص شهر آمل است. در این روش برنج با شعله آرام و بدون صاف کردن طبخ می‌شود. کته معموﻷ با کباب و غذاهای اصلی مصرف می‌شود.
کته آسان‌تر از پلو طبخ می‌شود. برنج را می‌شوییم و آب آن را خالی می‌کنیم سپس آن را درون قابلمه می‌ریزیم و ۵ لیوان آب و ۴ قاشق روغن و ۲ قاشق نمک اضافه می‌کنیم و به هم می‌زنیم و روی حرارت بالا می‌گذاریم بجوشد تا زمانی که آب آن تمام شود سپس حرارت را کم می‌کنیم و می‌گذاریم برای نیم ساعت بپزد.

سیری در آمل

هتل های آمل

هتل اکسین آمل

هتلی چهار ستاره که یکی از هتل‌های زیبا و با کیفیت آمل است که در کیلومتر ۲ جاده آمل-تهران قرار گرفته است. در سال ۱۳۹۷ این هتل تاسیس شده است . این هتل دارای ۳ طبقه و ۲۱ اتاق می باشد. در جوار مزرعه کودک و سیتی سنتر و سینما این هتل قراردارد. هتل مذکور در مجموعه اکسین لند آمل واقع شده است که این مجموعه دارای سیتی سنتر، تالار، سالن بدنسازی، بیلیارد، شهر بازی، آمفی تئاتر، سالن آرایش و زیبایی و مزرعه کودک است که با اقامت در این هتل می توانید از امکانات این مجموعه نیز استفاده کرده و اوقات خوشی را سپری کنید. هنگام اقامت در هتل اکسین نگران حیوانات خانگی خود نباشید چون می توانید آن ها را به مرکز نگهداری از حیوانات خانگی مجموعه اکسین لند سپرده و با خیالی آسوده از سفرتان لذت ببرید.
آدرس: شهرستان آمل،مدرس،جاده هلومسر

سیری در آمل

هتل المپیک شمال آمل

هتل سه ستاره المپیک شمال آمل در سال ۱۳۹۵ ساخته و در سال ۱۳۹۶ افتتاح شد. این هتل در مجموعه دانشگاهی پردیس شمال واقع شده‌است. ساختمان هتل المپیک آمل دارای ۳ طبقه و ۲۹ باب اتاق و سوئیت، با امکانات و خدمات رفاهی مناسب است. مهمانان گرامی می‌توانند از فضای سبز واقع در محوطه هتل المپیک برای گذراندن اوقات دلپذیر و به یادماندنی استفاده کنند.
هتل سه ستاره المپیک شمال آمل در فاصله ۵ کیلومتری از شهر آمل، و با دسترسی آسان به سایر شهرهای شمالی در استان مازندران واقع شده‌است. با توجه به موقعیت مکانی این هتل دسترسی اسان به پارک جنگلی هلومسر، سیتی سنتر اکسین شمال، پارک دهکده طلایی، بازار قدیم آمل، شهر کتاب آمل، امام زاده ابراهیم (ع) آمل، امام زاده قاسم آمل، آتشکده آمل، عمارت منوچهری و… فراهم شده‌است.
آدرس: آمل-کیلومتر ۵ جاده آمل به تهران

سیری در آمل

هتل شهر آمل

هتل سه ستاره شهر آمل از هتل‌های با سابقه در استان مازندران است که قدمت آن به دوره رضاشاه پهلوی باز می‌گردد. این هتل که با نام سابق هتل شهرداری نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۳۹۰ به هتل شهر تغییر نام داد. به منظور ارتقاء سطح کیفی امکانات و خدمات هتل شهر آمل در سال ۱۳۹۲ بازسازی شد. لازم به‌ذکر است هتل شهر دارای یک طبقه، ۱۷ باب اتاق و فاقد آسانسور می‌باشد و در خیابان انقلاب، روبروی شهرداری آمل قرار دارد. قابل توجه مهمانان گرامی ورودی هتل دارای تعدادی پله می‌باشد.
آدرس: آمل-خیابان انقلاب – -رو به روی شهرداری – -جنب پل معلق

سیری در آمل

هتل نیلوفر آمل

هتل سه ستاره نیلوفر آمل در سال ۱۳۹۰ در شش طبقه به بهره‌برداری رسید. این هتل سه ستاره با دارا بودن ۲۶ واحد اقامتی که در طبقات چهارم و پنجم هتل نیلوفر آمل واقع شده‌اند، آماده سرویس‌دهی به مهمانان عزیز می‌باشد. لازم به ذکر است ورودی هتل دارای پله می‌باشد.هتل سه ستاره نیلوفر آمل در جاده بین شهری محمودآباد به آمل، با فاصله پنج کیلومتری از شهر آمل و ۱۳ کیلومتری از شهر محمودآباد واقع شده‌است. قرارگیری هتل در مجاورت شالیزارها و موقعیت مکانی مناسب از نکات قابل توجه هتل نیلوفر مازندران می‌باشد.
آدرس: آمل-کیلومتر ۵ جاده آمل به محمود آباد

سیری در آمل

سوغات آمل

عسل طبیعی

در مسیر رسیدن به قله دماوند و دشت لار، زنبورداری‌های فراوانی به چشم می‌خورند که عسل طبیعی آن‌ها به سوغاتی ارزشمند تبدیل شده است. سوغاتی که حاصل هم‌نشینی گل‌های رنگارنگ با زنبورهای عسل است و عصاره طبیعت آمل به حساب می‌آید. اگر می‌خواهید در تمام طول سال عسل طبیعی نوش جان کنید، در سفر به آمل چند قوطی از این محصول ناب تهیه کرده و با خود به خانه ببرید.

سیری در آمل

میوه‌های ارگانیک آمل

در سفر به آمل خواهید دید که خانه‌های آن اغلب درختان نارنج و پرتقال دارند. گیلاس صادراتی هم یکی دیگر از میوه‌های پرطرفدار این منطقه محسوب می‌شود که کیفیت آن زبانزد است. درختان زیتون، کیوی و سیب هم در باغ‌های آمل به‌وفور به چشم می‌خورد. فرصت خرید این میوه‌های ارگانیک را از خودتان دریغ نکنید!
علاوه بر این، زنان بومی با تهیه مرباها و ترشیجات خوشمزه از این میوه‌ها، محصولات اصیلی تولید می‌کنند که فقط در بازارهای محلی آمل می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

سیری در آمل

نان کوهی

در گوشه و کنار روستاها و بازارهای محلی آمل، زنان محلی را در حال پخت نان‌ها و شیرینی‌های سنتی خواهید دید. یکی از خوشمزه‌ترین نان‌های محلی که توسط آن‌ها پخته می‌شود، نان کوهی یا نان ییلاقی است. این نان بافتی نرم دارد و برای صبحانه بهترین انتخاب خواهد بود. از شیرینی‌های معروف این شهر نیز می‌توان به ساقه عروس، آغوز کناک و آب دندان اشاره کرد که می‌توانید یک جعبه از آن‌ها را به عنوان سوغات آمل برای عزیزان‌تان هدیه ببرید.

سیری در آمل

برنج و ماهی

رسیدیم به اصلی‌ترین سوغات شهرهای شمالی. برنج و ماهی. دو محصول محبوب و کاملا بومی که در آمل نیز پیدا می‌شود. بسیاری از مردان و زنان محلی از طریق کار در شالیزارهای آمل و صیادی در دریا امرارمعاش می‌کنند. گردشگران نیز حسابی از این دو محصول استقبال به عمل می آورند و به عنوان سوغات آمل با خود به خانه می‌برند. اگر گذرتان به آمل افتاد، از پلو ماهی‌های محلی این شهر به راحتی نگذرید!

سیری در آمل

صنایع دستی آمل

سفالگری

کوزه گلی روی مسز سفالگریبدون شک آمل را می‌توان یکی از قطب‌های سفالگری کشور نامید. سفال‌های قدیمی پیدا شده در کاوش باستان‌شناسان از مناطق مختف آمل قدمتی ۳ هزار ساله دارند. سفالینه باستانی که با نام سفال کنده زیر لعاب، در مناطق باستانی آمل پیدا شده است، شهرت جهانی دارد و به خوبی گواه اصالت و محبوبیت این هنر در میان مردم منطقه است. امروزه کوزه‌ه‍ا و ظروف مختلف سفالی از محبوب‌ترین صنایع دستی و سوغاتی آمل به شمار می‌روند.

سیری در آمل

معرق‌کاری

پرنده معرق کاری روی چوبیکی از هنرهای محبوب در میان ایرانیان، معرق است. هنری که قدمت طولانی دارد و در دوره سلجوقیان بسیار شکوفا شد. آمل نیز در کنار شهرهایی همچون اصفهان، یزد، تبریز و کاشان توانسته محصولات معرق زیبایی را تولید و روانه بازار کند. این محصولات نیز طرفداران بسیاری در میان گردشگران آمل دارند.

سیری در آمل

منبت‌کاری

منبت کاری و ایجاد نقش روی چوبیکی دیگر از صنایع دستی مهم آمل منبت‌کاری است. هنری بسیار زیبا که از کنده‌کاری و حکاکی روی چوب به دست می‌آید و در آمل هنرمندان برجسته‌ای در تمام دوران این هنر را سینه به سینه منتقل کرده‌اند. یکی از دلایل اصلی رونق این صنعت در آمل، استفاده از چوب‌های مرغوب و عاری از گره است که در جنگل‌های انبوه شهر یافت می‌شوند. همچنین چوب‌های مورد استفاده بافت ریز و بسیار محکمی دارند و رگه‌های طبیعی آن‌ها سبب شهرت منبت در آمل شده و این هنر در زمره پرطرفدارترین صنایع دستی شهر قرار گرقته است.

سیری در آمل

گلیم‌بافی

گلیم های قرمز آویزان از دیوارهنر گلیم بافی یکی دیگر از صنایع دستی بسیار معروف آمل است که قدمت بسیاری دارد و هر ساله بازارهای صادراتی بسیاری را تحت پوشش قرار می‌دهد. در این هنر ظریف، تمام رنگ‌ها با استفاده از رنگ‌های گیاهی به دست می‌آیند‌. سختی فرآیند رنگرزی نخ‌ها و بافت گلیم، با عشق و علاقه مردم و به خصوص زنان آمل، محصولی شایسته و زیبا را به ارمغان می‌آورد. از طرفی طرح و رنگ گلیم‌های این شهر با گلیم‌های دیگر مناطق ایران متفاوت بوده و همین موجب تمایز گلیم‌های آمل شده است.

سیری در آمل

گره‌چینی

پنجره گره چینی شدهاز صنایع دستی مهم و اصیل ایران می‌توان به گره‌چینی اشاره کرد. هنری که در آمل بسیار رواج دارد و اساتید پرشماری در این رشته مشغول به فعالیت هستند. گره‌چینی خصوصا در ساخت درب و پنجره‌ها بسیار کاربرد داشته و موجب انتقال زیبای نور می‌شوند. طرح‌های سه و چهار گوشه، ستاره چهار پر، هشت پر و شیشه‌های رنگی در میان هنرمندان آملی بیشترین استفاده را دارند.

سیری در آمل

 

صنایع دستی چرمی

چرم را می‌توان یکی از مهمترین صنایع دستی تولید شده در میان اقوام ایران نامید. هنری که قدمت چند هزار ساله دارد و تولیدات متنوعی از پوشاک، کیف، کفش، کمربند و ده‌ها محصول دیگر را شامل می‌شود. آمل در کنار شهرهای مشهد و همدان، یکی از قطب‌های تولید چرم است که کیفیت بالای آن توانسته بازارهای صادراتی را نیز مورد هدف قرار دهد.

سیری در آمل

رستوران های آمل

رستوران رستمی

رستمی یکی از بهترین رستوران های آمل است. گردشگران و محلی‌های زیادی به این رستوران می‌روند تا یک وعده غذایی خوشمزه و دلنشین داشته باشند. محیط داخلی این رستوران و نمای بیرونی آن، هر دو بسیار لوکس و خیره کننده است. منوی رستوران رستمی شامل انواع غذاهای ایرانی، محلی، سالادها و پیش غذاهای خوش طعمی می‌شود که برای درست کردن هر کدام از آن‌ها از بهترین کیفیت مواد اولیه استفاده می‌کنند.
آدرس : استان مازندران، شهر آمل، بلوار آیت الله مدرس، بلوار هراز، خیابان آفتاب ۸۴

سیری در آمل

رستوران ایتالیایی کوک

این رستوران در سفر به آمل مناسب کسانی است که به غذاهای ایتالیایی مثل پیتزاها، برگرها، ساندویچ‌ها و پاستاهای ایتالیایی علاقه دارند. رستوران کوک، جزو رستوران‌های معروف آمل است که از نظر طعم غذا زبانزد مردم است. کیفیت مواد اولیه و دقت در پخت غذاها، اولین اولویت‌های این رستوران است.
آدرس : آمل، بلوار آیت الله مدرس، بلوار هراز، خیابان آفتاب ۷۸

سیری در آمل

رستوران سنتی سامون آمل

این رستوران در جنوب آمل و اول جاده کمربندی قرار دارد از این رو اکثر افرادی که میخواهند با استفاده از شهر آمل و کمربندی به سایر شهرها دسترسی داشته باشند از این رستوران عبور خواهند کرد. رستوران سنتی سامون در میان اهالی آمل، گردشگران و حتی افرادی که میخواهند از این شهر عبور کنند معروف می باشد چراکه رستوران در سه وعده صبحانه، ناهار و شام آماده پذیرایی از مشتریان خود بوده و علاوه بر آن، غذاهای جذاب و محیط دوست داشتنی رستوران از مهم ترین دلایل قرارگیری رستوران سامون در میان بهترین رستوران های آمل می باشد.
همانطور که از نام این رستوران معلوم است، رستورانی با محیط سنتی بوده و وقتی که وارد رستوران می شوید، با دکوراسیونی جذاب، تخت های سنتی و تزئینات زیبا روبرو خواهید شد که محیط رستوران را بسیار زیبا و دوست داشتنی کرده است. رستوران فضای بزرگ و ظرفیت قابل قبولی دارد و از طرفی، امکان برگزاری جشن های تولد هم در این رستوران وجود دارد اما باید از قبل، تخت مورد نظر خود را رزرو کنید.
آدرس:آمل ،انتهای بلوار طالب آملی به میدان ۱۷ شهریور ، بلوار امام خمینی ، میدان قائم ، جنوب میدان قائم ،خیابان مدرس شوید کمربندی هراز آمل

سیری در آمل

باغ رستوران سنتی روزی روزگاری

باغ رستوران ها بخاطر فضایی سرسبز و بزرگ در کنار آلاچیق های مختلف، از بهترین رستوران ها برای جمع های دوستانه و خانوادگی هستند و حتی برای قرارهای دو نفره هم بسیار محبوبند. در شهر آمل، باغ رستوران های کمی وجود دارد که از کیفیت بالا، قیمت مناسب و محیطی دلنشین و سرسبز برخوردار باشد اما از نظر گردشگران، یکی از بهترین باغ رستوران های آمل که توانسته به جایگاه مطلوبی در میان بهترین رستوران های آمل برسد، باغ رستوران سنتی روزی روزگاری است. از نظر مشتریان، بهترین زمان برای مراجعه به رستوران سنتی روزی روزگاری، روزهای بارانی است.
مشتریان می گویند در یک روز سرد و بارانی در شهر آمل، وارد محیط سرسبز باغ رستوران می شوید و سپس، به یکی از کلبه های دربست و شکیل رستوران مراجعه می کنید تا در فضایی گرم، آرامش کم نظیری را به دست آورید.باغ رستوران سنتی روزی روزگاری از شلوغی شهر به دور است اما بخاطر غذاهای باکیفیت، قیمت مناسب و همچنین آلاچیق هایی که دارد، از جمله شلوغ ترین رستوران های آمل به شمار می رود. در این رستوران آلاچیق هایی با ظرفیت های مختلف دارد و مهم ترین دلیل برتری رستوران، غذاهای بی نظیری است که سرو می کند. مشتریان رستوران می توانند از قبل، آلاچیق مورد نظر خود را رزرو کنند و امکان برگزاری مراسم ها و جشن های مختلف در باغ رستوران روزی روزگاری آمل هم با رزرو قبلی وجود دارد.
آدرس : استان مازندران، آمل، جاده هراز، ۸۰۰ متر بعد از پلیس راه جدید

سیری در آمل

رستوران شازده ماهان آمل

از جمله رستوران های تازه تاسیس در نزدیکی شهر آمل است که توانسته مرزهای رستوران های بین راهی را جابجا کند. اکثر گردشگران تصور می کنند رستوران های بین راهی غذاهای بی کیفیتی را سرو می کنند و برخی هم قیمت های بسیار بالایی داشته یا قیمت های ارزان آن ها بی دلیل نیست. رستوران شازده ماهان اما، رستوران بین راهی متفاوتی است که تنها چند روز پس از تاسیس رستوران، به سرعت میان یکی از بهترین رستوران های آمل قرار گرفت. اگر میخواهید به رستوران شازده ماهان آمل مراجعه کنید، باید به فاصله ۶۰ کیلومتری آمل واقع در جاده هراز برسید.
رستوران محیطی سرسبز و دنج دارد و در منطقه ای سرسبز با چشم انداز زیبا از کوه ها و دشت های سرسبز دارد و محیط رستوران هم از دکوراسیونی لوکس و زیبا به همراه نورپردازی های شکیل برخوردار است. همچنین در رستوران هم انواع غذاهای ایرانی سرو می شود که برخی از غذاهای محلی مازندران هم به چشم میخورد. کیفیت غذاها بسیار مناسب است و در کنار آن ها، حجم و قیمت بسیار خوبی هم دارد. از نظر مشتریان سابق رستوران، تنها ایرادی که به رستوران شازده ماهان می توان گرفت، فضای پارک محدود رستوران است.
آدرس:جاده هراز- کیلومتر ۱۱۰ تهران به آمل- روستای بایجان- رستوران شازده ماهان

سیری در آمل

کافه رستوران ایتالیایی جونو

رستوران ایتالیایی کوک که پیش تر اشاره کردیم یکی از بهترین رستوران های ایتالیایی آمل به شمار میرود. تنها نیست و برای رقابت با او، رستورانی با نام جونو در این شهر تاسیس شده. که با شعار ” سلامتی هم میتونه خوشمزه باشه” توانسته غذاهای بی نظیری را سرو کرده و در میان بهترین رستوران های آمل قرار گیرد. رستوران ایتالیایی جونو هم همچنین گفته می شود اولین رستورانی در آمل است که مردم می توانند سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنند. با این حال، رستوران جونو از جمله شلوغ ترین رستوران های شهر است که مشتریان برای روزهای آخر هفته که شلوغ می شود،. میبایست زمانی را منتظر بمانند تا میزی در رستوران خالی شده و حتی خودروی خود را در فاصله دورتری از رستوران پارک کنند.
کافه رستوران ایتالیایی جونو همانند سایر رستوران های ایتالیایی، محیطی لوکس و دوست داشتنی دارد و فضای رستوران هم از ظرفیت مطلوبی برخوردار می باشد. منوی رستوران تنوعی از غذاهای لذیذ ایتالیایی را در خود جای داده است که بیشترین تنوع آن ها به پاستاها و پیتزاها برمیگردد. 
آدرس: آمل،شهرک شهید رجایی،خ مدرس بین آفتاب سی و سوم و آفتاب

سیری در آمل

رستوران لاله زار آمل

یکی از معدود بهترین رستوران های آمل رستوران لاله زار است که از خدمات موسیقی زنده برخوردار می باشد. رستوران لاله زار محیطی سنتی و زیبا دارد اما از نظر برخی از مشتریان، محیط رستوران بخاطر تزئینات و دکوراسیونی که دارد کمی شلوغ است. از بیرون که به رستوران نگاه می کنیم با رستورانی کلاسیک و به سبک رستوران های ایتالیا و لندن روبرو می شویم. نمایی بسیار جذاب و دوست داشتنی اما وقتی وارد رستوران می شوید، ابتدا از مسیری سرسبز و زیبا عبور کرده و سپس وارد محیطی سنتی خواهید شد.
رستوران مذکور غذاهای ایرانی و محلی را برای مشتریانش سرو می کند. تمامی غذاها از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بوده و از طرفی، قیمت های معقولی هم دارند. مشتریانی که قبلاً به رستوران لاله زار مراجعه کرده اند همواره از کیفیت غذا، موسیقی زنده و خدمات سرویس دهی راضی بودند. همچنین طبقه گفته مشتریان، حتی در روزهای شلوغ سال هم از کیفیت خدمات سرویس دهی رستوران کم نمی شود.
آدرس: مازندران ، آمل، خیابان هراز، نبش کوچه حقیقت

سیری در آمل

بهترین زمان سفر به آمل

از آنجایی که آمل هوای سردی دارد بهتر است فصل تابستان را برای سفر به این شهر انتخاب کنید و فراموش نکنید که در تابستان هوای معتدل این شهر می‌تواند برای شما یک سفر فوق‌العاده را به وجود آورد. مسافرات به این شهر در فصل بهار هم زیبایی‌های خاص خودش را دارد و شکوفه‌های بهاری و بوی خوش آن‌ها در یک سفر به همراه شما هستند تا برای شما فضای لذت بخشی را به وجود آورند.در آذرماه، باران میهمان هر روزه مردم آمل است؛ اما در تیرماه بارندگی به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. اختلاف دما در این شهر بسیار ناچیز است.

سیری در آمل

روش های سفر به آمل

در حال حاضر برای رسیدن به آمل بایستی از راه‌های زمینی استفاده کنید. یک فرودگاه در آمل در حال تأسیس است که بعدها با تأسیس آن اگر قصد سفر هوایی به آمل را داشتید، می‌توانید از آن استفاده کنید. در حال حاضر نزدیک‌ترین فرودگاه به آمل فرودگاه ساری و رامسر است.از فرودگاه ساری یک ساعت و ۲۵ دقیقه، یا ۹۰ کیلومتر، از فرودگاه نوشهر یک ساعت و نیم یا ۹۵ کیلومتر و از فرودگاه رامسر تقریبا سه ساعت تا آمل راه است؛ بنابر این نزدیک‌ترین فرودگاه به شهر آمل فرودگاه ساری است.

سفر به آمل با اتوبوس

برای سفر از تهران تا آمل با اتوبوس می‌توانید از ترمینال شرق استفاده کنید. خوبی اتوبوس این است که دیگر نیازی به رانندگی خودتان نیست و می‌توانید استراحت کرده و یا از جاده لذت ببرید. منتها دیگر هرجایی که بخواهید نمی‌توانید توقف کنید. توقفگاه اتوبوس‌ها معمولاً در رستوران‌های بین راهی در حد ۱۵ دقیقه است.

سفر به آمل با خودروی شخصی

مسافتی که با خودروی شخصی تا آمل طی می‌کنید، جذاب‌تر است. چرا که هر کجا که بخواهید می‌توانید توقف کرده و استراحت کنید. به جاذبه‌های دیدنی مسیر سر بزنید یا یک کلوچه محلی از روستاهای بین جاده گرفته و با چای خوش‌ عطر میل کنید. البته اگر جزو آن دسته افراد هستید که تخته گاز یکسره تا مقصد می‌روند، احتمالاً زیر ۳ ساعت به مقصد برسید. البته در این مورد، ترافیک را نمی‌توان نادیده گرفت و ممکن است مدت‌ زمان بیشتری طول بکشد، به‌ خصوص اگر در روزهای تعطیل این جاده را انتخاب کنید باید روی ساعات بیشتری حساب باز کنید.
فاصله تهران تا آمل از هراز، حدود ۱۸۴ کیلومتر است که حدود ۳ ساعت طول می‌کشد تا با سرعت معمولی و خودروی شخصی آن را طی کنید.

سفر به آمل با قطار

در مورد سفر به آمل با قطار هم تقریبا همچین چیزی وجود دارد. آمل راه‌آهن ندارد؛ اما نگران نباشید، یک راه برای سفر با قطار سراغ دارم. از شهر مبدا بلیط قطارتان را به مقصد شهر قائمشهر بگیرید. ایستگاه قطار قائمشهر، نزدیک‌ترین ایستگاه به آمل است. برای رسیدن به آمل تاکسی بگیرید و یک ساعت بعد در مقصد باشید؛ بعد از آن تنها چیزی که اهمیت دارد جاهای دیدنی آمل و خوش‌گذرانی شماست.

سیری در آمل

بهترین زمان سفر به آمل چه موقع است؟

در همه فصل‌ها مخصوصاً بهار و تابستان می‌توانید خودتان را مهمان این شهر زیبا کنید.

مراکز خرید آمل کدامند؟

بازار قدیم آمل یا بازار چهارسوق آمل، معروف به پایین بازار و مجتمع های تجاری خیابان هراز و سبزه

جاهای دیدنی آمل کدامند؟

آبشار آب مراد، جنگل بلیران، پل معلق، قلعه فرنگیس و غیره از جاهای دیدنی آمل هستند.

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

 • پیمان یزدی

  درود به مردم شریف آمل

  ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • حامد حسنی

  سلام ب دوستان عزیزی ک این مطالب رو جمع آوری کردن دستتون درد نکنه خیلی خیلی عالی بود
  ی چنتا نکته خدمتتون عرض کنم
  درباره قدمتش میشد ب بیتی از شاهنامه و داستان آرش کمانگیر هم اشاره کرد
  کشمش پلو هم غذای محلی آمل نیس ی جورایی
  رستوران شازده ماهان هم در این حدی ک تعریف کردین نیست
  این تعاریف برای رستوران روگلی مناسبتره
  رستوران ایتالیایی دومو و باغ پدری و رستوران آریا هم عالین
  روستاهای آمل زیادن ولی میشد از لاسم و نمارستاق اسم برد چون پلور ی جورایی دیگه مثه سابق نیست

  ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
  • زهره اسلوب

   سلام. خیلی ممنون از لطف شما. روستاهای آمل را در مطلب زیر معرفی کرده ایم :
   https://seeiran.ir/?p=316716

   ۴ اردیبهشت, ۱۴۰۲
 • Alirezs

  آمل با اصالت و بهترین شهر ایران این شهر ۴۰۰ صد سال پایتخت علویان بوده درود بر مازندرانی و آملی و نوری

  ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • عمادباقی

  آمل نگو بگو بهشت 🌹❤️

  ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • محمد بداقی نویسنده ایرانی

  آمل شهر ایرانی و زیبا در تاریخ
  محمد بداقی نویسنده ایرانی

  ۲ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • کاظم صالحی

  راجب روستای وسطی کلا دشت سر چیزی نگفتین . جاده جنگلی که داره هیچ کجای مازندران ندارد آب بندان و مناظری که داره تاریخی که داره

  ۲ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • عباس

  عالی بود! کاش از مرکز خرید قایم واقع در میدان قایم آمل که یکی‌از شیکترین مراکز خرید ایرانه گزارش میدادید🌺🌺🙏🙏

  ۱ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • مهدی آملی

  ای پیل سپید پای در بند
  ای گنبد گیتی ای دماوند.
  خیلی از جاهای دیدنی آمل رو نگفتی که مهمترینش قله دماوند هستش

  ۱ اردیبهشت, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *