بلیط هواپیما تور خارجی

سوغاتی مراغه

تاریخ انتشار : ۷ اسفند, ۱۳۹۳ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

سوغاتی های مراغه
صابون مراغه، عسل مراغه، خشکبار مراغه، سجوق وباسلوق، صنایع دستی (گلیم-فرش دستباف- تابلوفرش- قلم زنی –سفال – حکاکی روی نقره)
صابون مراغه
بیش از نیم قرن است که صابون سنتی مراغه خود را در سبد سوغاتی شهر مراغه جای داده وتوسط مسافران وگردشگرانی که به این شهر سفر می کنند در تمام نقاط کشور گسترده می شود.
یکی از امتیازات صابون مراغه شیمیایی نبودن مواد اولیه آن است وهمین امتیاز توانسته سالها مشتریان خود را حفظ کند.

سوغاتی مراغه

عسل مراغه
شهرستان مراغه از نظر تولید کمی و کیفی عسل مقام اول استان آذربایجان شرقی را به خوداختصاص داده¬است. غنی بودن مراغه ازنظر مراتع کوهستانی و تنوع گل‌ها به ویژه در مراتع سهند از عمده دلایل تولید زیاد و مرغوبیت عسل این شهرستان است.
سوغاتی مراغه

پربازدیدترین ها:

خشکبار مراغه
خشکبار مراغه شامل بادام کاغذی، گردو کاغذی ، قیسی خشک، فندق، گردو خشک، کشمش، سبزه، برگه هلو، برگه زردآلو و به بیان دیگر میوه‌های خشک از قبیل میوه‌های فوق و آلو و آلوچه و آلبالو و زردآلوی خشک¬می¬شود و در قدیم آن را میوه خشک می‌گفته‌اند و آن جزء آجیل حساب نمی‌شود و به آن خشکه بار نیز گفته می‌شود.

سوغاتی مراغه

سجوق و باسلوق
یکی از عمده ترین سوغاتی های این منطقه به حساب می¬آید.باسلیق یا باسلوق از نشاسته ،آب، شکر، گلاب، گردو،کره، َپودر نارگیل تهیه میشود.
سجوق از شیره انگور یا دوشاب، نشاسته، مغز بادام یا مغز هسته شیرین زردآلو و گلاب و هل تهیه می¬شود.

سوغاتی مراغه

صنایع د ستی

فرش
صنعت فرش اصلی¬ترین صنعت در بیشتر نقاط آذربایجان محسوب می¬شود و در همین راستا این صنعت با دارا بودن هنرمندان زبردست در طراحی و بافت در مراغه پا به پای دیگر مراکز عمده فرش از جمله تبریز رشد داشته است. فرش مراغه در دو نوع ابریشمی و پشمی می باشد که فرش ابریشم عمدتا به خارج از کشور صادر شده و از منابع ارز آوری محسوب می گردد و فرش پشمی با طرحهای گوناگون و تنوع بیشتر در تجارت داخلی در گردش است.

سوغاتی مراغه

سفال
از زمانی که بشر شکل دادن گل رس و پختن آن و تهیه لوازم زندگی خود به وسیله آن را شناخت صنعت سفالگری پیدا شد و به دلیل برخوردار بودن مراغه از دیرینه تاریخی بسیار کهن صنعت سفالگری و کاشی¬کاری و سرامیک از زمانهای دور و دراز در اینجا رواج داشت. نمونه های یافت شده از آثار سفالین در این منطقه در موزه ایلخانی مراغه به معرض نمایش گذاشته شده است .

سوغاتی مراغه

منبت
منبت یعنی کنده کاری در روی چوب. این فن در میان ملل مختلف دنیا سابقه بسیار طولانی دارد که به نوعی ریشه در تمدن و پیشرفت اجتماعی و فرهنگی یک جامعه دارد. منبت¬کاران مراغه¬ای نیز پا به پای هنرمندان سایر شهرها قدم های قابل توجهی برداشته¬اند. از طرف دیگر وجود چوب گردوی فراوان در این منطقه خود یکی از عوامل رونق این صنعت محسوب می شود که شکوه این هنر را با برپا کردن نمایشگاه های گوناگون به نمایش گذاشته اند .
سوغاتی مراغه

معرق
معرق به معنی وصله می باشد و به طور کلی به شکل هایی گفته می شود که از کنار هم گذاشتن تکه های کوچک و بزرگ چوب و یا کاشی تشکیل شده باشد. معرق به دو صورت کاشی معرق و معرق چوب تاریخچه بسیار دیرینه ای در آذربایجان دارد که از دوره سلجوقیان به سرعت رو به تکامل بوده است .
سوغاتی مراغه

مینیاتور
به نوعی هنر نقاشی گفته می¬شود که در آن قواعد علم مناظر و دیده ها و کالبد شناسی رعات نمی گردد و رنگ جنبه تزیینی دارد و جزئیات با ریزه کاری نشان داده می¬شود. از دوره صفوی تا کنون این هنر فراز و نشیب هایی را پیموده است.

سوغاتی مراغه

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  بهترین سوغاتش خشکباره و صابون که همه جایی ایران میشه پیداش کرد البته میوه های معروفی داره

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۳:۲۶:۳۳ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  همه جای ایران این صابون مراغه در عطاری ها دیده می شود

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۲:۱۴:۴۳ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  خشکبار مراغه بسیار معروف و عالی هستند .

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۵:۴۳:۴۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *