بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دیوانخانه اردیب

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۹ تیر ۱۴۰۰

دیوانخانه اردیب در روستای زیبا و تاریخی اُردیب از روستاهای جنوبی و سرسبز شهرستان خورو بیابانک واقع شده است . روستای اردیب دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای منطقه است. خور و بیابانک در اوایل قاجار محل حکمرانی امیراسماعیل خان عامری مدعی تاج و تخت آقا محمد خان بوده است. امیر اسماعیل خان عرب روستای خوش و آب هوای اردیب را به دلیل اینکه این روستا در حد وسط تمامی روستاهای جنوبی خور قرار داشت و کار سرکشی به بقیه روستاها را برای والی سهل تر می کرد و همچنین امرا و والیان قبلی نیز به نوعی خود را مدیون قدرت حاکم این روستا می دانستند، دیوان خانه اردیب را مقر فرماندهی خود قرارداد.

دیوانخانه اردیب

کاخ این امیر به نام دیوان خانه معروف و در تالار آن گچبری ظریف و زیبا همراه با تصاویر رنگارنگ از پرنده، درخت، انسان دیده می‌ شود و سقف اتاق زمستانی آن مقرنس کاری شده است. دیوان خانه دارای ایوانی دلگشا و گچبریهای ظریف و زیبا است و حدود ۱۵۰۰ متر مربع زیربنا دارد و بنای آن از ساروج است. بنا داخل میدانی است که اطراﻑ آن آب انبار معروف و قدیمی روستا و خانه های ﻗﺪیمی است. متاسفانه ضلع شمالی بنا تخریب شده است. این مجموعه در تملک شخصی خانواده ثابتی می باشد.

نحوه دسترسی به روستای اردیب

روستای اردیب در خور و بیابانک استان اصفهان و در ۳۵ کیلومتری جنوب شهر خور قرار گرفته است. فاصله روستا تا اصفهان ۳۷۰ کیلومتر، تا نایین ۲۳۰ کیلومتر و تا خور و بیابانک ۴۶ کیلومتر است.

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *