بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای کلانی

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۳ بهمن ۱۳۹۴

چاه برفي
روستاي کلانی شمال شرقي كازرون در ميان رشته كوه هايي قرار گرفته است كه قله يكي از آنها «چنگ» نام دارد كه تقريباً در ۷ كيلومتري روستاي کلانی است. در نزديكي قله چنگ، چاهي به عرض ۲ تا ۳ متر و عمق ۱۰ تا ۱۲متر وجود دارد كه به جهت انبار كردن و ذخيره كردن برف در آن به «چاه برفي» مشهور شده است. شكل طبيعي چاه طوري است كه كمتر در معرض تابش آفتاب قرار مي گيرد و اين مكان تقريباً در چنين محيطي كه اشعه تابناك آفتاب همه جا را مي گيرد استثناست. اين ويژگي موجب شده كه برف زمستاني انبار شده در داخل چاه، تا اواخر شهريور ماه و در بعضي سال ها تا آخر سال باقي بماند.
رفتن به محل چاه برفي از طريق روستاي عبدويي با پاي پياده ۲ ساعت به طول مي انجامد تا قبل از رايج شدن يخچال در منازل، چاه مذكور مهم ترين منبع تأمين برف و يخ كازرون بوده است.

* سرو كلاني
روستاي كلاني در همسايگي روستاهاي دشت برم و عبدويي قرار گرفته است. در اين روستا سرو بلند قامت و كهنسالي وجود دارد كه مي توان به جرأت گفت كه پس از سرو معروف «ابركوه» كهنسال ترين سرو شناخته شده در ايران است. سالخوردگان روستا از روي حدس و گمان سن اين سرو را بيش از ۵۰۰ سال تخمين مي زنند. مناطق و طبيعت اطراف اين سرو بلند نيز از جمله مناطق ديدني اين شهرستان محسوب مي شود.

* پيربنكي
پس از عبور از كتل مشهور «پيرزن» بقعه اي ساده و گچي از دور نمايان مي شود كه به «پيربنكي» معروف است.
در گذشته مسافران خسته پس از طي مسافتي چند از جاده شوسه كازرون به شيراز لحظاتي در اين مكان به استراحت مي پرداخته اند. اين بقعه در مجاورت قبرستاني قديمي واقع شده كه در آن سنگ هاي بزرگ منقوش با خطوط و اشكالي زيبا ديده مي شود. ويژگي اين بقعه كه زبانزد عام و خاص است، رويش ۲ درخت بنه(پسته كوهي) بر بالاي بام و گنبد آن است يكي از آنها در انتهاي فوقاني گنبد ريشه دوانده و مشخص نيست كه ريشه آن از كجاست اما سرسبز است و هر ساله ميوه مي دهد. ديگري از لاي ديوار بقعه بيرون آمده و با زمين ارتباطي ندارد. بقعه مزبور داراي سنگ قبري است كه در داخل ضريحي چوبي قرار گرفته است.متاسفانه در سالهای اخیر این بنای با ارزش وقبرستان اطراف آن مورد کند و کاو افراد سود جو قرار گرفته است <امیدوارم مسئولین رسیدگی کنند

IMG_4144 روستای کلانی

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • قربان دهقانپور

  وطن یعنی سرشت خاک وجانم وطن یعنی خون شهیدان دیار مردمان وبزرگان وطن یعنی عروس اون کوهستان بلوط و بادام بنه و تاک وطن یعنی مهربانان دل نواز که مردمانش خون دل میخورنندو جان میدهند برای مهمان وطن یعنی کلانی نژاد اریایی ها و دلیران وطن چه بی پروانوشتم جانم فدایت درود صد درود بر خاک پاکش به اومردم خوب و ریشه دار …وطنم پاره تنم خاک تو سرمه چشم رهگذرت .دوستت داریم وطن کلانی

  ۱۸ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • جوادپوردهقان

  سپاس وتشکر بابت اطلاعات درست و مفیدتون، باشد که مسئولین هم کمک و جامعه شناسی و تبلیغ این قسمت از خاک ایران که از چشم مردم افتاده رو انجام بدهند و این روستا هم شناخته و ابادی تر بشود.
  وطن یعنی دلتنگی-وطن یعنی هر لحظه تپیدن قلبت در سینه-

  ۹ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • علی شبانی

  وطنم پاره تنم

  ۱ دی, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *