بلیط هواپیما سوئیت تبریز

سايت پرنده نگری پارک شهر تهران

۷ خرداد ۱۳۹۸سايت پرنده نگری پارک شهر تهران استان تهران تهران

سايت پرنده نگری پارک شهر نخستين مکان برای پرنده نگری در کلانشهر تهران به شمار می رود که در جوار درياچه مصنوعی پارک شهر قرار دارد. جالب است بدانيد که خود پارک شهر تهران در سال ميزبان بيش از ۴۰ گونه پرنده وحشی است که در فصل های مختلف سال از قاره های مختلف دنيا به اين پارک مهاجرت می کنند.اولين سايت پرنده نگری پايتخت به منظور آشنايی با گونه های مختلف پرندگان، نحوه زيست آنها و توسعه صنعت اكوتوريسم در محيط های شهری در پارک شهر تهران راه اندازی شده است.ستاد محيط زيست شهرداری تهران به منظور آشنايی شهروندان با گونه های مختلف پرندگان، پروژه سایت پرنده‌نگری را در بهار سال ۱۳۹۴ در پارک شهر ايجاد كرد.

پرنده نگری یکی از شاخه‌های طبیعت گردی است که سال هاست در میان علاقمندان به طبیعت طرفداران بسیاری پیدا کرده‌است. پرنده نگران با استفاده از دوربین دوچشمی و کتاب راهنمای پرندگان به مشاهده و ثبت این مخلوقات زیبا میپردازند. از آن جا که پرندگان را در همه جا می‌توان یافت ،این تفریح به سرعت در میان عموم مردم در همه جای دنیا محبوبیت یافته‌است. در راستای اهداف زیست محیطی دولت یازدهم و همچنین با توجه به قدمت و تنوع گونه‌های گیاهی پارک شهر ، برای اولین بار در تهران ،سایت پرنده نگری به منظور آشنایی بیشتر شهروندان با پرندگان در آذر ۱۳۹۳ راه اندازی شد . این مجموعه که مجهز به دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ میباشد ، در مرکز پارک جنب فنس پرندگان قرار دارد و علاقمندان می توانند هر روزه با مراجعه به این محل ، با راهنمایی کارشناسان به پرنده نگری در پارک بپردازند. تا کنون بیش از ۴۰ گونه پرنده در پارک شهر شناسایی شده که شامل پرندگان ساکن ، مهاجران زمستانی و تابستانی و مهاجران عبوری میباشد.
شهرها عرصه‌هايی نيستند كه در آنها فقط انسان‌ها حق زندگی داشته باشند، بلكه همزمان می‌توان در محيط‌های شهری انواع گوناگوني از موجودات زنده اعم از گياهان يا جانوران را مشاهده كرد كه حق زندگی دارند.هراندازه محيط‌ زيست شهري پاک‌تر و سالم‌تر باشد، مجموعه موجوداتی كه در اين محيط زندگی می كنند دارای تنوع و شادابی بيشتری هستند. در واقع آشنايی با پرندگان و آگاهی از نيازهای زيست آنها ما را وادار مي كند تا به اهميت روش‌های حفاظت از محيط زيست شهری توجه بيشتری كنيم.در محيط های شهری، زندگي همه موجودات به نحوی با يكديگر پيوند دارد و هر اتفاق ناخوشايندی كه برای آنها رخ دهد عملاً می‌تواند بر محيط زيست شهروندان و سلامت روح و روان آنها تأثير منفی بگذارد.آشنایی با گونه‌های مختلف پرندگان و نحوه زیست آنها مانند آشیان‌گزینی، تغذیه، زادآوری و …، توسعه، رونق و ترویج صنعت اکوتوریسم در محيط هاي شهری، بیان اهمیت و ارزش زیست محیطی پرندگان و نقش آنها در اکوسیستم های شهری و ايجاد آرامش روحی و روانی ناشی از مشاهده پرندگان به خصوص در کلانشهرهایی مانند تهران از جمله اهدافي است كه موجب ايجاد سايت پرنده نگری در اين محيط شده است.
در شهر تهران بيش از ۱۷۰ گونه پرنده شناسايي شده كه به دليل بهبود شرايط زيست گاهي جمعيت پرندگان در حال افزايش است. برخی از اين پرندگان بصورت بومی، برخی مهاجر بهاره و تابستانه، برخی مهاجر پاییز و زمستان و برخی به عنوان مهاجر عبوری هستند، كه از مسافت‌های بسیار دور مانند قاره آفریقا و يا از کشورهای شمالی ايران وارد اين پارك مي شوند. همچنین پارک شهر تهران در طول یک سال میزبان بیش از ۴۰ گونه پرنده وحشی است.
نحوه دسترسی
مسیر مترو
نزدیک ترین ایستگاه های مترو به این سایت پرنده نگری ایستگاه امام خمینی واقع در تقاطع خط یک و دو و همچنین ایستگاه حسن آباد واقع در خط دو مترو تهران است.
آدرس : تهران – میدان امام خمینی – خیابان امام خمینی – خیابان خیام – پارک شهر – جنب دریاچه مصنوعی

منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا
باشگاه خبرنگاران

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *