دریاچه گهر | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

دریاچه گهر

دسته بندی مطالب بر اساس :
2013-11-28دریاچه گهر لرستان دورود

دریاچه گهر ملقب به نگین زاگرس یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است

این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه دورود قرار دارد این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است. سالانه در حدود ۷۰٬۰۰۰ گردشگر اقدام به بازدید از این منطقه می‌نمایند.

گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل شده‌است.

گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد.
دسترسی به این دریاچه بوسیله خودرو از طریق شهر دورود امکان‌پذیر است که نزدیک ترین راه برای دسترسی به این دریاچه می‌باشد. راه شکافی‌هایی که اخیرا انجام شده، باعث دسترسی آسان به این دریاچه شده است.

ساحل این دریاچه به جز قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقی) که ساحلی ماسه‌ای دارد و برای شنا مناسب است در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است که برای شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است.

در قسمت بالای آن نیز جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید.

عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. جریان ورودی آب دریاچه ۱۰ فوت مکعب بر ثانیه و جریان خروجی آن حدود ۲۰ فوت مکعب بر ثانیه می‌باشد. علت افزایش حجم آب خروجی دریاچه وجود چشمه‌های در قسمت تحتانی آن است.

آب اصلی تامین کننده در یاچه از طریق رودخانه ورودی آن یعنی رودخانه تاپله‌است که دارای آبی بسیار خنک ورنگی شفاف و بلورین با بستری مملو از سنگ ریزه یا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمی شتاب وارد دریاچه کوچک می‌شود و پس از طی مسافتی کوتاه وارد دریاچه گهر می‌شود.

ماه‌های تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه‌است. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نی‌گاه معروف است که پوشیده از شقایق‌هایرنگی و لاله واژگون است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه در محدودهٔ شهرستان‌های الیگودرز و دورود واقع شده‌است.

میزان بارش سالانه در منطقه گهر حدود۹۳۳ میلی متر است که بیشتر بصورت بارش برف می‌باشد در سال‌های پر برف سطح دریاچه یخ می‌بندد.

در اطراف دریاچه گهر پوشیده از درختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موی وحشی می‌باشد. گل‌های لاله واژگون، شقایق، زنبقو لاله وحشی تاج خروسی و اختر می‌باشند.

دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی است از قبیل بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای،کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، شاهین، تیهو و آبزیان مانند مارماهی، لاک پشت، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز در این دریاچه زیست می‌کنند.

اغلب اروپائیان و سیاحان این دریاچه را به نام دریاچه ایران می‌شناسند که این شناخت حاصل معرفی یک زن انگلیسی بنام ایزابلالوسی بیشوپ است که در سال ۱۸۹۰ میلادی توانست مدت ۳ماه در این منطقه تحقیق کرده و هزار کیلومتر راهپیمایی کند ولی باتوجه به اسناد معتبر تاریخی اولین کسی که موفق به کشف دریاچه گهر شد یک زمین شناس اتریشی به نام (آ-رودلر) بود که در سال ۱۸۸۸ میلادی موفق شد نام خود را به عنوان کاشف دریاچه گهر در تاریخ ماندگار کند. وی در هنگام کشف این دریاچه از سمت الیگودرز حرکت کرده بود.

اولین و قدیمی ترین تصویر مستند تهیه شده از این دریاچه نیز در سال ۱۸۹۱ میلادی گرفته شده‌است که به یک سیاح فرانسوی بنام ژان ژاک دومرگان تعلق دارد.
از ویژگیهای «بالا دره گهر» وجود بیدستانهایی است که در ساحل شرقی دریاچه گهر بزرگ گسترده‌است.

نکات مهم درسفربه دریاچه گهر:

1-بهترین فصل اواخر اردیبهشت ماه میباشد که البته شبهایش کمی سرد است.

2-تااواسط خرداد ماهیگیری ممنوع است وپس ازآن اخذ مجوز ازمحیط بانی سمت غرب دریاچه الزامی است.

3-جهت اسکان سمت غرب دریاچه دارای نگهبان وبرق وسکوی چادرزدن میباشدوامنیت بهتری دارد.

4-دیدن ستاره هارادرآسمان گهرفراموش نکنیدچون بسیار زیبا هستند.

5-جهت حفظ زیبایی دریاچه حتی الامکان آشغالهای خودرابسوزانید.

6-اززیبایی طبیعت لذت ببرید ولی آن را تخریب نکنید.

آدرس: درود ، منطقه حفاظت شده اشترانکوه

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه گهر

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

رضا سعیدی سه‌شنبه 2 ارديبهشت 1393 - ساعت 18:10:45

با سلام لازم به توضیح است که تنها مسیر عمومی و به نوعی بین المللی دسترسی به دریاچه از طریق شهرستان دورود بوده و دارای خدمات رفاهی از قبیل پارکینگ مسافران و اجاره الاغ ( جهت افراد مسن و کسانی که امکان پیاده روی ندارند )در ابتدای شروع مسیر دریاچه میباشد. ضمنا از قدیم الایام نام دریاچه گهر با نام شهرستان دورود عجین بوده و خواهد بود.حال چرا دریاچه گهر و آبشار بیشه جزو مناطق دیدنی دورود اعلام نشده خدا میداند.لطفا ضمن بررسی موضوع جهت جلوگیری از خدشه دار شدن وجه این سایت محبوب ، اقدام به اصلاح بفرمایید با تشکر

پاسخ دادن
    اسلوب سه‌شنبه 2 ارديبهشت 1393 - ساعت 18:30:23

    باتشکر از شما ، مورد گفته شده اصلاح شد .

amin دوشنبه 5 آبان 1393 - ساعت 00:49:25

با سلام
اولا خوب است کمی تحقیق کنید بعد مطالب در سایت قرار دهید
دوما جاذبه های گردشگری شهرستان دورود به حدی هست که حتما باید درموردشان در این سایت گذاشته بشود
سوما شهرستان الیگودرز در یک کار غیر قانونی یک راه احداث کرده که همون راه توسط محیط زیست بسته شده است
چهارما بهترین راه وزیباترین راه از شهرستان دوروده
این مطالبی که نوشتید لطفا اصلاح کنید

پاسخ دادن
مسود بهلولي پنج‌شنبه 23 بهمن 1393 - ساعت 23:27:25

براساس تقسيمات كشوري درياچه گهر درمحدوده جغرافيايي شهرستان دورود قرارگرفته و طبق نقشه هاي توپوگرافي متعلق به اين شهرستان است . لطفا اصلاح بفرمائيد اليگودرز بجز يك آبشار آب سفيد جاذبه گردشگري مطرح ديگري ندارد. ولي آن آبشار آب سفيد هم در نوع خود زيباست.

پاسخ دادن
    اسلوب شنبه 25 بهمن 1393 - ساعت 09:51:07

    باسلام متن دریاچه گهر اصلاح شد اگر باز موردی وجود داشت لطفا اطلاع دهید.

سید محمد يكشنبه 24 ارديبهشت 1396 - ساعت 22:34:54

با سلام اگه به نقشه لرستان دقت کنید اشترانکوه تماما در الیگودرز هست و موقعی که ازنا و درود از الیگودرز جداشدن ما اشنرانکوه که جدا نکردیم فقط محدوده شهری رو از الیگودرز جدا کردیم نه منطقه اشترانکوه

پاسخ دادن
محمدابراهيم قرباني دوشنبه 6 فروردين 1397 - ساعت 10:16:14

باسلام
لطفادرموردمسافرت به اين مكان زيباوديدني اطلاعات دقيق تري ارايه بفرماييد.
دسترسي باخودروبه اين منطقه به هيچ عنوان ازهيچ مسيري ممكن نيست وبه همه ي گردشگران عزيزاين نكته ي بسيارمهم بايداطلاع رساني شودومسيرپياده روي آن هم فكرنميكنم كمترازدوساعت باشدحداقل ماكه زودترازدوساعت نتوانستيم برويم.

پاسخ دادن
داودحسینی جمعه 24 فروردين 1397 - ساعت 17:30:16

باسلام واقعا دریاچه گهر بسیارزیباوکم نظیراست ولی کاش مسئولین فکری بحال استراحتگاه یاهتل ومسافرخانه وامکانات رفاهی میکردند.متاسفانه اگر درجاهایی از این قبیل که کم هم نیستندمدیریت درستی
داشت ازبسیاری ازکشورهابااشتیاق به ایران
سفرمیکردند

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.