بلیط هواپیما سوئیت تبریز

سد گاوشان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۱ بهمن ۱۳۹۸

در حدود ۴۵ کیلومتری سنندج سدی وجود دارد که به سد گاوشان معروف است . فاصله این سد تا شمال کرمانشاه ۷۵ کیلومتر می باشد و بر روی رودخانه گوه احداث شده است .سد گاوشان از نوع خاکی سنگریزه ای با هسته نفوذ ناپذیر رسی بوده و حجم مخزن آن ۵۵۲ میلیون متر مکعب و میزان آب قابل تنظیم سالانه سد ۱۷۸میلیون متر مکعب می باشد.درحال حاضر برنامه ریزی بهره برداری از مخزن سد گاوشان با هدف تأمین آبیاری اراضی کشاورزی واقع در دشت های بیله ور و میان دربند در حدود ۳۱۰۰۰هکتار حد فاصل کامیاران تا کرمانشاه و همچنین تأمین بخشی از نیاز آب شرب شهر کرمانشاه در حدود ۶۳میلیون متر مکعب در سال می باشد.

سد گاوشان سد گاوشان

مانند بسیاری از سدهای ایران اطراف سد گاوشان هم به دلیل سرسبزی و طراوتی که از وجود آب دارد از اماکنی ست که مردم جهت گذراندن اوقات فراغت به آنجا پناه می برند . این سد بزرگترین سدی است که در غرب کشور ساخته شده و گنجایش آن ۵۵۴ میلیون متر مکعب است .هدف از ساختن سد گاوشان سنندج تأمین انرژی برق کشور به مقدار ۱۱ مگاوات بر ساعت و همچنین تأمین آب شرب شهر کرمانشاه بوده است. همچنین سد گاوشان کامیاران وظیفه تأمین آب مورد نیاز اراضی کشاورزی اطراف و دشت های بیله ور و میان دربند و کنترل و مهار سیلاب های رودخانه گاوه رود را بر عهده دارد. امروزه این سد علاوه بر وظایف یاد شده، به عنوان بخشی از صنعت گردشگری استان ایفای نقش کرده و با طبیعت زیبایی که اطراف خود دارد، هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

سد گاوشان سد گاوشان

احداث سد گاوشان و شبکه انتقال آب آن در مجموع ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه داشته است. تونل انتقال آب که آب سد را به اراضی اطراف می رساند، ۲۱ کیلومتر طول دارد و در هر ثانیه ۳۰ متر مکعب را جا به جا می کند. این سد از نوع سدهای سنگریزه ای با هسته رسی است و طول تاج آن نیز نزدیک به ۷۳۰ متر می باشد.

هر چند ساخت سد گاوشان در استان کردستان باعث ایجاد اشتغال برای بومیان و رونق کسب و کار شد، امّا پس از اتمام ساخت سد و جمع شدن آب در پشت آن، روستاهایی مانند ترازوله، پیرمقدار، خشکه دول، سیمیندره و تازه آباد به همراه زمین های کشاورزی چند روستای دیگر به طور کامل زیر آب رفتند.

سد گاوشان سد گاوشان

هر ساله در فصول گرم سال عده زیادی از گردشگران و بومیان منطقه برای تفریح به سد گاوشان استان کردستان مراجعه می کنند. اطراف سد را دشت های وسیع و سرسبزی فرا گرفته که شرایط را برای کمپ زدن بسیار مساعد می کند. دریاچه سد گاوشان مکان خوبی برای تفریح است. امّا مواظب خطرات احتمالی باشید. متأسفانه حوادث غرق شدگی در اثر بی احتیاطی در این دریاچه بی سابقه نیست. بنابراین حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید.

سد گاوشان سد گاوشان

سد گاوشان سد گاوشان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *