بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دریاچه ارژن شیراز

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۷ شهریور ۱۴۰۰

دریاچه ارژن شیراز ، یکی از دریاچه‌های جنوب ایران است که در فاصله ۶۰ کیلومتری شیراز و در مجاورت جاده اصلی شیراز به کازرون  در دشت ارژن واقع شده است. وسعت این دریاچه ۲۰۰۰ هکتار و بخشی از منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان می‌باشد. دریاچه ارژن از دریاچه‌های آب شیرین کشور و زیستگاه پرندگان مهاجر است. تالاب ارژن بخشی از دریاچه ارژن می‌باشد که دارای ارزش اکولوژیکی بوده و به عنوان پارک بین‌المللی به ثبت رسیده است.دریاچه ارژن به دلیل واقع شدن در مسیر جاده اصلی شیراز- کازرون، نزدیکی با آثار تاریخی بیشابور و غار شاپور و راه ارتباطی خوزستان و بوشهر با شیراز، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دریاچه ارژن

دشت ارژن

دشت ارژن، دشتی در شهرستان شیراز میان شیراز و کازرون است. این دشت در کنار ارتفاعات جنوبی زاگرس قرار دارد و دریاچه ارژن یکی از مناطق دیدنی آن است. در گذشتهٔ نه چندان دور این دشت مأوای حیواناتی همچون شیر ایرانی و آهو بوده که با از بین رفتن نیزارهای اطراف دریاچه و تبدیل آن‌ها به اراضی مزروعی زیستگاه مناسب زاد و ولد شیر از بین برده شده و باعث منقرض شدن نسل این شیر گردیده‌است. در گذشته اداره دشت ارژن به دست کدخدای آن محل بنام مولامولی که توسط مشیر در آن زمان شکنجه میشود و بعد از او کوشک علی خان بوده که توسط ارتش ایران در دوران رضاشاه پهلوی کشته شد.

این دشت در کنار ارتفاعات جنوبی زاگرس قرار دارد. این قسمت از زاگرس به نام زاگرس فارس معروف است.و دریاچه ارژن یکی از مناطق دیدنی آن است، دهستان دشت ارژن در شمال این دریاچه قرار گرفته‌است. آثار باستانی و کتیبه‌های معروف تنگ شاپور در شمال غربی این دشت قرار دارد. دریاچه دشت ارژن، آبشار چرو نیز یا آبشار ارژن و دریاچه پریشان از دیگر جاذبه های گردشگری دشت ارژن هستند.

دریاچه-ارژن4 دریاچه ارژن

نحوه دسترسی

آدرس : فارس، ۶۰ کیلومتری شیراز،  دشت ارژن
دریاچه ارژن

دریاچه ارژن

دریاچه-ارژن دریاچه ارژن

دریاچه-ارژن2 دریاچه ارژن

دریاچه-ارژن3 دریاچه ارژن

دریاچه-ارژن5 دریاچه ارژن

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  واقعا زيبا و ديدني در هر فصل يك زيباي خاص خودش داره

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  خشكسالي و افزايش عمق فروچاله ها باعث خشك شدن درياچه و از بين رفتن اين همه زيبايي گشته

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  دوستان متاسفانه چند سالی میشه که کاملا خشک شده.

  ۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  دریاچه ارژن در شیراز واقع شده و در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشانه. باید بگم ک این دریاچه زیستگاه پرندگان مهاجر است.تو رو خدا شکارشون نکنید .زیبای دریاچه هستن

  ۲۹ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *