جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

دره قزقان درگز

تاریخ بروزرسانی :
۱ مرداد ۱۴۰۲

دره قزقان درگز، منطقه ناهموار قزقان‌ دره، از جاذبه ‌های گردشگری شهرستان درگز است که در فصل بهار زیباییهای طبیعت آن مورد علاقه کوهنوردان است. این منطقه در مرز ایران و ترکمنستان واقع شده است؛ که به دلیل مجاورت با دشت ‌های کشور ترکمنستان، بهار را زودتر تجربه می‌ کند و هر سال در ایام نوروز و روز طبیعت میزبان گردشگران است.

همچنین این منطقه به دلیل خاک حاصلخیز و پوشش گیاهی از دیرباز مورد استقبال عشایر منطقه قرار گرفته، به طوریکه عشایر هم اکنون در این منطقه به صورت تقریبا یکجا نشین زندگی می ‌کنند.

دره قزقان درگز دره قزقان درگز

روستای قزقان دره

قزقان دره، روستایی از توابع بخش لطف ‌آباد شهرستان درگز در استان خراسان رضوی است. این روستا هم مرز با کشور ترکمنستان، در دهستان دیباج قرار گرفته و حدود ۵۷ خانوار در آن ساکن هستند.

عشایر در این منطقه زندگی می کنند و به تولید محصولات لبنی و صنایع دستی می پردازند؛ این محصولات، خود به تنهایی یکی از عوامل جذب گردشگر به این منطقه بشمار می رود.

گردشگران می ‌توانند برای استفاده از طبیعت بکر قزقان دره و خرید محصولات اصیل عشایر منطقه، از مسیر درگز- لطف‌آباد-شیلگان خود را به این مکان دیدنی برسانند.

دره قزقان درگز1 800x424 دره قزقان درگز

دلیل نامگذاری

با توجه به اینکه در این مناطق از اول ترکمنان و ترکها ساکن بوده اند، به اسم قزقن دره نامیده شده است. قزقن در ترکی به معنی داغ و گداخته می باشد. به دلیل اینکه در تابستان بادهای گرم از صحرای قره قوم ترکمنستان در این دره می وزد، این اسم را به خود گرفته است. روستایی نیز به همین نام (قزقن) در آنسوی مرز در ترکمنستان وجود دارد.
جشنواره عشایر و روستایی قزقان دره به همت اداره امور عشایر و مشارکت سایر اعضای ستاد در محل طبیعت زیبای قزقان دره هر سال از ده تا سیزده فروردین در این منطقه برگزار می شود.

دره قزقان درگز2 800x534 دره قزقان درگز

مسیر دره قزقان درگز

از قوچان تا روستای قزقان حدود سه ساعت سواری نیاز است. در روستا پس از پارک ماشین، پیاده به مسیر ادامه می دهیم. طول راه چمنزار و پوشیده از انواع گلهای صحرایی و شقایق است که در بهار منظره ای دیدنی خلق می کنند. در جریان کوهنوردی و پیاده روی تماشای رقص پروانه ها و چرای گوسفندان بسیار لذت بخش است.

جاهای دیدنی اطراف منطقه

گردنه و چشمه آب معدنی الله اکبر، پارک ملی تندوره، دره شگفت انگیز شمخال، آتشکده های متعدد، غارهای قزلق و شادمینه، پلکان نادری، بازارچه مرزی گمرک و ده‌ ها اثر تاریخی و طبیعی دیگر از دیدنی‌های این منطقه بکر و زیبا محسوب می ‌شوند.

در حدود ۴۰ کیلومتری درگز بخشی به نام لطف آباد وجود دارد. اگر با ماشین در جاده‌ های اطراف لطف‌آباد سفر کنید، حریم مرزی ایران و ترکمنستان به چشم می ‌خورد. تپه‌ های خاکی و سرسبز این منطقه در فصل بهار دیدنی است. این منطقه دارای گمرک مرزی و محل ترانزیت کالا از ایران به ترکمنستان است. در حوالی این بخش منطقه ‌‌ای به نام شیلگان دره نیز وجود دارد که اگر در اواسط فصل بهار به این منطقه سفر کنید از سرسبزی بی‌ نظیر آن مدهوش خواهید شد.

دره قزقان درگز3 800x534 دره قزقان درگز

نحوه دسترسی به دره قزقان درگز

درگز یا دره گز یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. درگز تا تهران ۱۱۵۰ و تا مشهد ۲۵۵ کیلومتر فاصله دارد. از شمال به مرز ایران و ترکمنستان، از مشرق و جنوب شرقی به مشهد، از جنوب به چناران و از مغرب به قوچان محدود است.

دره قزقان درگز4 دره قزقان درگز

دره قزقان درگز5 دره قزقان درگز

دره قزقان درگز6 دره قزقان درگز

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *