بلیط هواپیما سوئیت تبریز

سوغاتی مراغه

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۵ بهمن ۱۳۹۶

سوغاتی های مراغه
صابون مراغه، عسل مراغه، خشکبار مراغه، سجوق وباسلوق، صنایع دستی (گلیم-فرش دستباف- تابلوفرش- قلم زنی –سفال – حکاکی روی نقره)
صابون مراغه
بیش از نیم قرن است که صابون سنتی مراغه خود را در سبد سوغاتی شهر مراغه جای داده وتوسط مسافران وگردشگرانی که به این شهر سفر می کنند در تمام نقاط کشور گسترده می شود.
یکی از امتیازات صابون مراغه شیمیایی نبودن مواد اولیه آن است وهمین امتیاز توانسته سالها مشتریان خود را حفظ کند.

as29 سوغاتی مراغه

عسل مراغه
شهرستان مراغه از نظر تولید کمی و کیفی عسل مقام اول استان آذربایجان شرقی را به خوداختصاص داده¬است. غنی بودن مراغه ازنظر مراتع کوهستانی و تنوع گل‌ها به ویژه در مراتع سهند از عمده دلایل تولید زیاد و مرغوبیت عسل این شهرستان است.
as30 سوغاتی مراغه

خشکبار مراغه
خشکبار مراغه شامل بادام کاغذی، گردو کاغذی ، قیسی خشک، فندق، گردو خشک، کشمش، سبزه، برگه هلو، برگه زردآلو و به بیان دیگر میوه‌های خشک از قبیل میوه‌های فوق و آلو و آلوچه و آلبالو و زردآلوی خشک¬می¬شود و در قدیم آن را میوه خشک می‌گفته‌اند و آن جزء آجیل حساب نمی‌شود و به آن خشکه بار نیز گفته می‌شود.

as31 سوغاتی مراغه

سجوق و باسلوق
یکی از عمده ترین سوغاتی های این منطقه به حساب می¬آید.باسلیق یا باسلوق از نشاسته ،آب، شکر، گلاب، گردو،کره، َپودر نارگیل تهیه میشود.
سجوق از شیره انگور یا دوشاب، نشاسته، مغز بادام یا مغز هسته شیرین زردآلو و گلاب و هل تهیه می¬شود.

as32 سوغاتی مراغه

صنایع د ستی

فرش
صنعت فرش اصلی¬ترین صنعت در بیشتر نقاط آذربایجان محسوب می¬شود و در همین راستا این صنعت با دارا بودن هنرمندان زبردست در طراحی و بافت در مراغه پا به پای دیگر مراکز عمده فرش از جمله تبریز رشد داشته است. فرش مراغه در دو نوع ابریشمی و پشمی می باشد که فرش ابریشم عمدتا به خارج از کشور صادر شده و از منابع ارز آوری محسوب می گردد و فرش پشمی با طرحهای گوناگون و تنوع بیشتر در تجارت داخلی در گردش است.

as33 سوغاتی مراغه

سفال
از زمانی که بشر شکل دادن گل رس و پختن آن و تهیه لوازم زندگی خود به وسیله آن را شناخت صنعت سفالگری پیدا شد و به دلیل برخوردار بودن مراغه از دیرینه تاریخی بسیار کهن صنعت سفالگری و کاشی¬کاری و سرامیک از زمانهای دور و دراز در اینجا رواج داشت. نمونه های یافت شده از آثار سفالین در این منطقه در موزه ایلخانی مراغه به معرض نمایش گذاشته شده است .

as34 سوغاتی مراغه

منبت
منبت یعنی کنده کاری در روی چوب. این فن در میان ملل مختلف دنیا سابقه بسیار طولانی دارد که به نوعی ریشه در تمدن و پیشرفت اجتماعی و فرهنگی یک جامعه دارد. منبت¬کاران مراغه¬ای نیز پا به پای هنرمندان سایر شهرها قدم های قابل توجهی برداشته¬اند. از طرف دیگر وجود چوب گردوی فراوان در این منطقه خود یکی از عوامل رونق این صنعت محسوب می شود که شکوه این هنر را با برپا کردن نمایشگاه های گوناگون به نمایش گذاشته اند .
as35 سوغاتی مراغه

معرق
معرق به معنی وصله می باشد و به طور کلی به شکل هایی گفته می شود که از کنار هم گذاشتن تکه های کوچک و بزرگ چوب و یا کاشی تشکیل شده باشد. معرق به دو صورت کاشی معرق و معرق چوب تاریخچه بسیار دیرینه ای در آذربایجان دارد که از دوره سلجوقیان به سرعت رو به تکامل بوده است .
as36 سوغاتی مراغه

مینیاتور
به نوعی هنر نقاشی گفته می¬شود که در آن قواعد علم مناظر و دیده ها و کالبد شناسی رعات نمی گردد و رنگ جنبه تزیینی دارد و جزئیات با ریزه کاری نشان داده می¬شود. از دوره صفوی تا کنون این هنر فراز و نشیب هایی را پیموده است.

as37 سوغاتی مراغه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  بهترين سوغاتش خشكباره و صابون كه همه جايي ايران ميشه پيداش كرد البته ميوه هاي معروفي داره

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  همه جای ایران این صابون مراغه در عطاری ها دیده می شود

  ۲۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  خشکبار مراغه بسیار معروف و عالی هستند .

  ۲۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *