رزرو هتل

روستای کلانی

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۳ بهمن ۱۳۹۴

چاه برفی
روستای کلانی شمال شرقی کازرون در میان رشته کوه هایی قرار گرفته است که قله یکی از آنها «چنگ» نام دارد که تقریباً در ۷ کیلومتری روستای کلانی است. در نزدیکی قله چنگ، چاهی به عرض ۲ تا ۳ متر و عمق ۱۰ تا ۱۲متر وجود دارد که به جهت انبار کردن و ذخیره کردن برف در آن به «چاه برفی» مشهور شده است. شکل طبیعی چاه طوری است که کمتر در معرض تابش آفتاب قرار می گیرد و این مکان تقریباً در چنین محیطی که اشعه تابناک آفتاب همه جا را می گیرد استثناست. این ویژگی موجب شده که برف زمستانی انبار شده در داخل چاه، تا اواخر شهریور ماه و در بعضی سال ها تا آخر سال باقی بماند.
رفتن به محل چاه برفی از طریق روستای عبدویی با پای پیاده ۲ ساعت به طول می انجامد تا قبل از رایج شدن یخچال در منازل، چاه مذکور مهم ترین منبع تأمین برف و یخ کازرون بوده است.

* سرو کلانی
روستای کلانی در همسایگی روستاهای دشت برم و عبدویی قرار گرفته است. در این روستا سرو بلند قامت و کهنسالی وجود دارد که می توان به جرأت گفت که پس از سرو معروف «ابرکوه» کهنسال ترین سرو شناخته شده در ایران است. سالخوردگان روستا از روی حدس و گمان سن این سرو را بیش از ۵۰۰ سال تخمین می زنند. مناطق و طبیعت اطراف این سرو بلند نیز از جمله مناطق دیدنی این شهرستان محسوب می شود.

* پیربنکی
پس از عبور از کتل مشهور «پیرزن» بقعه ای ساده و گچی از دور نمایان می شود که به «پیربنکی» معروف است.
در گذشته مسافران خسته پس از طی مسافتی چند از جاده شوسه کازرون به شیراز لحظاتی در این مکان به استراحت می پرداخته اند. این بقعه در مجاورت قبرستانی قدیمی واقع شده که در آن سنگ های بزرگ منقوش با خطوط و اشکالی زیبا دیده می شود. ویژگی این بقعه که زبانزد عام و خاص است، رویش ۲ درخت بنه(پسته کوهی) بر بالای بام و گنبد آن است یکی از آنها در انتهای فوقانی گنبد ریشه دوانده و مشخص نیست که ریشه آن از کجاست اما سرسبز است و هر ساله میوه می دهد. دیگری از لای دیوار بقعه بیرون آمده و با زمین ارتباطی ندارد. بقعه مزبور دارای سنگ قبری است که در داخل ضریحی چوبی قرار گرفته است.متاسفانه در سالهای اخیر این بنای با ارزش وقبرستان اطراف آن مورد کند و کاو افراد سود جو قرار گرفته است <امیدوارم مسئولین رسیدگی کنند

IMG_4144 روستای کلانی

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • قربان دهقانپور

  وطن یعنی سرشت خاک وجانم وطن یعنی خون شهیدان دیار مردمان وبزرگان وطن یعنی عروس اون کوهستان بلوط و بادام بنه و تاک وطن یعنی مهربانان دل نواز که مردمانش خون دل میخورنندو جان میدهند برای مهمان وطن یعنی کلانی نژاد اریایی ها و دلیران وطن چه بی پروانوشتم جانم فدایت درود صد درود بر خاک پاکش به اومردم خوب و ریشه دار …وطنم پاره تنم خاک تو سرمه چشم رهگذرت .دوستت داریم وطن کلانی

  ۱۸ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • جوادپوردهقان

  سپاس وتشکر بابت اطلاعات درست و مفیدتون، باشد که مسئولین هم کمک و جامعه شناسی و تبلیغ این قسمت از خاک ایران که از چشم مردم افتاده رو انجام بدهند و این روستا هم شناخته و ابادی تر بشود.
  وطن یعنی دلتنگی-وطن یعنی هر لحظه تپیدن قلبت در سینه-

  ۹ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • علی شبانی

  وطنم پاره تنم

  ۱ دی, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جنوب گردی