بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای اسفندان کمیجان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۰ اسفند ۱۳۹۸

روستای اسفندان که در شهرستان کمیجان استان مرکزی در بخش وفس واقع شده است که از نظر تقسیمات کشوری یکی از مراکز دهستان این شهرستان می‌باشد . روستای اسفندان دارای ۵۰۰ خانوار می‌باشد. گویش مردم این روستا اغلب ترکی است.جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۹۵ برابر با ۱۱۸۸ نفر بوده است .

 روستای اسفندان کمیجان

این روستا یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان مرکزی بوده و دارای طبیعتی بکر و دست نخورده می باشد .روستای اسفندان که در شمال غرب شهرستان اراك، حوزه فرهنگی رفس قرار دارد كه از ديرباز، محل اتصال شمال و شرق با غرب سرزمين كهن ايران، به ويژه مناطق تهران، قم و سمنان با حوزه‌های همدان، كردستان و كرمانشاهيان بوده است.

-1 روستای اسفندان کمیجان

به همين سبب اين حوزه از لحاظ استراتژيكی حايز اهميت فراوانی بوده و تامين امنيت و نظارت بر اوضاع اين منطقه از دغدغه‌های اصلی دولت وقت بوده است. وجود قلاع‌ها و بناهای مختلف ديوانی و حكومتی در اين منطقه گويای اهميت اين حوزه است. از جمله اين بناها قلعه‌ای است به‌نام “قلعه خاندان بهادری” كه در داخل روستای تاريخی اسفندان واقع شده است.

اين روستا در ۷۵ كيلومتری شمال غربی اراك، راه اصلی اراك – كميجان قرار دارد. بنای يادشده كه از ساخته‌های دوره قاجار و اوايل پهلوی است، مشتمل بر شش هزار متر سازه و بناست كه در عرصه‌های نزديك به ۱۱ هزار متر قرار گرفته است. از نگاه معماری اين بنا مستطيل شكل مي‌باشد كه هر گوشه آن برجی بنا شده است كه ارتفاع برج‌ها و حصار قلعه‌ حدود ۵ تا ۶ متر باقی مانده و آب كاريز كهنسال روستا نيز از بيرون و از مجاورت شرق آن می گذرد.

-خاندان-بهادری4 روستای اسفندان کمیجان

از همين جبهه (سمت خاور قلعه) دو دروازه براي ورود به قلعه وجود داشته كه بعدها يكي از اين دو را مسدود كرده‌اند. از طريق دروازه باقی مانده می توان به فضايی مستطيل‌شكل وارد شد كه در درون آن و در دو نقطه مجزا دو در چوبی تعبيه نموده‌اند. يكی از درها مربوط به قسمت اعيان‌نشين و ديگری برای ورود به واحدهای خدماتی بنا مي‌باشد. واحدهای خدماتی شامل حمام خزينه‌يی، انبار، مطبخ‌خانه و اتاق‌های خدمتكاران می باشد و قسمتی از اين واحدها دستخوش ويرانی شده‌اند.

اين مجموعه كه در كنار يكی از راه‌های مهم ارتباطی است، در سال ۱۳۸۱ توسط خانواده بهادری به مديريت ميراث فرهنگی استان اهدا شد كه پس از ادغام اقدامات ثبت و طرح آن در شورای ثبت سازمان ميراث فرهنگی كشور مجموعه يادشده در سال۱۳۸۲ به فهرست آثار ملی ايران افزوده شد.

-خاندان-بهادری روستای اسفندان کمیجان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *