بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دریاچه بزنگان

۱۵ دی ۱۳۹۷دریاچه بزنگان خراسان رضوی مشهد

دریاچه بزنگان در استان خراسان رضوی واقع است. اين درياچه در بلندي‎هاى کپه‎داغ و در ۱۳۰ کيلومترى جادة مشهد – سرخس قرار دارد. مساحت اين درياچة آب شيرين، حدود ۸۰ هکتار است. درياچه بزنگان تنها ابگیر طبیعی مي باشد كه در استان خراسان وجود دارد . اين درياچه حدود هشتاد هكتار وسعت وعمق ان حد اکثر دوازده مترو حد اقل نه متر می باشد و در جنوب رشته كوههاي هزار مسجد در فاصلة حدود يكصدوسي كيلومتري جاده مشهد به سمت سرخس قرار دارد.آب اين درياچه از بارندگي هاي سالانه و چشمه هاي كوچك حاشیه و کف دریاچه تامين مي شود و تاکنون ۳۳ گونه فيتو پلانکتون جلبکی در درياچه بزنگان شناسايی شده است

درياچه بزنگان داراي ويژگيهاي خاص و از اهميت علمي و تحقيقاتي بالايي برخوردار است كه همه ساله در فصلهاي پاييز و زمستان و اوايل بهار زيستگاه بسيار مناسبي جهت زمستان گذراني پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي مي باشد . سازمان حفاظت محيط زيست در جهت حفظ و بهره وري معقول از اين پديده طبيعي و با حفظ اصالت تعادل اكولوژيكي آن ،‌برنامه هايي در دست اقدام داشته و در آينده نزديك يكي از مراكز مهم علمي پژوهشي و تفرجگاهي خواهد شد.

منشاء تامین آب دریاچه نیز باران ، یک ورودی آب اندک و چشمه یا چشمه های زیر دریاچه می باشد . طعم آب نیز کمی تلخ و شورمزه است . این دریاچه و محیط پیرامون آن زیستگاهی مناسب برای ماهیان ، جانوران و پرندگان مهاجر زمستان گذرا ، بهارگذار و بومی است . ماهی بومی دریاچه از همان نوع شیرماهی موجود در دیگر رودخانه های استان می باشد ولی بزنگان زیستگاه خوبی نیز برای چند نوع ماهی کپور شده است .این دریاچه به عنوان تنها « اثر طبیعی ملی » استان خراسان شناخته می شود . غار بزنگان نیز در شش کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان واقع شده و قدمت آن به لحاظ آثار بدست آمده به پیش از میلاد بر می گردد .

از عمده ترين خانواده هاي گياهي منطقه، کاسني، (Compositae) غلات، (Gramineae) شب بو (Cruciferae) و چتريان (Umbelliferae) را مي توان نام برد. از نظر شكل زيستي ۵۷ درصد گونه ها به تروفيت ها و ۲۸ درصد به همي كريپتوفيت ها تعلق دارد. مطالعات كورولوژي نشان مي دهد كه بيش از ۵۰ درصد گونه ها به منطقه رويشي ايران و توران و ۳۰ درصد به ايران و توران اروپا سيبري تعلق دارد.

دریاچه بزنگان

دریاچه بزنگان

دریاچه بزنگان

دریاچه بزنگان

 

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  يك درياچه مناسب ماهي گيري و قايق سواري اب هواي خوش هم داره رنگ اب واقعا چشم نواز و ديدني است

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  دریاچه قشنگیه برای ماهیگیری مناسبه ولی بعید میدونم که برای قایق سواری مناسبه باشه

  ۱۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  خیلی مناسبه برای ماهیگیری ما رفتیم و خیلی خوش گذشت

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *