رزرو هتل فضاگشت
۲۲ شهریور ۱۴۰۲

خانه لطفی نجف آباد

اشتراک گذاری

خانه لطفی نجف آباد ، یکی از خانه های تاریخی استان اصفهان می باشد که به دوره قاجار تعلق دارد. این خانه هم اکنون محل اداره میراث فرهنگی نجف آباد است. خانه تاریخی لطفی اولین خانه تاریخی مرمت شده در نجف آباد با زیر بنای ۷۰۰ متر مربع است. با توجه به سبک معماری، انواع شیوه طاقبندی سقفها و تزئینات ساده و موقر کاه گل می توان ساخت آن را متعلق به دوران قاجار دانست.

خانه لطفی نجف آباد

اجاره خودرو

معماری خانه لطفی نجف آباد

این خانه با خشت و گل بنا شده و مجموعه فضاهای آن در قالب یک فرم مستطیل شکل در سه جبهه شمال. جنوب و شرق قرار گرفته است. فضای خانه در ضلع جنوبی به دو اتاق با ابعاد متفاوت که جلوی هرکدام ایوانی با طاق ضربی است، ختم می شود. اتاقی کشیده با طاقی آهنگ تنها اتاق مسکونی ضلع شرقی است که مسیر دسترسی آن از طریق راه پله ای در گوشه جنوب شرقی خانه امکانپذیر است. در جبهه شمالی نیز سه اتاق با پوشش طاق و چشمه قرار گرفته که جلوی هر کدام ایوانی مرتفع دیده می شود.

خانه لطفی نجف آباد

دسترسی به طبقه اول بنا از طریق راه پله واقع در کنار راه رو ورودی انجام می گیرد. این طبقه در دو جبهه شمالی و جنوبی تشکیل شده است. نماسازی به وسیله طاق دزدهای متعدد، طاقچه های مرتفع اطراف ایوان ها. پنجره های مدور و مشبک چوبی با شیشه های رنگی و ازاره های مزین با تزیینات خفته راسته آجری. از دیگر تزیینات خانه هستند. این خانه با مصالح خشت و گل بنا شده و مجموعه فضاهای آن در قالب یک فرم مستطیل شکل در سه طرف حیاط شکل گرفته است.
وروردی بنا در ضلع شمالی بنا قرار دارد که با سنگفرشی قلوه سنگی بدون هشتی و تنها با راهرویی باریک (دالان) به فضای حیاط ارتباط دارد. مطبخ خانه نیز در ضلع شرقی خانه با طاقی کلیل قرار گرفته است.

نحوه دسترسی

آدرس: نجف آباد، خیابان فردوسی شمالی، کوی ایمان، بن بست اقاقیا

خانه لطفی نجف آباد

خانه لطفی نجف آباد

خانه لطفی نجف آباد

خانه لطفی نجف آباد

خانه لطفی نجف آباد

خانه لطفی نجف آباد

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *