بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ساز دایره

زمان مطالعه : < 1 دقیقه
۲۴ آذر ۱۳۹۷

ساز کوبه ای دوار و یک طرفه با قطری حدود ۳۵ تا ۴۵ سانتی متر است. در برخی موارد حلقه هایی به آن آویزان می کنند تا صدای متفاوتی ایجاد شود. دایره به طور معمول ساز مجالس شادی است و تقریباً در تمام ایران رواج دارد. پوست آن از پوست بره تهیه می شود. در دوره جدید نوع طلقی آن با استفاده از مواد پلاستیکی، رواج گسترده ای یافته است.

این ساز متشكل است از حلقه ای چوبی به عرض ۵ تا ۷ و قطر دایره ای از ۲۵ تا ۴۰ سانتیمتر كه بر یكی از سطوح جنبی دایره ای شكل آن پوست كشیده شده و در جدار داخلی ساز حدود چهل حلقه فلزی كوچك به فواصل مساوی آویزان شده است. در یكی از نقاط جدار چوبی سوراخی است كه نوازنده انگشت شست دست راست را در آن داخل می كند و به این وسیله ساز را نگه می دارد و با بقیه انگشتان هر دو دست بر پوست می كوبد و در عین حال ساز را كمی سریعتر حركت می دهد تا حلقه های كوچك داخلی، همراه با صدای كوبیدن انگشتان صوتی زنگ وار نیز حاصل كنند. هیچ یك از اصوات ساز حائز ارتفاع معین نیستند. این ساز بیشتر شهری است تا محلی.

-دایره ساز دایره

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • آرش واعظی

  این ساز ترکی است ما در اکثر مهمانی های خانوادگی استفاده می کنیم

  ۱۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی فدایی فرد

  ساز کوبه ای دف نیز همین فیزیک را و ساختار دارد اما با قطر بیشتر این ساز در مراسم دراویش و اهل حق نواخته می شود و شور و هیجان خاصی به ان می بخشد

  ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *