بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روحیه لرها

۱۱ آبان ۱۳۹۸

لرهای ایران در استان لرستان ،بخشی از ایلام ، چهار محال بختیاری ، کهکیلویه و بویر احمد و بخشی در استان فارس و بوشهر زندگی می کنند . در جاهای دیگر نیز مانند کرمان ، طایفه ها و تیره های پراکنده لر روزگار می گذرانند .در قرن ششم هجری این سرزمین به لر بزرگ و کوچک تقسیم شده بود که حکومت مستقلی داشت و لرستان امروز همان منطقه لر کوچک است . براساس یک بخش بندی عشایری لرهای لرستان و ایلام ( لرکوچک )و منطقه بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و لرهای ممسنی فارس را لر بزرگ نام نهاده اند .لرها مانند بسیاری از ایل ها و عشیره ها به دامداری و تاحدودی به کشاورزی می پردازند و برخی هنوز چادر نشین هستند ( دبترامان ۱۳۶۷و لایارد ۱۳۷۱)
زیست بوم و پراکندگی
اکثریت لرهای ایران در لرستان و باقی آن ها در بخشی از ایلام، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و بخشی دیگر در استان فارس و بوشهر زندگی می کنند. در مناطق دیگری همچون کرمان نیر طایفه ها و تیره های پراکنده لر وجود دارد.

در قرن ششم، همان طور که ذکر کردیم این سرزمین به لر بزرگ و کوچک تقسیم شده بود که حکومت مستقلی داشت که لرستان امروز همان منطقه لر کوچک است. براساس یک تقسیم بندی عشایری، لرهای لرستان و ایلام ” لر کوچک ” و منطقه بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و لرهای ممسنی فارس را ” لر بزرگ ” نام نهاده اند.
طوايف بختيارى
به‌طورى که ساوير Sawyer در سال ۱۸۹۴ اظهار داشته. منطقه‌ٔ بختيارى به‌طور کامل مورد بررسى قرار گرفته و نقشه آن به مقياس هشت پا در يک اينچ تهيه شده و تقريباً محل سکونت اکثر طوايف مورد بازديد قرار گرفته و اطلاعات لازم دربارهٔ آنها جمع‌آورى شده است. با اين حال به‌جز فهرستى که لردکرزن در سال ۱۸۹۰ فراهم کرده است تاکنون اطلاعات ديگرى به ما نرسيده است. بختيارى‌ها اصولاً به دو قسمت يعنى چهار لنگ و هفت لنگ تقسيم مى‌شوند. از اين دو قسمت هفت لنگ‌ها نيرومندتر هستند (چهار لنگ قبلاً در قسمت جنوب قرار داشت اکنون بين بروجرد و گلپايگان مستقر است).

طوايف لرستان
طوايف عمده لرستان عبارتند از طوايف بالاگريوه، طرهان، دلفان و سلسلهٔ طوايف بالاگريوه شامل لرهاى اصيل است که داراى شعبات مهمى از قبيل ديرکوند و سگوند مى‌باشند. احتمالاً ديرکوندها هسته اصلى قوم لر به‌شمار مى‌روند که رؤساى خود را مير مى‌نامند برخلاف کردها رئسا اعضاء طايفه را به‌صورت ارث بين خود تقسيم مى‌کنند. لرها به‌خصوص طوايف بالاگريوه داراى روحيه دموکراسى هستند و قدرت خان‌ها بستگى به قيطول‌هاى آنها دارد. ولى اين قدرت تا حدى به‌وسيله رئساى تيره‌ها (توشمال) محدود شده است و خوانين مجبور هستند تا حدى به خواست‌هاى اين رئساى کوچک سر تسليم فرود آورند

روحیه لرها

الف :سرسختی
از زمان مظفرالدین شاه قاجار تا اوایل سال ۱۳۰۰ دولت مرکزی نفوذی در لرستان نداشت و حتی ماموری نیز بدین منطقه گسیل نمی داشت ، هنگامی که می خواست حاکمی را به خوزستان بفرستد که آن هم در نوع خود نام بی مسمایی بود ناگزیر از راه بغداد به بصره بدین کار می پرداخت . تا این تاریخ مردم لرستان شهر نشیم نبودند . چنین مردمی که در سخت ترین شرایط زندگی مخی کردند در زیر آفتاب سوزان و سرمای سخت با حوادث طبیعی و غیر طبیعی روبرو بودند ، سرسخت و بی پروا و شجاع بار می آمدند و به این صفات بایستی وفای به عهد ، راستگویی ، مهمان نوازی را که از عادات قدیم ایرانیان است نیز اضافه کرد .این مرمان به حفظ جان ، ناموس و مالشان سخت دلبستگی فراوان داشتند ، از دورانهای قدیم به نگهداری اسلحه علاقمند بودند . هرمرد لر کوشش داشت که تفنگ یا شمشیر یا دست کم کارد با چخماقی تهیه کند تا در برابر هر گزندی و در مقابل هر دشمنی اعم از انسان یا حیوان از خود دفاع کند و اگر توانایی نگهداری اسب داشت در درجه دوم مرکبی برای خود تهیه و پرورش می داده است . بنابراین تیر اندازی و اسب سواری که از هنرهای قدیم ایرانیان است در میان این قوم ارزش و اهمیت بسزایی داشته است .

روحیه لرها

ب: شهامت زنان

در همه منطقه های عشیره نشین نه تنها زنان همانند مردان به کار می پردازند بلکه در خمواردی فراتر از آنان می کوشند ، کارهای روزانه درون خانه ، شیردوشی ، تهیه خوراک ، پخت نان و ضبط و ربط فرآورده های دامی همه از کارهای زنان به شمار می رود . زنان به هنگام کوچ ، شهامت زیادی از خود نشان می دهند ، عبور از کوههای پربرف ، رودخانه های پر آب ، به پشت بستن گهواره مخصوص کودکان و بره ها و گوساله ها و… تا چند دهه قبل برای زنان به هنگام کوچ امری عادی به شمار می رفت زنان هیچ گاه و در هیچ شرایطی در زندگی روزمره خود بیکار نمی مانند و بیکارترین زمان برای آنها پشم ریسی است .

روحیه مردم لر

ج: سادگی و بی پیرایگی
از دیگر صفت هایی که به لرها نسبت داده اند سادگی و بی پیرایگی آنان است به دلیل زندگی طبیعی از پیچیدگی مردم شهرهای بزرگ بدورند زود اعتماد می کنند و بیشیله و پیله اند و هیجان ، احساس و عاطفه خود را به آسانی بروز می دهند . در عین حال در آنان خوی افراط و تفریط به چشم می خورد که به نوبه خود ریشه در حالت های ایال و عشیره ای دارد .

عروسی لرها

 

                       
رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *