رزرو هتل تفریحات کیش

روستای مرزرود

۳ آذر ۱۳۹۸

روستای مرزرود در ۱۵کیلومتری شمال ساری قرار دارد که از دریا حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد ازسمت غرب با روستای اکند و ازسمت شرق روستای سوربن و بهارآباد و از سمت شمال به روستای قادیکلا و جنوب هم به پنبه چوله. علت نامگذاری نام روستای مرزرود با توجه به اینکه روستای مرزرود در بین دو رود، رود تجن و رود زردی قرار گرفته بخاطر همین نام این روستا را مرزرود نامیدند یعنی مرز میان دو رود این روستا دردهستان رودپی جنوبی قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۶۷۸نفر (۱۷۵خانوار) بوده‌است.

شغل اصلی مردم روستای مرزرود کشاورزی ، باغداری و دامداریست بیشترین زمین های این روستا زیر کشت مرکبات است روستای مرزرود یکی از روستاهایی است که پتانسیل خوبی برای اشتغال زایی دارد احداث سورتینگ ، مرغداری و پرورش ماهی از اقدامات اهالی این روستا برای اشتغال زایی است مردم مرزرود از دیرباز احترام خاصی برای ائمه اطهار قائل بوده و هستند امامزاده صالح محل تجمع اهالی مرزرود و روستاهای مجاور در مراسمات ایام عزاداریست . روستای مرزرود یکی از روستاهایی است که توانسته جمعیت خود را حفظ کند و کمترین مهاجرت را به شهر داشته باشد .

امامزاده عبدالصالح، در گورستان قدیمی روستای مرزرود در ساری قرار گرفته است. در گذشته در محوطه امامزاده درختانی شناسنامه دار و هم قدمت بنا وجود داشت اما در حال حاضر از آن ها به جزء تنه قطور درخت کهنسالی چیزی باقی نمانده است. بر طبق عقیده عده ای از کارشناسان، معماری ساخت بنا را متعلق به قرن هشتم یا نهم هجری می دانند. هم چنین اهالی روستای مرزرود ساری، امامزاده عبدالصالح را از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام و فرزندی از پیغمبران خدا دانسته اند.
بنای امامزاده برجی شاهکار و از یادگار طبرستان قدیم است. گنبد رک هشت ضلعی بخش اصلی بنا را شامل می شود. در واقع، گنبد نشان دهنده تبدیل کثرت به وحدت و صعود به آسمان است.

تور اروپا

2785 روستای مرزرود

در ابتدا، بنای امامزاده صالح مرزرود به شکل آرامگاه تک برجی بود که در زمان قاجار اتاق مسجد را به آن اضافه نمودند.کلاهکی بر بالا و مرکز گنبد قرار داشت که بعدها به تاراج برده شده است. نام کلاهک شنگرک بود و برای جلوگیری از نفوذ آب به درون گنبد مورد استفاده قرار می گرفت. هم چنین برای راحت تمیز کردن برف های بالای گنبد نیز به کار می رفته است.از دیدگاه معماران اسلامی ارتفاع زیاد بناها به خاطر ترکیب بندی مناسب بین زمین و آسمان است. عظمت و شکوه بنا نشان دهنده بزرگی شخصیت صاحب آرامگاه بود. هم چنین وجود طاق نماهای چهارسو امامزاده صالح نشان از عظمت و شکوه بنا می باشد.
بنای امامزاده صالح مرزرود ساری شامل دو نمای دور و نزدیک است که در نمای دور با افزایش ارتفاع بنا عظمت فوق العاده ای دارد اما از نمای نزدیک این دید وجود ندارد. از روش رسمی بندی در اتصال گنبد به بدنه چهارگوش برای زیبایی نما و آزار ندیدن چشم استفاده شده است.

دکتر منوچهر ستوده در کتاب از آستارا تا استرآباد از چینش کاشی های بالای طاق نماها صحبت کرده است. هم چنین با توجه به گفته های ایشان در زیر پارچه پوشش مقبره، صندوقی چوبی قرار دارد که بر روی آن آیاتی از سوره الفتح کنده کاری شده است. پنجره های سقف داخلی اتاق مسجد از چوب ساخته شده بود اما در حال حاضر از آن ها خبری نیست و بجای آن ها پنجره های فلزی نشسته است. هم چنین کاشی های جدیدی بجای کاشی های زیبای قدیمی بنا به کار گرفته شده که هیچ همخوانی با قدمت بنا ندارند. در دیوارهای خارجی و سقف بنا از آجر و سفال استفاده شده است. بنا بر گفته اهالی آن منطقه تمام سقف امامزاده صالح کنده کاری بوده که امروزه هیچ اثری از آن باقی نیست.

در گذشته، دستگیره در مسجد روستای مرزرود ساری به شکل گاو بوده است. به گفته اهالی منطقه، امامزاده صالح ساری زمانی به این مکان وارد می شود، کشاورزی که در آن مکان بوده برای ایشان غذایی می آورد و امامزاده صالح کاری می کند که تمام مزرعه شخص محصول دهد و تمام محصول را درو مینماید. شخص وقتی می آید و این منظره را نظاره گر می شود به خاطر اینکه دوست داشته جشن درو بگیرد امامزاده عبدالصالح را زخمی می کند و ایشان با آن حالت به جنگل می رود. در زمانی که ایشان در جنگل بودند گاو کشاورزی هر روز به آنجا می رفت تا امامزاده عبدالصالح از شیرش استفاده نماید. این شد که شکل گاو را برای دستگیره در انتخاب کردند.

در گذشته اتاق مسجد امامزاده صالح در روستای مرزرود، افراد بزرگی بوده که نمی خواستند در کنار مردمان عادی دفن شوند. اما در حال حاضر اجساد همه به جزء قبر حاج اسماعیل، خادم قدیمی امامزاده به بیرون آورده شدند و در کنار مردمان عادی خاک شدند.

آدرس امامزاده صالح مرزرود : مازندران، شهر ساری، جاده فرح آباد، عبور از خیابان های پنبه چوله و مرزرود

روستای مرزرود  روستای مرزرود

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *