رزرو هتل فضاگشت
۱۵ تیر ۱۳۹۴

سبزه میدان

اشتراک گذاری

سبزه میدان یکی از میدان‌های قدیمی رشت محسوب میشود که از اثار به جا مانده از زمان قاجار می‌باشد. این میدان در نزدیکی میدان اصلی رشت یعنی میدان شهدای ذهاب (شهرداری) قرار دارد که توسط محمد ولی خان تنکابنی ملقب به ( سپهدار اعظم ، نصرالسلطنه ، سپهسالار اعظم ) در زمان ناصر الدین شاه قاجار بازسازی و تبدیل به محلی باری گردش عموم گردید. امروزه این پارک دارای فضای سبز،کتاب خانه، آب نما و همچنین تندیس هایی از مشاهیر گیلان همچون : شیون فومنی ، پرفسور رضا، پرفسور سمیعی ،دکتر بهزادو پرفسور اکبر زاده میباشد.
سبزه میدان در گذشته در میان استاد سرا و کیاب رشت قرار داشت و سبزه زاری بود که تا محله چچمار سرای رشت ادامه داشت .
در زمان ناسر الدین شاه خان‌های فومن و شفت ناچار به زندگی در رشت شدند و قسمتهایی از محله پیر سرا را خریداری نموده و آن جا را تبدیل به مکانی مسکونی نمودند. در زمان مظفر الدین شاه محمد ولی خان تنکابنی به حکومت رشت منصوب شد و تصمیم به باز سازی این ناحیه گرفت. و دستور داد تا این ناحیه را خیابان بندی و درختکاری کنند و نام این مکان را سبزه میدان گذاشت.
در نزدیکی این میدان استخری بود و همچنین گورستانی وجود داشت که اعدامیان را در انجا دفن میکردند. که پس باز باز سازی این مکان گورستان را متروک اعلام نمود و آبگاه را با زباله‌های شهری پر کرد و اراضی اطراف آن را به شرط ساختمان سازی تجاری ومسکونی که اکثرا از خان‌های فومن و شفت و تولم بودند واگذار کرد.که از مبالغ دریافتی مدرسه ای در جنوب این مکان ساخته شد که آن را اشر مظفری نامیدند که بعدا‌ها جهت تعریض خیابان این مدرسه را برچیدند.

2275 سبزه میدان

اجاره خودرو

2276 سبزه میدان

2277 سبزه میدان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *