رزرو هتل ایران بوم گردی

خورزوق

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۹ بهمن ۱۳۹۲

وجه تسمیه:

خورزوق و یا خورزوک از دو کلمه خور و زوک ویا سوکتشکیل گردیده که ((خور))به معنای خورشید وروشنایی وزوک یا سوک از ((سو))ویا((شید)) به معنای سرزمین در اوستا از آن یاد شده است.مردمان این دیار مذهب زرتشتی داشته اند و لز بنای مسجد جامع ۷۰۰ساله آن میتوان به قدمت وکهن بودن این سرزمین پی برد.براستی سرزمین خورشید است چون شهردر حاشیه کویر ودر دشتی مسطح با شیبی بسیار ملایم ساخته شده است و خورشید ازاولین لحظه طلوع تا آخرین دقیقه غروب همچون بیرقی درخشان بر آن می تابد و بدین جهت کشاورزان با کاشت گلهای آفتابگردان از آن بهره می برند.
موقعیت جغرافیایی شهر:
شهر خورزوق در شمال شهر اصفهان ودر حاشیه بزرگراه تهران ودر محدوده شهرستان برخواربا مساحتی بالغ بر۲۳۵هکتار مشتمل برسه محله (اسلام آباد-دلیگان و خورزوق)ودر نقطه مختصات ۳۲درجه و۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و۵۱درجه و۳۷ دقیقه طول شرقی در نصف النهار گرینویچ قرار دارد.به عبارت دیگر خورزوق در عرض متوسط منطقه شمالی قرار گرفته است. از شمال به شهر دستگرد ، از شرق به شهر دولت آباد ، از غرب به اتوبان اصفهان- شاهین شهر و از جنوب هب شهر اصفهان محدود است.

ارتفاع آن از سطح دریا۱۵۷۲متر وفاصله آن تامرکز استان۴کیلومتر میباشد.

تور اروپا

صنایع دستی :
مهمترین صنایع دستی این شهر تولید سفره های قلمکاری می باشد که در کارگاه هایی کوچک و سنتی با همت مردان وزنان با غیرت این شهر تولید می شود.

خورزوق قلمکاری خورزوق

khorzogh خورزوق

جمعیت شهر :
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شهر بالغ بر۲۰۳۱۱نفر شامل ۱۰۵۴۲ نفر مرد و ۹۷۶۹ نفر زن در ۵۴۸۰ خانوار دارد.

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • محمد اورنگی

  وجمعیت شهرخورزوق به سال ۱۳۳۵ به تعداد ۲۹۷۵ نفر بوده ودرقرن دوم هجری به تخمین دوکرور واندی بوده بیش از ۲۰۰۰

  ۱۸ اسفند, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
 • محمد اورنگی

  با سلام درکدام کتب تاریخی یا کتاب اوستا کامه زوک به معنی سرزمین میبا شد . اصلا درپارسی یا اوستا حرف ز وجود نداشته باتشکر . لطفا نام کتاب را ایمیل فرمایید

  ۱۸ اسفند, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین