رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۰ دی ۱۴۰۰

خانه نصیرالملک شیراز

لینک این مطلب کپی شد!

خانه نصیرالملک شیراز یکی از بناهای تاریخی و دیدنی در شیراز است که در انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.خانه نصیر الملک از خانه های دوران قاجاریه در شیراز است که در محله گود عربان، در مجاورت خیابان لطفعلی خان زند و در کنار مسجد نصیر الملک واقع شده است. خانه تاریخی نصیر الملک به دستور حاجی میرزا حسنعلی خان نصیر الملک پسر سوم حاجی قوام الملک از حکام فارس در دوره قاجاریه ساخته شد.این اثر در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

-نصیرالملک-شیراز2 خانه نصیرالملک شیراز

معماری بنا

آنچه اکنون از منزل نصیر الملک باقی مانده شامل تالار اصلی ، قسمتی از حیاط اندرونی ، بخش بیرونی و زیرزمین است. تالار آینه به صورت قرینه ساخته شده و در دو ضلع آن دو اُرسی ( نوعی درِ قدیمی که دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است. ) بزرگ سراسری با گره چینی های ظریف و شیشه های رنگی که به دو حیاط اندرونی و بیرونی ارتباط دارد، مشاهده می شود. در دو ضلع دیگر تالار یک شاه نشین مرکزی که از دو طرف با ارسی به دو اتاق مجاور باز می شود، وجود دارد.
خانه نصیرالملک مانند دیگر منازل قدیمی دارای زیرزمین پیچ در پیچ با قوس ها و نورگیرهای مشبک سنگی زیباست.

تزیینات بنا

برای نماسازی بنا از گچ کاری به شیوه ساسانی استفاده شده است. تزئینات گچ و آینه عمده ترین تزئینات این منزل را تشکیل می دهد و تالار و اتاق ها با نقوش ترکیبی ایرانی و اروپایی پوشیده شده است. سقف هر طبقه تخته کوبی شده و دارای نقاشی هایی به سبک اروپایی است.

هر روزه ایام هفته در ساعات ۱۵ الی ۱۸ میتوانید از این خانه تاریخی دیدن کنید.

نحوه دسترسی

آدرس : شیراز – خیابان لطفعلی خان زند

-نصیرالملک-شیراز1 خانه نصیرالملک شیراز

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *