رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۹ مهر ۱۳۹۵

روستای دوگونچی

اشتراک گذاری

روستای دوگونچی روستایی در غرب شهرستان آق قلا(از شهر های گرگان)و در شرق روستای صحنه سفلی میباشد و سابقه ی دیرینه ای دارد.این روستا جمعیتی در حدود۲۵۰۰نفر را داراست که این افراد در کنار هم به مشاغلی چون کشاورزی و دامداری مشغول اند. در کنار این اشغال بعضی ها نیز به کار های کارمندی و کار های هنری از قبیل دوخت پشتی مشغول اند.

بنابر گفته های بزرگان روستا علت نامگذاری روستا به این نام(دوگونچی)آن بوده است که ساکنین این روستا در گذشته مردم هر مشکل یا گره ای (به زبان ترکمنی دوگون)داشتند را حل میکردند و به همین علت آنرا گره چی (دوگونچی) نامیده اند.ولی بعضی دگر نیز بر این باورند که ساکنین روستا در گذشته اهل عروسی بوده و در تمام عروسی ها با بقچه ای به نام دوگونچگ (بنابر رسم دیرینه)حضور می یافتند.

این روستا در غرب خود ۲ تپه ی باستانی بنام عاجوئه دارد که این تپه هم بعلت دارا بودن این تپه در گذشته از گیاهی دارویی بنام عاجوئه نامگذاری شده است.

ساکنین روستای دوگونچی از نظر عقاید مذهبی و دینی هم خود را خوب نگه داشته اند.این روستا دارای ۵ مسجد و یک مصلی میباشد که از دیرینه هم در این روستا نماز عیدین(اعیاد فطر و قربان)برگزار میشده است.در قسمت شمال غربی این روستا آرامگاه چار یار وجود دارد که در کنار قبرستان واقع شده است.

photo روستای دوگونچی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *