رزرو هتل فضاگشت
۲۱ بهمن ۱۳۹۸

سراب فش

اشتراک گذاری

یکی از جاذبه های گردشگری کنگاور سراب فش می باشد .از مهم‏ترین جاذبه‏‌های طبیعی روستای فش، سراب زیبا و باشکوه فش است که در نزدیکی روستا قرار دارد و اطراف آن را درختان بلند جنگلی و گل‏ها و گیاهان خودرو فرا گرفته است.این سراب حدود ۱۶۴۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دبی متوسط سالانه آن ۷/۴۶۱میلی متر در ثانیه می باشد. این سراب از چشمه های متعددی که از رشته کوه های زاگرس تغذیه می شوند تشکیل شده است. آب کشاورزی کل روستا از این سراب تامین می شود .

 سراب فش

ویسار و بایجان از مهم ترین رودهایی هستند که از سراب فش سرچشمه می گیرند. رود ویسار در بالای روستا جریان دارد و بیشتر برای آبیاری باغ ها و باغچه های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد و در پایان به رود بایجان می ریزد.رود بایجان که از داخل روستا عبور می کند برای سیراب کردن زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. سراب فش همانند سایر سرابها از تشکیلات آهکی منطقه تغذیه و بوجود آمده است .بدلیل قرار گرفتن این سراب در کنار آثار تاریخی و نیز سرسبزی و طبیعت زیبا این مکان یکی از نقاط تفریحی شهر کنگاور بحساب می¬آید.درختان سرسبز ، آب زلال ، وجود پرندگان مهاجر ،و طبیعت سرسبز این منطقه توجه هر گردشگر و مسافری را به خود جلب می کند.

 

 سراب فش

آشنایی با روستای فش

روستای فش، از اطراف به وسیلة کوه‏های بلند و مرتفع احاطه شده است. سطح این کوه‏ها که از درختان و درختچه‏ های کوتاه پوشیده شده، در فصول بهار و تابستان از سرسبزی و طراوت سرشار می‏شود. انواع گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان، گل ختمی، شیرین بیان، آویشن و گون نیز در دامنه این کوه‏ها یافت می‏شود. قلمرو حیات‏وحش روستا زیستگاه انواع گونه‏های جانوری مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش و کبک است که از دیگر جاذبه ‏های طبیعی این روستا محسوب می‏شوند.از روستا‌های همسایه می‌توان به سلیمان آباد، فشخوران، دمبادام، گرمخانی وحصار اشاره کرد.

فش روستای هنر و ساز

ساز سازی در ایران قدمت طولانی دارد و ساختن ساز تنبور در روستای فش نیز از قدمت دیرینه‌ای برخوردار است. در این روستا به نحو چشمگیری کارگاه‌های ساخت انواع مختلف آلات موسیقی از قبیل تنبور، تار و سه تار دیده می‌شود. در اکثر خانه‌های روستایی در گوشه‌ای از فضای خانه کارگاه کوچکی جهت ساخت تنبور، سه تار و تار دیده می‌شود.

 سراب فش

 سراب فش

 سراب فش

 سراب فش

 سراب فش

 سراب فش

 سراب فش

 سراب فش

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *