بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دریاچه عینک

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۷ مرداد ۱۳۹۳

استخر عینک، آبگیری به طول ۲۶۳۰ متر و عرض متوسط ۱۲۰ متر در داخل محدوده قانونی شهر رشت بخش غربی شهر ودر مسیر جاده رشت به فومن و در بلوار شهید افتخاری واقع گردیده است.

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد استخر عینک و نیاز جمعیت شهری، منطقه ای و فرا منطقه ای، این فضا توسط مراجع ذیربط به عنوان مجموعه تفریحی توریستی تصویب و طرح اولیه آن تهیه گردیده است.

مساحت مجموعه عینک با حوزه پیرامونی خود که شمال بلوار شهید افتخاری است معادل ۱۲۲ هکتار و مساحت مجموعه در داخل خط مرز تعیین شده ۱۰۹ هکتار می باشد. که از کل مساحت مجموعه مورد نظر ۳۲ هکتار را آبگیر های طبیعی به خود اختصاص داده است که بوسیله صدها چشمه جوشان در بستر خود به صورت طبیعی آب گیری می شود.

دریاچه عینک به وسیله دو معبر ماشین رو که هرکدام ۱۴۳ متر طول دارند به سه قسمت مجزا شامل: آبگیر شرقی، میانی و غربی تقسیم می گردد. این آبگیر ها به وسیله لوله سیمانی به هم متصل می شوند. عمق آبگیر ها متفاوت بوده وبین حداکثر چهار و حد اقل ۱.۶۰ متر می باشد و دارای جریانی با جهت غربی و شرقی است.

ابعاد دریاچه در طول فصول سال و سالهای مختلف با توجه به میزان بارندگی سالانه، فصلی وماهانه متغیر می باشد. آبگیر های موجود دارای عملکرد ذخیره سازی آب به منظور فعالیت های کشاورزی است که در وضع موجود کمابیش نقش خود را حفظ کرده است. و در طول چند ساله اخیر به دلیل ساخت و سازهای بی رویه و تبدیل اراضی کشاورزی به مسکونی این نقش مورد تعرض قرار گرفته است.

26 دریاچه عینک

عینک 1 دریاچه عینک

عینک دریاچه عینک

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفیع

  حیف از این مکان زیبا که برای گردشگران معمولی متاسفانه امکانات خاصی نداره و بکر باقیمونده

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  هیچی نداره. تابلو ماهیگیری ممنوع داره ولی ما که رسیدیم چند نفر داشتن ماهی گیری می کردن..ولی در کل قشنگه

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *