رزرو هتل فضاگشت
۲۰ بهمن ۱۳۹۷

روستای بدرانلو

اشتراک گذاری

روستای کُردنشین بَدرانلوی بجنورد ( بَدران Kurmancî : Bedran ) در دهستان بدرانلو واقع در استان خراسان شمالی، شهرستان بجنورد، بخش مرکزی واقع شده است . مردم این روستا عموما از طایفه کُرمانج بدران (بدرانلو) یکی از طوایف ایل شادلوی بجنورد هستند. بدرانلو از نظر موقعیت جغرافیایی در طول ۵۷ درجه و ۵ دقیقه و ۲۵ ثانیه و عرض ۳۷ درجه و ۳۲ دقیقه و ۱۳ ثانیه و در ضلع غربی شهرستان بجنورد قرار دارد ، به لحاظ توپوگرافی در پهنه ای کوهستانی واقع شده و دارای حدود ۳۰۰ خانوار سکنه ،۱۱۰۰نفر جمعیت ، در فاصله ۱۷کیلومتری شهربجنورد می باشد وبه لحاظ واقع شدن بین دو محور اصلی بجنورد (خراسان شمالی ) به استان گلستان (محورهای جدید وقدیم بجنورد آشخانه) بعنوان پل ارتباطی جاده های مذکور و روستاهای شمال و جنوب دهستان ، دارای موقعیت ویژه و ممتازی می باشد.

روستای بدرانلو ۲ اثر ملی – تاریخی، مربوط به دوره اسلامی و به نام های تپه غلامرضا(غلامرضا تپه) و تپه زمان بیک (زمان بیک تپه) در غرب روستا دارد که فروردین ماه سال ۴۶ به شماره های ۷۱۲و ۷۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

منطقه گردشگری توریستی آبگرم معروف به گرمه جو که در حدفاصل روستای بدرانلو و قراجه واقع شده است، از جمله مناطق دارای طبیعت بکر و زیبا به شمارمی رود که باوجود زیبایی و وجود چشمه ساز آب به نسبت گرم که امکان استفاده از آن درتمامی فصول سال وجود دارد.

ساکنان این روستا اما از بی توجهی مسئولان به این روستا و ساماندهی به آن گله مند هستند. آنها امیدوارند تا با تامین اعتبار، اندکی سرمایه گذاری و ساماندهی، این مکان به یکی از قطب های گردشگری، توریستی، تفریحی در کشور تبدیل شود، زیرا که از نظر آنها این محدوده در مقایسه با بش قارداش و بابا امان بجنورد از جذابیت های بیشتری برخوردار است.

درگذشته این روستا دارای مسجدی به نام صاحب الزمان(عج) بود که بنای قدیمی داشت، این مسجد در سال ۵۰ تخریب و دوباره با استفاده از مصالح سنگ مالون و ملات، ماسه و سیمان ساخته و برای آن سقف شیروانی شکلی درنظر گرفت شد. در سال ۱۳۸۵ نیز با همت اهالی و کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نسبت به بند کشی مالون های آن درنمای بیرونی و همچنین زیباسازی سکوی جلوی مسجد اقدام شد.

میدان مرکزی بدرانلو نیز که از قدیم باهمین وسعت فعلی وجود داشت در سال ۱۳۸۵ و همزمان با اجرای طرح هادی روستا توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زیبا سازی و ساماندهی شد.

 

روستای بدرانلو
روستای بدرانلو روستای بدرانلو
روستای بدرانلو روستای بدرانلو
روستای بدرانلو روستای بدرانلو

 

منبع:
valat.ir

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *