رزرو هتل تفریحات کیش

روستای شهرک الموت

۳۰ آبان ۱۴۰۰

روستای شهرک الموت روستایی از توابع بخش رودبارالموت شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است. به طور کلی کلمه الموت؛ از دو قسمت؛ اله و موت که با هم، نام زیبای آشیانه عقاب را یدک می کشد، به اذهان می رساند. مردمان این منطقه از کشور عزیزمان ایران به علت سکونت در این منطقه کوهستانی و خشن، مردمانی سخت کوش، خون گرم، صمیمی، مهمان نواز می باشند. چرا که آنان طلوع و غروب خورشید را از بالا نظاره می کنند. روستای شهرک الموت، یکی از روستاهای زیبا و تاریخی در منطقه تاریخی توریستی الموت، از توابع استان قزوین میباشد.

شهرک الموت در حال حاضر واقع در دهستان الــــموت بالا بخش الموت شرقی (رودبار الموت) شهرستان قزوین و استان قزوین است. این شهرک پس از سقوط اسماعیلیان و قبل از تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶ معلوم نیست که ایا هنوز شهری مهم و مرکز این منطقه بوده است یا نه . اما با بخش شدن منطقه ی رودبار الموت در این سال و استقرار بخشداری در ساختمان سر عمارت محمد زمان خان رشوند. نزدیک روستای راز میان تا سال ۱۳۱۸ روستای شهرک به عنوان مرکز بخش رودبار الموت به علت موقعیت ممتاز جغرافیایی و استراتژیک آن انتخاب شد .

آب و هوای روستای شهرک

سال ۱۳۶۸بخش رودبار شهرستان (الموت غربی)از بخش رودبار الموت (الموت شرقی)جدا شد. روستای شهرک از روستاهای الموت شرقی به مرکزیت معلم کلایه با ارتفاع ۱۲۶۰ متر از سطح دریا در همسایگی روستاهای باغدشت.باغ کلایه،محمود آباد و سائین کلایه قرار دارد. فاصله روستا تا مرکز بخش ۷ کیلومتر و تا مرکز استان قزوین ۸۷ کیلومتر می باشد. روستای شهرک روستایی است دره ای با آب و هوایی سرد و نیمه خشک که در تلاقی دو رود اندج و الموت رود قرار گرفته است. کوه تله رودبار در شمال،کوه خانه سر در شمال خاور و کوه ترکه چال در جنوب خاور روستا واقع شده اند.
دره اندج رود در شمال دره شورستان در جنوب و دره اسکول دره هم در شمال باختر روستای شهرک قرار گرفته اند .ساکنین ۹۰ خانواری روستای شهرک به زبان فارسی تکلم کرده و از طریق کشاورزی باغداری و دامداری و زنبورداری امرار معاش می نمایند.

تور اروپا

روستای شهرک روستای شهرک

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • علي تقوائي شهركي

  سلام و درود.سپاس از اطلاع رساني شما. بنده نويسنده بيشتر مطالب اين متن در فروردين ۱۳۹۰ در وبلاگ شخصي خودم بنام شهرك الموت هستم.اما مطالب از سوي كساني تحريف شده و قسمتي از متن نيامده كه خواننده را به اشتباه مي اندازد و حقيقت را وارونه جلوه مي دهد.لطفا در انتشار مطالب به متن اصلي ارجاع داده و از مطالب بدون استناد و ارجاع خودداري كنيد چون باعث انتشار اشتباه حقايق و گمراه شدن ذهن خوانندگان مي شويد. با سپاس علي تقوائي شهركي فرهنگي (معلم) كارشناسي ارشد جغرافيا و برنامه ريزي روستايي.

  ۲۷ آبان, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما منبع این مطلب صدا و سیمای استان قزوین می باشد . شما اگر ایراداتی در متن مشاهده می کنید ما را راهنمایی بفرمایید تا تصحیح کنیم . از اینکه ما رو در معرفی این روستای حمایت می کنید سپاسگزارم .

   ۳۰ آبان, ۱۴۰۰

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *