رزرو هتل فضاگشت
۱۹ شهریور ۱۳۹۶

سوغات کرمان

اشتراک گذاری

کلمپه
ازجمله شیرینی های معروف و مطلوب کرمان کلمپه است که با خرما ، آرد وکمی روغن و بعضا افزودن گردو وگیاهان معطر درست می شود .در برخی موارد از روغن محلی و زعفران نیز در طبخ آن استفاده می شود .نوع برشته آن مرغوب تر است. از جمله مشخصات کلمپه و سایر شیرینی های سنتی کرمان ، کم ضرر و حتی می توان گفت بی ضرر بودن آن است زیرا اکثرا کم شیرینی و شهد آن معمولا خرما است.
کماچ سهن
شیرینی دیگری است که سرشار از انرژی و بسیار مقوی است و از جوانه گندم ، خرما ، مغز گردو ، ادویه های مخصوص و کمی روغن تهیه می شود.
حنا
حنا از جمله سوغات کرمان است که معمولاً به عنوان دارو و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.نرماشیر یکی از نواحی مهم تولید حنا در ایران است.
پسته
رفسنجان رتبه اول تولید و صادرات پسته ایران را دارد. انواع پسته کرمان عبارتند از : اوحدی ، فندقی ، کله قوجی یا احمد آقایی ، سبز پسته ، سفید پسته ، شستی واحدی، بادامی ، کدویی ، کرمانی ، رباطی ، راوری ، قرمز ، ممتاز ، ابراهیمی ،اکبری ، امیری ، پاکزاد
زیره
ازجمله مهم ترین و ارزشمند ترین سوغات کرمان ، زیره سیاه کوهی است که عطر آن فضا را پر میکند و با افزودن آن به پلو و سایر خوراکی ها مانند پنیر ومی توان از خواص عدیده و دارویی آن استفاده کرد
قوتو
این خوراکی خوشمزه و بی نیاز از تعریف و بیان قوت آن ، ازجمله سوغاتی هایی است که کمتر مسافر و گردشگری بدون خرید آن شهر مارا ترک می کند.
قوتو از آسیاب گیاهان مفیدی چون شاهدانه ، خرفه ، کنف، بذر کتان ، موردانه ،و… به دست می آید و از جمله واجبات پذیرایی کرمانی ها بخصوص در مراسم تولد نوزاد است.
انواع دیگری از همین نوع تنقلات مانند قهوه ، نخود، پسته ای ، نارگیلی و… وجود دارد که نیز خوشمزه و مقوی است.
لازم به یادآوری است که هموطنان مسافر این خوراکی را به نام قاووت می شناسند این واژه ترکی است و از زمان ترکان غز در ادبیات کرمانی جای گرفته.
علت دوگانگی این واژه آن است که ترک ها گاه قاووت را بدون الف و قووت وی نوشتند.از انجا که بیان این کلمه دشوار و سنگین بود کرمانی ها با جابجا کردن یک او از آن واژه زیبا و با مسمی به نام قوتو ساختند .
کتیرا
این صمغ گیاهی که به زبان انگلیسی نامیده می شود ، گونه های مختلفی دارد که به صورت درختچه یا گیاهان علفی چند ساله در ایران به طور کلی آنها را گون می نامند.در متون طب سنتی این گیاهان با نام های عربی «محلب العقاب» و «اصابع الغروس» معرفی شده اند.
خرما
نخل خرما در نقاط متعددی از استان کرمان به عمل می آید تنه بلند و برگ های پهن نخل در اکثر نقاط این منطقه به چشم می خورد.معروف ترین خرمای کرمان در بم و پس از آن در شهداد به دست می آید.
صرفنظر از بهترین انواع قند بی ضرر ، مفید و مورد نیاز بدن انسان که به وفور در خرما یافت می شود ، این محصول کشاورزی سرشار از سلولز ، آهن ، ویتامین آ وویتامین ب ، فسفر ، کلسیم ، منگنز و مواد معدنی فراوان است
۱۲ درصد از نخلستان های ایران در کرمان قراردارند در کرمان انواع خرما برای مصارف مختلف به دست می آید که معروفترین آنها خرمای مضافتی و خرمای بزمانی است. خرما را بصورت تازه یا خشک شده مصرف میکنند. رطب تازه مضافتی با رنگ قهوه ای و پوست لطیف از خوش خوراک ترین خرماهای بدست آمده در جهان است که مطلوبیت بین المللی دارد.

 سوغات کرمان

اجاره خودرو
           
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  پیشنهاد می کنم حتما وقتی به کرمان میرین از سوغات قوتو هم غافل نشید خیلی مقوی هست چند مغز داخل هم هست

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  استان کرمان و خصوصا شهر کرمان سوغاتی های خوبی نسبت به جاهای دیگه دارن و ما هر دفعه که به کرمان میریم از قاووت و زیره کرمان برای آشناهامون سوغات میبریم

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  شیرینی های کرمان بسیار خوش مزه و متنوع است

  ۲۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نسترن حبیب الهی

  شیرینی ها ی سنتی مثل کلمپه و کماج سهن و انواع قاووت ( قوتو) خوشمزه ای که در کنار انواع پسته، خرما و ادویه های این شهر زبانزد است و بیشتر شیرینی سراها مثل برنس، پاپا و مریم با کیفیت و قیمت عالی ارائه می کنند .

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  حنا و انواع زيره و هل و كلا داروهاي گياهي در كرمان بسيار مرغوب است و روشور يا سفيدآب

  ۱۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *