بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دژ گریت

زمان مطالعه : < 1 دقیقه
۳۱ خرداد ۱۳۹۴

در جنوب غربی دهستان گریت از توابع بخش پاپی خرم­ آباد، کوهی به نام «سر تنگ» وجود دارد. روی این کوه، آثار بنای دژی برجا مانده که امروزه به «سرتنگ قلا» معروف است. سطح این دژ ۱۶۰ در ۳۰۰ متری را بارویی محصور کرده است. ارتفاع قلعه از بالا تا پایین نزدیک به ۲۵ متر است؛ اما موقعیت طبیعی دژ بسیار جالب است، به طوری که دیوارهای آن در سه طرف شرق و جنوب و شمال بر تیغه کوه بنا نهاده شده است. در طرف شرق این آثار، بقایای برج­هایی که با سنگ و ملا ساخته شده، باقی مانده است، در داخل قلعه، دیوار چند اتاق نیز وجود دارد.
این دژ بر تمام منطقه«گریت» و نیز بر راه­ ها و چشم­اندازهای شمالی و شرقی آن تسلط دارد. آب این دژ با لوله­ های سفالی از «سراب الی» تأمین می­شده است. در شمال غربی دژ، آثر دیوار آجری شهر و بر دامنه آن گورستانی بزرگ و قدیمی پیداست. احتمالاً گریت پیش از اسلام نیز شهری با رونق بوده است که دردوره اسلامی، به ویژه درزمان حکومت اتابکان لر کوچک، به اوج ترقی رسیده و گسترش یافته بود که سپس در انتها ی همان دوره، اهمیت خود را از دست داده است.

از هموطنان عزیز ساکن خرم آباد تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از دژ گریت آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *