رزرو هتل ایران بوم گردی

سلطانی فر: سونامی گردشگری در ایران در حال وقوع است

زمان مطالعه : 6 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۰۲/۱۳ – تهران – ایرنا – رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بر اساس گزارش های فعالان بخش گردشگری داخلی و خارجی و تحلیل های نشریات معتبر خارجی و کارشناسان حوزه گردشگری سونامی گردشگری در ایران در حال وقوع است.

به گزارش روز شنبه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسعود سلطانی فر در دومین نشست هم اندیشی آسیب شناسی در عرصه ایجاد و گسترش تاسیسات گردشگری افزود: کشور ما در حال حاضر سهم ناچیزی از گردشگری دنیا را به خود اختصاص داده است.

معاون رئیس جمهور با ارائه آماری از گردشگری در دهه ۹۰ میلادی افزود: آمارها نشان می دهد در سال ۱۹۵۰ میلادی ۲۵ میلیون نفر گردشگر در دنیا جا به جا شده است و با نرخ رشد ۵/۶ درصدی این تعداد از گردشگران در سال ۲۰۰۵ به ۸۰۰ میلیون نفر رسید.

وی ادامه داد: براساس آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۳ ، یک میلیارد و ۱۸۷ میلیون گردشگر در دنیا جا به جا شده است که با این نرخ رشد، متخصصان این حوزه پیش بینی می کنند در سال ۲۰۲۰ بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون گردشگر و در سال ۲۰۵۰، دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون گردشگر از جاذبه های کشورهای مختلف بازدید کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: آمارهای سازمان جهانی جهانگردی نشان می دهد درآمد کشورها از جابه جایی ۱ میلیارد و ۱۸۷ میلیون گردشگر در دنیا مبلغی بالغ بر هزارو۲۵۰ میلیارد دلار بوده است.

سلطانی فر یادآور شد: ۱۰ مقصد اصلی گردشگران دنیا در سال ۲۰۱۳ به ترتیب استانبول، رم، لندن، پکن، پراگ، مراکش، پاریس، هانوی، کامبوج و شانگهای بوده است.

معاون رئیس جمهور افزود: سهم کشور ما با وجود اینکه جزء ۱۰ کشور برتر در حوزه جاذبه های تاریخی و فرهنگی هستیم و هفدهمین کشور امن دنیا محسوب می شویم، از رقم ۱۲۵۰ میلیارد دلاری که در گردشگری دنیا جابه جا شده بسیار ناچیز است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به آمار گردشگری در سال ۱۳۹۲ تصریح کرد: براساس آمارها حدود ۷ میلیون گردشگر خروجی و ۵/۴ میلیون نفر گردشگر ورودی داشته ایم، از ۷ میلیون گردشگر خروجی ۲/۲ میلیون نفر به عتبات عالیات و ۶۰۰ هزار نفر به عربستان سفر کرده اند و از ۴ میلیون گردشگر ورودی ۶/۱ میلیون نفر از عراق، ۱ میلیون نفر از آذربایجان، و بقیه از دیگر کشورها از جمله ترکمنستان، ترکیه، افغانستان و کشورهای اروپایی وارد شده اند.

وی ادامه داد: اگرهر کدام از این ۷ میلیون گردشگر خروجی ۱۵۰۰ دلار از کشور خارج کرده باشند مبلغی معادل ۱۰ میلیون دلار به کشورهای مقصد برده اند و در مقابل اگر هر نفر گردشگر ورودی ۱۲۰۰ دلار وارد کرده باشند حدود ۵ میلیون دلار ارز وارد کشور ما شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه براساس پیش بینی سازمانهای بین المللی، نشریات معتبر جهانی و تحلیلگران بخش گردشگری در آینده نزدیک اتفاق خوبی در حوزه گردشگری کشور رخ خواهد داد، تصریح کرد: با توجه به آمار و ارقام، بسیاری از تحلیلگران گردشگری دنیا معتقدند رشد گردشگری در ایران در ماههای اخیر غیر قابل تصور و پیش بینی در هفته های گذشته آمار و ارقام رشد گردشگر ورودی به کشور با افزایش ۱۵۵ درصدی همراه بوده است که مصداقی بر این مدعاست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: ورودی تورهای اروپایی در نیمه دوم فروردین سال ۹۳ در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۵۰ درصد رشد داشته است و تخت جمشید در این ایام روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر بازدید کننده خارجی از کشورهای اروپایی دارد و میدان امام اصفهان روزانه مورد بازدید صدها نفر از گردشگران خارجی قرار گرفته است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: اخبار و اتفاقات خوبی در حال وقوع است و ما در بخش توریست های فرهنگی و تاریخی با روند رو به رشد مواجه هستیم.

وی یادآور شد: ورود توریست فرهنگی به کشور ما چند دلیل عمده دارد، رویکردهای دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست خارجی و اعمال سیاست تشنج زدایی با دنیا یکی از مهمترین این دلایل است، در سایه دیپلماسی فعال دولت ما با ۱+۵ به چارچوب مشخصی برای حفظ حقوق هسته ای رسیدیم و به دنبال این توافق اولیه بخشی از تحریم ها و فشارهایی که بر کشور ما وارد شده بود برداشته شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: ما امیدواریم در ماههای آینده شاهد فروریختن کامل تحریم ها باشیم، رویکرد خارجی دولت و سیاست تشنج زدایی در این بخش موفقیت های خوبی در پی داشته و تصور ما بر این است که بخشی از جوسازی هایی که علیه این دولت صورت می گیرد به دلیل دستیابی به موفقیت های بزرگ دولت تدبیر و امید است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: دلیل دیگر رشد گردشگران ورودی به کشور ما حوادث سیاسی کشورهای منطقه از جمله مصر و سوریه است، چراکه گردشگران، کشورهایی که با بی ثباتی سیاسی مواجه هستند را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب نمی کنند و این فرصت خوبی برای ماست و باید از فضای به وجود آمده استفاده کنیم.

سلطانی فر ادامه داد: در کنار ظرفیت های موجود ما در حال حاضر شرایط خوبی در کشور داریم، فضای سیاسی مثبت و خوبی که پس از انتخابات ۲۴ خرداد به وجود آمده و تمایل گردشگران خارجی برای بازدید از کشور ما لزوم همفکری برای حل مشکلات گردشگری را دوچندان می کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: سرعت ایجاد زمینه اشتغال و ارزآوری در بخش گردشگری بسیار بیشتر از سایر بخش هاست و ما می توانیم با توسعه گردشگری اقتصاد در حال رکود کشور را نجات دهیم.

سلطانی فر با تاکید بر اینکه حل مشکلات بخش گردشگری با همدلی و همفکری تمامی دستگاهها و بخش خصوصی امکانپذیر است، یادآور شد: تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پیگیری و حل مشکلات گردشگری اعلام آمادگی کرده اند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه تمامی وزرای دولت تدبیر و امید هم برای حل مشکلات و موانع توسعه گردشگری آماده همکاری با فعالان بخش خصوصی هستند، تصریح کرد: رویکرد رئیس جمهور در رابطه با گردشگری رویکرد اساسی، جدی و حمایت کننده است.

وی ادامه داد: براساس مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۲۱ شهریور سال ۹۲ در خصوص رفع موانع تولید، بخش های صنایع دستی و گردشگری با معرفی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشمول تعرفه های بخش صنعت شدند که این مصوبه در حال پیگیری و اجرا است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر رویکرد مثبت رئیس جمهور نسبت به بخش گردشگری، یادآور شد: در جلسه ای که با هیات امنای صندوق توسعه ملی داشتیم بحث های مقدماتی در رابطه با ارائه تسهیلات بخش گردشگری انجام شد که بر اساس این توافقات برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری، تکمیل و احداث هتل و سایر پروژه های مرتبط با گردشگری تسهیلات با نرخ ۱۶ درصد و در مناطق محروم با نرخ ۱۲ درصد پرداخت می شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه متقاضیان دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی باید واجد شرایط باشند تصریح کرد: سرمایه گذاران متقاضی باید اهلیت لازم را در رابطه با پروژه هایی که اجرا کرده اند داشته باشند، باید طرح های توجیهی و اقتصادی داشته باشند، معوقات بانکی نداشته باشند و قدرت تامین اقساط تسهیلات را هم داشته باشند.

وی ادامه داد: سقف تسهیلاتی که به سرمایه گذاران اعطا می شود ۶۰ تا ۷۰ درصد کل اعتبار طرح است و بر اساس ضوابط صندوق توسعه ملی، زمین طرح جزء آورده سرمایه گذار محسوب نمی شود.

سلطانی فر تصریح کرد: با مدیران عامل چند بانک به عنوان عاملین اجرای این سیاست اقتصادی جلسات خوبی داشتیم و برای عدم توقف روند ارائه تسهیلات قصد داریم تعداد این بانکها را به ۵ بانک افزایش دهیم.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: برای سرمایه گذارانی که در حال ساخت هتل هستند و پیشرفت بالای ۵۰ درصد در پروژه هایشان دارند این یک فرصت طلایی است که ما می توانیم با معرفی این افراد به بانکها تسهیلات صندوق توسعه ملی را در این بخش مورد استفاده قرار دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: در صورتی که پروژه های بزرگ نیازمند تسهیلات بیشتری باشند راهکارهایی برای ارائه تسهیلات ایجاد می کنیم.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی بخش گردشگری داخلی یکی دیگر از برنامه های سازمان میراث فرهنگی است، افزود: تنظیم زمان سفر در ایام سال، ارائه تسهیلات سفر زمستانی، برنامه ریزی برای سفر بازنشستگان و دانشجویان در ایامی به غیر از تعطیلات و اعمال تخفیف های ویژه برای ترغیب مردم به سفر در تمام طول سال از جمله برنامه هایی است که برای رونق گردشگری داخلی در نظر گرفته شده است.

سلطانی فر در ادامه به موضوع حمایت و حفاظت از آثار تاریخی و باستانی اشاره کرد و افزود: اعمال برخی سیاست ها چیزی جز نابودی آثار و اماکن تاریخی به دنبال ندارد، آنچه مسلم است نگهداری از آثار تاریخی نفیس و جهانی بر عهده دولت و وظیفه ذاتی سازمان میراث فرهنگی است اما در مورد سایر بناهای تاریخی، کاروانسراها و اماکن باستانی رویکرد ما استفاده از منابع بخش خصوصی برای نگهداری و حفاظت از این مواریث است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: باید خیز بزرگی در این زمینه برداریم و به اماکن تاریخی و باستانی کاربری های متناسب با فضا بدهیم تا هم در اشتغال و هم در ارزآوری تاثیرگذار بوده و هم به معنای واقعی این اماکن ارزشمند و نفیس حفظ و حراست شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: شرایط باید به گونه ای تغییر پیدا کند که اماکن تاریخی به ابزاری برای رونق اقتصادی تبدیل شوند؛ ما با تعیین ضوابط و استانداردهای مشخص، حفاظت، نگهداری و بهره برداری از این بناهای تاریخی را به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار کرده و بر چگونگی حفاظت از آنها نظارت دقیق خواهیم داشت.

سلطانی فر یادآور شد: در همین زمینه شورای اسلامی شهر تهران مصوبه ای دارد مبنی بر اینکه افرادی که ملکشان به عنوان بنای تاریخی معرفی و ثبت شود از پرداخت عوارض معاف می شوند و تراکم شناور به آنها تعلق می گیرد.

وی در پایان گفت: سرمایه گذاران بخش خصوصی حوزه گردشگری باید در قالب یک تشکل مستقل مشکلات و درخواست های خود را پیگیری کنند، سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد اختیارات قابل تفویض خود را به بخش خصوصی واگذار کند.

در ابتدای این دیدار تعدادی از سرمایه گذاران فعال در صنعت گردشگری با بیان دیدگاههای خود، مسائل و مشکلات فراروی این بخش را با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در میان گذاشتند.

این نشست با حضور جمعی از فعالان بخش خصوصی اعم از هتلداران و هتلسازان، شرکتهای سرمایه گذاری بخش گردشگری، مدیران بانکهای مختلف و شرکتهای هواپیمایی و … برگزار شد.

81149054-5668877 سلطانی فر: سونامی گردشگری در ایران در حال وقوع است

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما