رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

دریاچه خرس چال

تاریخ بروزرسانی :
۴ آبان ۱۳۹۲

شوق دیدار یکی از دورافتاده ترین دریاچه های کوهستانی البرز بیش از هر زمان حتی بیشتر از زمانی که قصد صعود به یک قلۀ را در این ارتفاعات دارید به سراغتان می آید تا باز هم پای در راه نهاده با یک کوهپیمایی طولانی ولی بسیار جذاب و دیدنی به آنچه می خواهید برسید.

پس حرکت را آغاز کنید. اوایل خرداد ماه بهتر است و از طریق جادۀ کرج – چالوس به بخش گچسر و از این محل وارد جادۀ سمت راست ( شرقی ) شوید که پس از چند کیلومتر در نزدیکی پست محیط بانی وارد جاده خاکی کوتاهی می شود و پس از زمانی اندک به آبادی زیبا و سرسبز و با طراوت وارنگرود می رسید. پیاده روی، از این نقطه آغاز می شود. در ابتدا نیم ساعتی در سمت راست رودخانۀ بسیار زلال و آبی رنگ منطقه طی طریق کنید و سپس با عبور از پلی بر روی آن در سمت چپ آب، در حالی مسیرتان را پی می گیرید که انبوه بوته های گلپر و سایر گیاهان همه جا را پوشانده است. هوا نیمه ابری و بسیار خنک خواهد بود و دیدن رودخانه هر لحظه و در پس هر گام بر شادی وصف ناپذیر شما می افزاید. به آرامی به حرکت ادامه می دهید. در حالی که قطرات باران به آرامی بر سر و رویتان می نشیند، از فضایی سرشار از بوی خاک باران خورده پیش روید. ساعتی راهپیمایی شما را به دو راهی و مرتع شیر کمر و سپس به پیچ اصلی رودخانه در نزدیکی مرتع سکه نو می رساند. در آنجا به سختی از رودخانه عبور می کنید. و در سمت دیگر پس از سه ساعت راهپیمایی به گوسفند سرای سکه نو می رسید. پس از استراحتی کوتاه، مسیر مالرو را در پیش گرفته، درپس یک سربالایی و سراشیبی با عبور از سنگهای بزرگ وسط رودخانه مجددا به سمت چپ آن بروید. مسیر را پی گیرید و در هوایی پرطراوت و زمینی سرسبز پس از یک و نیم ساعت به آخرین گوسفند سرای فشمیها در منطقه می رسید. با ادامۀ مسیر پس از دو ساعت دیگر در حالی که به پایان روز نزدیک شده اید به دو آب خلنو می رسید. کنار رودخانه خروشان مکان مناسبی برای اقامت شبانۀ شماست.

روز بعد مجددا مسیر را پی گرفته، در نقطه ای مناسب، از آب سرد رودخانۀ عبور کنید و وارد مسیر پر شیب دره یخی هرزکوه می شوید، یک ساعتی به حرکت به سمت جنوی ادامه دهید، پس از یک یال پر شیب شن اسکی از مسیر منحرف می شوید و با زیگزاگهای چندی بر روی یک یال کم شیب تر قرار می گیرید. در حالی که نمای از قلل کمانکوه، یخچال و سرماهو را در شمال و قلۀ خلنو را در جنوب می بینید، گام به منطقه ای سرسبز و با طراوت و یخچالی می گذارید.
-چال دریاچه خرس چال

پس از دو ساعت کوهپیمایی به دروازۀ قله خرس چال نزدیک شده اید. سینه کش قله را به صورت پهنۀ مسطحی با شیب تند و عرضی از این نقطه تا قله دال کولی پیش می رود و لکه برف بزرگی روی آن قرار دارد. به دره وسیع ساکت و خاموشی که خبر از بکر بودن آن می دهد گام گذاشته اید. لکه ها و نوارهای کوچک و بزرگی از برف شیارهای دره ها را پوشانده اند. هوا صاف است و باد خنکی می وزد. در پس چند تپه ماهور نزدیک به ریشۀ کوه خرس چال به ناگهان در مقابل دریاچۀ زیبای خرس چال در یک فرو رفتگی و در زیر حاشیه ای از برف بهاری مواجه می شوید. آب این دریاچه بسیار سرد و یخ زده است و هنوز به منتهای وسعت خود نرسیده است. اما به هر حال جذابیت خاصی در این فصل از سال دارد.

مدتی را در کنار دریاچه به استراحت بپردازید. و در طراوت و زیبایی آن غوطه ور شوید. از قرائن چنین بر می آید که دریاچه فصلی است و پس از اتمام برف کاملا خشک می گردد و در نقاط دیگر دره نیز به چند آبگیر کوچک برخورد می کنید که همگی بر فصلی بودن خود گواهی می دهند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *