بلیط هواپیما تور خارجی

دریاچه زریوار

2013-07-06دریاچه زریوار کردستان سنندج

نام زریوار یادگاری است از زبان پهلوی که قبل از اسلام در منطقه متداول بوده و مردم به آن تکلم می‌کردند. زری‌وار یا زریبار به واژه «زَری» به معنی دریاچه، دریا و پسوند «وار» به معنی کنار می‌باشد که روی هم رفته به معنی «دریاچه‌وار» یا «کنار دریا» است. این دریاچه در فاصله 2 کیلومتری غرب شهر مریوان و در ارتفاع 1285 متری در عمیق‌ترین نقطه جلگه‌ای از سطح دریا قرار گرفته است.

زریوار از زیباترین منابع طبیعی کردستان به‌شمار می‌رود. آب دریاچه از چشمه‌های جوشان کف آن تأمین می‌شود. عرض دریاچه حدود 2 کیلومتر، طول آن 5/4 کیلومتر و مساحت آن 720 هکتار است. عمق دریاچه هنگام بالا بودن سطح آب به‌طور متوسط 4/5 متر و در بعضی نقاط 18 متر و در زمان پایین بودن سطح آب (در تابستان) به 2/5 متر می‌رسد.

دریاچه زریوار شامل آبخیزهای پهناوری است که اکوسیستمی از پرندگان مهاجر و گونه‌های گیاهی و جانوری آبزی را دربر می‌گیرد. با توجه به کمیابی این نوع آبگیرها در ایران و به‌خصوص در کردستان، این دریاچه ارزش بوم‌شناختی و تفریحی بالایی دارد. در محیط اکوسیستم دریاچه، گونه‌های مختلف جانوران و ماهی‌ها و انواع پرندگان بومی و مهاجر مانند مرغابی، اردک، غاز، فلامینگو، پلیکان، آنقوت، اردک سبز، ماهی‌خوار و جانواری مانند سگ آبی زندگی می‌کنند.

پربازدیدترین ها:

دریاچه آب شیرین زریوار یکی از شاخص‌ترین مناطق ویژه و بکر گردشگری در استان کردستان و همچنین سطح کشور به‌شمار می‌رود و به همین دلیل با سرمایه‌گذاری اصولی در این منطقه می‌توان به بهترین شکل موجود از این پتانسیل استفاده نمود. ولی متأسفانه مشکلات زیست محیطی اعم از ورود فاضلاب روستاها و محلات اطراف به دریاچه و همچنین ایجاد چاه‌های غیرمجاز در مجاورت دریاچه و تغییرات آب و هوایی و …، به یک معضل و مانع جدی در جهت ترقی این مکان تبدیل شده است.
دریاچه زریوار

دریاچه زریوار

PDFPrint

نظر کاربران :

  • pf3347 يكشنبه 24 خرداد 1394 - ساعت 13:29:10

    پيشنهاد ميكنم حتما در راسته غرفه هايي كه به درياچه ختم ميشه نان محلي كه با سبزي معطر پخته و سرخ ميشه رو امتحان كنيد كه توسط يك خانوم نانوا خانواده اش پخته ميشه . بسيار لذيذ و منحصر به فرد

    پاسخ دادن
  • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاجیگا تور