رزرو هتل فضاگشت
۲۹ خرداد ۱۳۹۷

روستای سفیده خوان

اشتراک گذاری

روستای سفیده خوان (اسپره خون) از توابع بخش مرکزی شهرستان تبریز، با مـختصات جـغرافیایی ۴۶ درجه و ۲۴ دقـیقه طـول شـرقی و ۳۷ درجه و ۵۰ دقـیقه عـرض شمالی، در فاصـله ۳۶ کـیلومتری شهر تبریز واقع شده است. این روستا در دامنه‌های شمالی سهند و در ارتفاع ۲۴۸۰ متری از سطح دریا واقع شده و آب و هوای معتدل در فصول بهار و تابستان و سرد در زمستان دارد. آب مشروب و اراضی مزروعی روستای سفیده خوان از سرچشمه‌های باغچه دره سی تأمین می‌شود. روستای سفیده خوان با توجه به گورستان تاریخی (ثبت شده)، قدمتی دیرینه دارد و از نظر تاریخ سکونت و زندگی در این ناحیه از آذربایجان، قابل اعتناست. مردم روستای سفیده خوان به زبان آذری سخن می‌گویند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
جمعیت این روستا در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۵۰۰ نفر گزارش شده است. مردم روستای سفیده خوان به فعالیت‌های زراعی، دامپروری و صنایع دستی اشتغال دارند. محصولات زراعی این روستا مشتمل بر گندم، جو، سیب‌زمینی، خیار، گل سرخ (محمدی) و علوفه (یونجه و شبدر) است و محصولات عمدۀ دامی آن نیز شامل گوشت، لبنیات، پنیر و عسل می‌باشد. علاوه بر کشاورزی و دامداری، تعدادی از مردم روستا به فعالیت در صنایع دستی اشتغال دارند. انواع سفال و سرامیک، قالی، مسند، گلیم و جاجیم از جمله محصولات صنایع دستی این روستا است.
روستای سفیده دارای امکانات اولیه از قبیل آب برق گاز تلفن خانه بهداشت پست بانک کتابخانه بوستان وپارک زمین و خانه ورزش اینترنت پرسرعت و غیره می باشد.

روستای سفیده خوان روستای سفیده خوان

روستای سفیده خوان روستای سفیده خوان

روستای سفیده خوان روستای سفیده خوان

روستای سفیده خوان روستای سفیده خوان

           
 

نظر کاربران :

 • غیور

  دلم تنگ شده دوساله نرفتم???

  ۲۴ دی, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • محمد سلمانی

  سلام تو روستای شما شخصی بنام پور عزیز است

  ۱۳ اسفند, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • رها

   سلام آره

   ۲۸ خرداد, ۱۳۹۹
 • مهرنوش زاده رفیع

  اولین چیزی که اینجا نظر آدم رو جلب میکنه اینه که انگار آسمون سقف نداره. بسکه هواش تمیزه

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  روستايي زيبا و كشاورزي در اين روستا رونق دارد تاريخي و سرسبز اباد

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *