بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دره ارگت دودانگه

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

دره ارگت (Erget valley) یکی از زیباترین و بکرترین نقاط استان مازندران است که پوشیده از جنگل های انبوه و چشمه های فراوان است.طول دره از آبشار اول به سفید رود حدود ۳ کیلومتر که با اختلاف ارتفاع ۳۰۰ متر و در دو سمت دره همراه است.
این منطقه بخشی از منطقه حفاظت شده دودانگه استان مازندران است که حیات وحشی از قبیل خرس، پلنگ، گرگ، کل و بز، گوزن، شوکا، مارهای البرز، عقاب طلایی، دیگر پرندگان و … در این منطقه زیست می کنند.
دیواره های پلکانی از ارتفاع ۳۰ الی ۱۵۰ متر با اختلاف ارتفاع ۱۰۰۰ متری از کف قرار گرفته اند.
بعد از ۱۵ دقیقه پیمایش در طول دره به فضای بازی میرسید که از پایین با نگاه کردن به صخره های شمالی (صخره های گرده ای شکل) در دوردستها نمایی از غار – قلعه مشخص است که برای رسیدن به دهانه غار حدود ۱/۵ الی ۲ ساعت زمان مورد نیاز است. لازم بذکر است ابتدای مسیر حدود ۱۵ الی ۲۰ متر سنگ نوردی دارد. با گذر از دهانه (دهانه کاملا با دیوار ساروجی بسته شده است) غار تنها یک تالار دایره ای شکل، سقف گنبدی به ابعاد ۱۱ در ۸/۵ متر و ارتفاع سقف در مرکز ۶ متر می باشد در انتهای تالار حفره ای یا چاهی در کف ایجاد شده که بدنه داخلی آن از ساروج صیقل داده شده و شکل حفره بیضی شکل به عمق ۴/۵ متر است.گردشگری در این دره نیاز به مجوز سازمان حفاظت محیط زیست دارد.
غار دیوخانه یا دژخانه در این دره قرار دارد. مسیر خودروی شخصی دسترسی به این دره از طریق شهرستان ساری، قبل از شهرستان کیاسر، جاده فرعی دارپشت، بین روستای چهارباغ و بندبن و سپس دره اگرت امکانپذیر است.

دره ارگت دودانگه
دره ارگت دره ارگت دودانگه

منبع : بزنیم بیرون

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *