بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای الازمن

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۹ آذر ۱۳۹۸

روستای الازمن یکی از روستاهای شهرستان علی آباد کتول می باشد که آثار تاریخی متعددی دارد ، چنانچه قدمت پاره ای از آنها به هزاره های پیش از میلاد می رسد.یکی از آثار تاریخی که در این روستا وجود دارد گورستان قدیمی مانند مازی تخته و بقایای سنگی ( سنگ فرش ) تیرک دره در منطقه درک، و تپه باستانی نرگس تپه در زمره میراٍ دیرین تاریخ کتول است. ضمن اینکه وجود امامزاده هارون ابن جعفر خود گواهی بر سوابق و قدمت تاریخی آبادی است.روستای الازمن به موازات سیاسی، اجتماعی دگرگونیهای فراوانی را از سر گذرانده است.نخستین تاریخی که نام آبادی الازمن در آن آمده است وقف نامه خواجه مظفر بتکچی است که به سال ۹۸۹ هجری قمری باز می گردد و درباره سوابق دیر تر آن جز به شواهد و قرائن نمی توان سخن گفت.

“جهر” “یرتا” “گوکش آرام” از جمله جابجایی هستند که آبادی به خود دیده است. این روستا بر اساس نوشته تاریخی کتول جزء املاک فخر عمادالدین بوده که ملک حسین نام از اهالی کرمانشاه آن را به سال ۱۳۱۵ از ایشان خریداری و وقف اولاد خود کرده است.

روستای الازمن روستای الازمن

در فرهنگ جغرافیایی ارتش به سال ۱۳۲۹ جلد سوم استان دوم درباره الازمن می نویسد : “الازمن ده از دهستان کتول بخش علی آباد شهرستان گرگان ۴ کیلومتری علی آباد، ۲ کیلومتری شویه گرگان به گنبد، دامنه، معتدل و مرطوب مالاریایی، سکنه ۲۳۵ نفر شیعه، آب از چشمه سار و رودخانه کفش گیری محصول برنج، غلات، توتون، سیگار، شغل زراعت و دامداری، صنایع دستی زنان مختصر کرباس و پارچه محلی بافی و زیارتگاهی دارد.”

این مختصر مندرج در گزارش فرهنگ جغرافیایی ارتش توصیفی از الازمن قبل از آمارگیری های رسمی کشور می باشد و بعد از این تاریخ نتایج سرشماری های عمومی نفوس و مسکن اطلاعات مختصری درباره الازمن در اختیار قرار می دهد.یکی از جاذبه های گردشگری روستای الازمن آستان مقدس امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع) معروف به امامزاده الازمن است که در ابتدای روستای الازمن و ۸۰۰ متری جاده اصلی محور فاضل آباد – علی آبادکتول واقع شده است.

در جوار این امامزاده واجب التعظیم، آرامگاه درگذشتگان روستاها و شهرهای علی آبادکتول، فاضل آباد قرار دارد. همچنین گلزار شهدای سال دفاع مقدس شهرستان علی آباد کتول نیز در جوار این بقعه متبرکه قرار دارد.

روستای الازمن روستای الازمن

روستای الازمن روستای الازمن

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *