جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

روستای مهترکلاته

تاریخ بروزرسانی :
۲۱ مهر ۱۳۹۵

روستای مهترکلاته یکی از روستاهای بزرگ شهرستان کردکوی در استان گلستان می باشد که در ۲۰ کیلومتری شمال شرق مرکز شهرستان قرار دارد،دارای حدود۳۰۷۲ نفر جمعیت با ۹۳۲ خانوار می باشد.مراتع زیبا وسرسبز،قلعه تپه،آب بندان بزرگ و کوچک از جاذبه های طبیعی ومرقد مطهر امامزاده علی ابن طاهربن موسی بن جعفر (ع) از جاذبه های تاریخی این روستا می باشد.به لحاظ تاریخی،آثار و سنگ نوشته هایی در امامزاده علی ابن طاهربن موسی بن جعفر (ع) که در ۲کیلو متری شمال روستا قرار داردیافت شده که قدمت آن را به حدود۴۰۰سال می رساند.بنا به گفته بزرگان و ریش سفیدان،اهالی این روستا در گذشته بصورت دو روستای مجزا ودر نزدیک امامزاده و قلعه تپه سکونت داشتند که جهت تمرکز و دفاع منسجم در مقابل تهدید و حملات دشمنان و یاغیان به نقطه مشترک و در محل فعلی روستا تجمع کردند و به نام مهترکلاته نامگذاری گردید.

اهالی این روستا با صداقت و صمیمیت و یکدلی خود در ابتدای شکل گیری انقلاب با اتحاد کامل در تظاهرات ضد ستمشاهی و تمامی راهپیمائی ها بنا به مقتضیات حضور گسترده داشتند . در گواه این ادعا همین بس که در طول انقلاب شکوهمند اسلامی حتی یک نفرو معاند و ضد انقلاب در این روستا وجود نداشته است .

پس پیروزی انقلاب اسلامی و در شروع جنگ تحمیلی ،مردم این روستا با خیل پاسداران ،سربازان،ارتشیان و سایر نیروهای رزمنده و با کمکهای مردمی و بسیجیان پرتوان در جبهه ها حضور گسترده داشتند . ۵۰۰رزمنده بسیجی،۲۵شهیدعزیز،۴آزاده سرافراز و ۱۲۰۰نفر بسیجی و ۳۵ جانباز نمونه این ادعاست و باعث افتخار و سربلندی این روستا در بین روستاهای اطراف گردیده است .

قبل از پیروزی انقلاب کمتر این روستا مورد توجه بوده است . با پیروزی اقلاب اسلامی و حضور شوراها امکانات و خدمات خوبی در روستای مهترکلاته انجام گرفته است .

وجود مقدس امامزاده علی ابن طاهربن موسی بن جعفر (ع) ، ۱۵۰۰هکتار زمین آبی کشاورزی،دو آب بندان(۵۰ و ۱۲ هکتاری)،فرودگاه سمپاشی،مرتع ۱۵ هکتاری،زمین فوتبال چمن ،سالن سرپوشیده ۲۰۰۰متری و بهسازی،این روستا را بصورت روستائی کاملا متمایز با روستاهای دیگر در آورده است . مرکز مخابرات ۱۰۲۶شماره ای، پست بانک،لوله کشی گاز و آب بهداشتی،خانه بهداشت(۱و۲)،مدارس ابتدائی راهنمائی و دبیرستان،مسجد جامع ،زینبیه ،حمام۱واحد ،نانوائی ۳واحد،برق شرکت تعاونی روستائی ۲مورد،تاکسی تلفنی۲مورد،برقدار شدن چاههای کشاورزی و … خدمات دیگری است که اکثر آنها بعد از پیروزی انقلاب صورت گرفته است .

****************

من دوست دارمه خله ش زادگارِ خش آبادی ،دهات با صفارِ

مِ روستا نام دارنه مهترکلاته تفری گاههای وِ بانشاطِ

مهترکلاته قِدمِت زیاد دارنه بیش از صد سال دره بیاد دارنه

مهترکلاته جُزوِ گُل ستانه غرب وِکردکوی و شرق وِ گرگانه

دارنه چند روستای همجِوار گَرجی محله، زراع محله،ایلوار

یساقی ،غلام آباد و سیجوال قره قاشلی و قره تپه در شمال

بَهورِم ونِ قِشنگِ زَمینارِ ونِ کِشت و زراعت چند خارِ

قَلَ تپه و اِسبه واش صحرا اَبر تپه و باتاش دارنه صفا

زیارتگاهِ امامزاده طاهر هستهِ ونِ زمینای مِجاور

غرب روستا دارنه ناوِر زیبا تفریگاههای وِ دارنه تِماشا

پرنده های ناور رنگ و رنگه پِراز مِرغابی ، ماهی و تیرنگه

بنازم از ۲۵ تن شهیدان دلیران وطِن اسوه ایمان

همانانکه فِدا کِردنه خِش جان تا وطِن نکِفه دست ِ دشمِنان

اَره این هسته شرحِ اَمِ روستا که عرض هاکاردمهِ برای شما

خِدا حفظ هاکانه امِ روستا رِ اَمِ آبادی اَمِ مهترکلا رِ

شعر از :مرحوم حسن ترحمی

64592923055264359856 روستای مهترکلاته

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد