رزرو هتل فضاگشت
۲۹ آذر ۱۳۹۵

روستای دوبخشر

اشتراک گذاری

روستای دوبخشر از توابع بخش احمد سرگوراب در شهرستان شفت . روستای دوبخشر در تاریخ به دباغ شهر نام برده شده و چون تعدادی محله داشته است شهر نامیده شده است.از محصولات این روستا چای ، ابریشم و برنج را می توان نام برد .
در مختصات جغرافیایی ۴۹ دقیقه و ۲۱ ثانیه طول جغرافیایی و ۳۷ دقیقه و ۸ ثانیه عرض جغرافیایی قرار دارد .

مولف کتاب دارالمرز گیلان دوبخشر را دباغ شهر خوانده ، آن را جزء دهکده مردخه می داند . او ادامه می دهد که دباغ شهر نزدیک گورا کیش واقع شده است و حکومت نشین قدیمی شفت است .

وجه تسمیه ی این روستا براساس کتاب وجه تسمیه ی عناصر تقسیمات کشوری در اصل دباغ شهر بوده است که در گذشته از مراکز دباغی بود و به علت قدمت و بزرگی به نام شهر نامیده شده است .

در سال ۱۳۷۹، ۳۲۰هکتار برنج زار ، ۶۰هکتار باغ چای و ۱۰ هکتار توتستان داشته است .از محلات آن میتوان : اسلام آباد ، بالا محله ، پایین محله ، شاقزکل ،و کولک را می توان نام برد .

بر اساس آمار سال ۱۳۸۵،۲۵۳ خانوار با ۹۸۳ نفر جمعیت دارد که ۴۹۶ نفر مرد و ۴۸۷ نفر زن هستند و ۶۳۸ نفر از افراد بالای ۶ سال با سوادند .

این روستا دبستان ، مدرسه راهنمایی پسرانه و دخترانه ، مسجد ، شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستایی ، برق ، آب ، تلفن ، دفتر مخابرات ، فروشگاه تعاونی ، تعمیرگاه ماشین آلات کشاورزی ، خانه بهداشت و به ورز دارد .

در سال ۱۳۳۵ ف ۸۲۵نفر جمعیت داشت . کولک در سال ۱۳۴۵ روستا شمرده می شده است . این روستا افراد تحصیل کرده بسیار داشته است و مردان بزرگی از این روستا برخاسته اند که خدمات ارزنده ای در زمینه های مختلف به مردم گیلان کرده اند .دکتر ناصر عظیمی دوبخشری زاده ی این روستا است.

image80 روستای دوبخشر

           
 

نظر کاربران :

  • محمدرضا صدیق

    سلام من محمدرضا صدیق هستم از روستای دوبخشر خیابان شاخه رز

    ۲۲ آبان, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *