روستای جهان آباد | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

روستای جهان آباد

دسته بندی مطالب بر اساس :
2016-08-14روستای جهان آباد فارس نیریز

شهرستان ني ريز يكي از كهن ترين شهرستانهاي استان فارس است كه از شمال به شهربابك و آباده، از جنوب به داراب، از شرق به سيرجان و از غرب به استهبان محدود مي شود. شهر ني ريز به طول جغرافيايي′20 ْ54 و عرض جغرافيايي ′12 ْ29 و ارتفاع 1795 متري از سطح دريا در فاصله حدود 230 كيلومتري شرق شيراز واقع است.

وسعت اين شهرستان به 10540 كيلومتر مربع مي رسد كه 5/8 درصد كل وسعت استان را به خود اختصاص داده است و در واقع ني ريز ششمين شهرستان استان فارس از نظر بعد مساحت مي باشد.

اين شهرستان شامل سه بخش مركزي,پشتكوه و آباده طشك و هشت دهستان و روستاها و آباديهاي بسيار است.

الف- بخش مركزي شامل دو دهستان رستاق و هرگان است.

ب- بخش پشتكوه شامل سه دهستان قطرويه, دهچاه و ريزاب است.

ج- بخش آباده طشك:

این بخش با وسعتی حدود ۴/۳۳۹۷ کیلومترمربع به مرکزیت آباده طشک می باشد. این بخش در شمال شرقی شهرستان کنار دریاچه بختگان وطشک واقع گردیده وفاصله آن از مرکز شهرستان ۱۲۰ کیلومتر می باشد.

دارای ۳ دهستان می باشد: ۱- دهستان آباده طشک ۲- دهستان بختگان ۳- دهستان حنا

شغل اصلی مردم کشاورزی، خصوصأ کشت گندم، پسته، که سطح وسیعی از برداشت مجموع شهرستان از این منطقه صورت می گیرد. وهمچنین قسمت بزرگی از معدن سنگ چینی در این بخش می باشد.

مناطق محافظت شده بختگان و همچنین وسعت زیادی از دریاچه ی بختگان و دریاچه ی طشک در این بخش قرار دارد که سالانه مورد بازدید بسیاری از محققان و.گردشگران قرار می گیرد.

از تفرجگاهای زیبا وپر جاذبه این بخش می توان از تنگ جزین،باغ یعقوب،بناب،کندر،چاه مبارک را نام برد.

وازاماکن زیارتی این بخش مقبره متبرکه امامزاده سلطان ابراهیم می باشد که درباغی مصفا ودر کنار دریاچه ی طشک که پذیرای زائران ومسافران می باشد.

۱- دهستان آباده طشک:

این دهستان۵/۴۴۷ کیلومترمربع به مرکزیت آباده در موقعیت ۲۹ درجه و۴۵ دقیقه عرض جغرافیایی عرض شمالی و۵۳ درجه و۴۰ دقیقه عرض جغرافیایی عرض شمالی و۵۳درجه و۴۰دقیقه طول شرقی قرار دارد.

مهمترین روستاها وآبادی های آن عبارتند از : جزین، خواجه جمالی، ده زیر، صفی آباد، طشک.

۲- دهستان بختگان:

این دهستان با وسعت ۲/ ۱۲۳۱کیلومترمربع به مرکزیت روستای کوشکک در موقعیت ۲۹درجه و۴۰دقیقه شمالی و۵۳درجه ۵دقیقه طول شرقی قرار دارد.

مهمترین روستای آن: جهان آباد، کوشکک، حسن آباد، دهمورد، سنگ سفید، شهرک امام صادق،حسین آباد، حیدری، درجویه،اسلاوی،تل خاکی، کنگاشی، کیمالو ، امامزاده

۳- دهستان حنا:

این دهستان باوسعت ۱۲/۱۷۱۸ کیلومترمربع به مرکزیت روستای تم شولی در موقعیت ۲۹درجه و۳۵دقیقه عرض شمالی و۵۴ درجه طول شرقی می باشد.

مهمترین آبادی ها وروستاهای این دهستان عبارتند از: امیر آباد، بسترم اتاقی، بسترم چشمه انجیر، بسترم علیا، بنه یکه، تل زرد، تل ساربانی، تم شولی، تلمبه سادات، چاه سرخ، چاه سوارآغا، چاه گز، حسین آباد، شهرک تنگ حنا، شهرک مهدوی، صالح آباد، فخرآباد وباقر آباد، چاه گورکی ، اکبر آباد، قاسم آباد،چاه محکی

روستای جهان آباد

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.