بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه قدیم منجم باشی

۴ شهریور ۱۳۹۶خانه قدیم منجم باشی گیلان لنگرود

منزل قديم منجم باشي که در فشکالي محله لنگرود است، نمونه اى از هنر معمارى گيلان در دوره قاجاريه و يکي از آثار قديمي و تاريخي شهرستان لنگرود به شمار مي رود.

خانواده منجم باشي همزمان با روي کار آمدن آقامحمد خان قاجار در گيلان صاحب نام و عنوان شدند و نخستين عضو اين خاندان که لقب منجم باشي يافت، ” ميرزا صادق ” بود که در سال ۱۲۱۲ هجري قمري جسد بنيانگذار سلسله قاجاريه را براي تدفين به کربلا حمل کرد.

يکي از نوادگان وي ميرزا موسي منجم باشي به فرمانروايي گيلان رسيد و در سال ۱۲۲۰ هجري قمري قواي روس را در روستاي پيله داربن رشت شکست سختي داد، از آن پس افراد اين خاندان تا مدتهاي زياد در گيلان حکومت و وزارت داشته اند.

خانه منجم باشي در فشکالي محله و جنب سبزه ميدان لنگرود واقع شده است.

خانه منجم باشي در فشکالي محله و جنب سبزه ميدان لنگرود از املاک اين خاندان است که تا امروز باقي مانده و در اصل شامل بيروني، اندروني، خلوت خانه، مسجد، حمام و… بوده است.

ورودي اصلي ساختمان بيروني که به “مهتابي” مشهور است سر در ورودي هلالي شکل و حاوي گچ بري ساده است، طبقه فوقاني از يک سالن پذيرايي و سه اتاق تشکيل شده است، جلوي اتاقها ايواني به عرض يک متر و طول ۱۰ متر وجود دارد که چهار ستون چوبي سقف آن را سر پا داشته اند، بام بنا به شيوه سنتي گيلان واشن ريزي شده و چوب يا سفال پوش است، لبه به شيوه سر بندي سه پوش و چکش برگردان ساخته شده است.

اين خانه به خانواده منجم باشى تعلق داشته که با روى کار آمدن آقا محمد خان قاجار صاحب نام شدند. سالن و تزئينات اين خانه نمونه اى از هنر معمارى گيلان در دوره قاجار است. اين بنا در فهرست آثار ملى به ثبت رسيده است.

خانه قدیم منجم باشی

خانه قدیم منجم باشی

 

نظر کاربران :

  • 'گیلانه

    سلام خانه منجم باشی بسیار زیبا بود اگه ممکنه عکسهای ازداخل خانه هم نشان داده شود ممنون

    ۲۹ شهریور, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *