بلیط هواپیما

روستای ایرا

۹ مهر ۱۳۹۷روستای ایرا مازندران آمل

روستای ایرا ، از روستاهای بخش بالا لاریجان شهرستان آمل است که در پایین دست آن روستای آب اسک واقع شده است .
البته روستای دیگری با همین نام حدودا در ۲۵ کیلومتری غرب رودهن و در مسیر دشت لار واقع شده که گفته می شود بنیان گذاران این روستا از روستای ایرای لاریجان به این منطقه کوچ کرده و این روستا رو با همین نام بنیان کردند روستای ایرای لواسان دو مسیر دارد. مسیر اول از طریق منطقه جاجرود و کنار سد لتیان با عبور از روستاهای چهارباغ، رسنان، علائین به روستای ایرای لواسان می رسد و مسیر دوم از طریق رودهن و با عبور از روستاهای وسگاره ، آردینه و جورد به روستای ایرا می رسد. دارای آب و هوایی کوهستانی و خشک در تابستان و سرد و به شدت برفی در زمستان است. موقعیّت جوّی و آب و هوایی روستای ایرا از جاهای دیدنی مازندران موجب شده تا بیشتر اهالی به صورت خوش نشین و در ماه های گرم سال خصوصاً مرداد و شهریور به روستا آمده و از آب و هوای مطبوع آن لذّت کافی را ببرند. اکثر اهالی بقیه فصل های سال را در شهر آمل ساکن و مشغول به کسب در آمدند و عده کمی هم ساکن در شهرهای دیگرند. رود ها و آبشارهای آن بیشتر فصلی هستنند که از اواخر زمستان تا اواسط بهار پر آب و جاری هستند. امّا چشمه های آن همیشه پر آب و در حال جوششند که آب مناطق سه گانه ایرا یعنی محل، یاح و خارو را تامین می کنند.
رودها و آبشارهای روستای ایرا از جاهای دیدنی مازندران بیشتر فصلی می‌باشند که از اواخر زمستان تا اواسط بهار؛ پرآب و جاری هستند. امّا چشمه‌های آن همیشه پرآب و در حال جوشش می‌باشد که آب مناطق سه‌گانه ائرا یعنی محل، یاح و خارو را تأمین می‌کنند. آب شرب مورد نیاز اهالی از چشمه‌های سنگنو (ایرارجه)، نوارجه، یاح و خارو تأمین می‌گردد.
تپّه‌ها و ناهمواری‌ها
روستای ایرا مازندران ، به پلاک ۲۹ و ۳۰ منابع طبیعی بخش هفت آمل؛ شامل تپه‌ها و کوه‌های زیر است
کوه زرین‌جک و گردنه سایه‌خونی در شمال.
کوه‌های زردلاش، بندِبُن و دوبِرار در غرب.
دره بَر اَفتُو، مرتع راه پشت املاء و کوه‌های هُماسان، املاء، قبله کَمَر و گِلندان در جنوب.
دره اسپه‌خاک و قله کوه سنگنو در شرق.
یخچال‌های طبیعی
یخچالی طبیعی در زیر کوه گلندان(گلند) در دل صخره‌های بزرگ، به صورت چاهی به عمق حدود ۱۵ متر قرار دارد که برف و باران‌های زمستان در آن به صورت کریستالهای سفید یخ ذخیره شده و محیط سردی را برای تمامی فصل‌های سال ایجاد می‌کند. در گذشته مردم از یخ‌های آن در مراسم و جشن‌های خود استفاده به عمل می‌آوردند. همچنین در مواردی از آن به عنوان انبار و محل نگهداری و ذخیره‌سازی گوشت و غذاها در طول سال نیز استفاده شده‌است.

پوشش گیاهی منطقه ایرا مازندران
گل گاو زبان، نعناع کوهی، پلنگ مشک، خاکشیر، باریجه، مورد، گلپر، آویشن، پونه (پتنیک)
سبزی خوراکی:
شوال، کرک چک، لواس دم، بادرنجوبه، منّا، میچکا ترب، شِنگ، سیرچه، پیازچه، تَرم
گیاهان بوته‌ای:
تمشک، گون (حاوی صمغ کتیرا)، توت فرنگی، خرگوشک، کَما، وَلها، چزِّک، گل محمّدی (تَلی گِله)
گیاهان چند ساله:
آلبالواک، زرشک
درخت‌ها:
آلبالو، گیلاس، سیب، گلابی، زرد آلو، آلوطلائی، آغچه نبات، قیصی، هلو، فندق، گردو، ازگل، ولیگ، تبریزی، صنوبر، شاه توت، توت، فِک، کاج (وَرس)، کبوته، اوجا، بامشی فِک، سیب وحشی، گلابی وحشی

روستای ایرا

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

منابع : ویکی پدیا , جوکس

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفیع

  اینجا خیلی گیاهان دارویی با ارزشی پیدا میشه مثل:
  گل گاو زبان، نعناع کوهی، خاکشیر، باریجه،پونه و مورد، آویشن

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  روستايي سرسبز ديدني و كوهستاني سرد كه گياهان دارويي فراوان دارد

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  یکی از زیباترین روستاهای آمل هستش اگه رفتین حتما از بازار محلی گیاهان دارویی را تهیه کنید. چون رویش همین منطقه است. گیاهانی از جمله آویشن، پونه، گل گاوزبان خاکشیر و غیره

  ۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *