بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای گیاهدان قشم

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ شهریور ۱۴۰۰

روستای گیاهدان قشم ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قشم، واقع در استان هرمزگان می باشد. معمولا کسانی که به این روستا و مسیر آن را رفته اند، آن جا را برای خرید لوام برقی می شناسند، غافل از این که این مسیر دارای دو اثر ثبت جهانی می باشد. برای رفتن به این مسیر حتما وازلین همراه خود داشته باشید چرا که ممکن است بعد از بارندگی پشه های آن جا برایتان دردسرساز شوند.

روستای گیاهدان و سد درهاش روستای گیاهدان

در ابتدای مسیر نهر دست کن پرتقالی ها را مشاهده خواهید کرد و بعد از آن سد درهاش و منظره ی خاص و بی نظیر آن پیش روی شما قرار دارد که بسیار مناسب عکاسی و گرفتن عکس های خاص می باشد.برای دیدن این مناظر بکر باید ۱۰ دقیقه با ماشین از خود روستا، مسیر خاکی را رانندگی کنید که بعد از آن به نزدیکی سد درهاش رسیده و از آن جا هم با ۱۵ دقیقه پیاده روی به مناظربکری از کوه هایی زیبا خواهید رسید.

این روستا در دهستان حومه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۴۱۶ نفر (۵۰۷خانوار) بوده‌ است.

روستای گیاهدان و سد درهاش روستای گیاهدان

سد درهاش روستای گیاهدان:

این سد که هم اکنون آثاری از آن برجا مانده است را به زمان مادها نسبت می دهند. در هنگام بارندگی و جمع شدن آب در این سد، نمای طبیعی زیبایی به وجود می آورد که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

روستای گیاهدان

آداب و رسوم روستای گیاهدان

مراسم قبله دعا یا نماز باران

قبله دعا از مراسم قدیمی است که تا کنون دراین روستا حفظ گردیده . برای اهالی جنبه تقدسی پیدا کرده است زمانیکه در این روستا یا دیگر روستاهای جزیره در فصل بارندگی باران نمی بارد وآب برکه ها وچاهها تمام می شود. امام جماعت این روستا به تکاپو می افتد وبه کمک مؤذن مردم را خبردار می کند که خود را برای رفتن به قبله دعا آماده کنند. وبه مردم دستور می دهند که سه روز روزه بگیرند زیرا پیامبر اسلام(ص) فرموده است : دعای روزه دار مستجاب خواهد شد.

همچنین عده ای از مردم قبلاً به قبله دعا می روند .محل برگزاری نماز استسقا را پاک وتمیز می سازند. مردم روزه دار هم به تدریج تاساعت ۸ صبح به محل وارد می شوند . همه مردم پشت سر امام صف بندی می کنند.  سپس دو رکعت نماز می خوانند وبعد امام دو خطبه ایراد می فرمایند. وبه درگاه خداوند استغاثه می کنند و مردم آمین می گویند.

مراسم عروسی

از جالبترین اعمالی که در مراسم عروسی این روستا انجام می شود سرهو وعزبا است که به توضیح مختصری از هرکدام می پردازیم.
سرهو بعدازظهرروزبرگزاری عروسی بعد ازنمازعصرانجام می شود بطوریکه داماد را درماشینی که ازپیش تزئین شده است قرار می دهند ماشینهای دیگروموتورسواران که مملوء ازبچه هاست پشت سر ماشین داماد به راه می افتند وداماد نیز ازجاهای دیدنی این روستا دیدن می کند وپس ازاتمام این مراسم همگی برای مراسم عزبا به خانه داماد برمی گرد ند.

واما مرا سم عزبا، این مراسم بعد ا زبازگشت داماد ا زسرهواجرا می شود بطوریکه در میان حیاط منزل پدر داماد چند نفرا زسالمندان روستا به دو صف تقسیم می شوند ورود ررو با هم شعرهایی به زبان عربی می خوانند وداماد در آن مراسم نشسته ودوستان واقوام داماد به او تبریک می گویند. دیگران به تماشای عزبا مشغول می شوند .این مراسم تا اذان مغرب ادامه دارد وپس ازآن مراسم آن در شب مراسم مولود خوانی انجام می شود این مراسم حداقل تا ساعت ۱۲ شب ادامه دارد وپس ازآن به طرف منزل عروس حرکت کرده وداماد را تحویل خانه عروس می دهند .

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • میلاد

    سلام عکس منظره اخری اسمش cor caracon میباشد جایی بسیار زیبا بخصوص در فصل زمستان میان دره ها ابگیری هست ک موقع باران اب جمع میشه فضایی بسیار دلنشینی هست باید بری تو دلش از هر دو طرف دره دیوارهای بلندی هست ک وسط راه داره تا ابگیر البته با ماشین نمیشه رفت با پیاده راهی نیست بری پیاده بیشتر لذت داره این طبیعت جذاب

    ۱۵ شهریور, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *