بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای فكجور

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۴ شهریور ۱۳۹۶

فكجور در لغتنامه دهخدا:
دهی است از بخش رودسر شهرستان لاهیجان ، دارای ۱۶۸ تن سکنه . آب آن از چشمه دم کش و محصول عمده اش برنج ، مرکبات ، پشم ، چای و لبنیات است . مزرعه کبوتر آب کش جزو این ده است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۲).

چشمه فكجور:
این چشمه در روستای فکجور در زیر درخت كهنسالی از گونه ممرزوشمشاد واقع شده كه از داخل گودال بزرگی كه در زیر آن وجود دارد، آب به صورت گردابی بیرون می ریزد و آمدن آب چشمه دم به دم است یعنی گاهی چند ساعت و حتی چند روز خشك است و آبی ندارد و گاهی هم چند روز به طور مستمر آب دارد.
نسیم خنكی كه همیشه قبل از آمدن آب چشمه می وزد از ویژگیهای جالبی است كه مردم از آن یاد می كنند . از نكات جالب دیگری كه در این منطقه وجود دارد این است كه حدوداً ۱۵۰ متر بالاتر از این چشمه، دریچه غاری وجود دارد که نسیم خنک ان در تابستان مانند کولر خنک کننده می باشد.به گفته اهالی محل گاهی ۴۸ ساعت هم آبی در چشمه دمكش دیده نمی شود ولی گاهی در یك روز ۵ الی ۶ بار آب چشمه بالا آمده و دوباره خشك می شود و این بالاآمدن آب گاهی ۶۰ اینچ آب به ارمغان می آورد.چشمه جزء اثارملی کشور می باشد وباعث رونق گردشگری در روستا شده است..
مسافران زیادی روزانه به این منطقه مراجعه می كنند. برخی از مردم گاهی ساعتها در جلوی چشمه در انتظار دیدن لحظه بالاآمدن آب می نشینند تا از این آب كه مردم محل آن را مقدس می دانند كمی به دست و صورتشان بزنند و یا كمی بنوشند.
به گفته اهالی محل قبلاً كارشناسانی به این محل آمدند و آب چشمه را آزمایش كردند. بعد از آزمایشات متوجه این موضوع شدند كه آب چشمه از لحاظ املاح در وضعیت مناسبی وجود دارد و برای درمان بیماریهای كلیوی مؤثر است.

32840-600x400

805855ziba-71

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *