رزرو هتل

خانه قاضی بوشهر

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۶ آذر ۱۴۰۰

خانه قاضی بوشهر ، مربوط به دوره زند است و در محله بهبهانی های بوشهر واقع شده است . این بنا در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۱۶۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.استان بوشهر یکی از استان های دارای آب و هوای گرم و مرطوب است که تأثیر آن را بر معماری قابل مشاهده است . خانه قاضی بوشهر با وجود قدمت بالا به اقلیم منطقه خود نیز احترام گذاشته است. خانه قاضی در بوشهر یکی از خانه های با ارزش و قدیمی است که باید در حفظ آن کوشید.

خانه قاضی بوشهر

تاریخچه و معماری بنا

تاریخچه خانه قاضی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در دوران های مختلفی وجود داشته است. پایه های خانه تاریخی قاضی در معرض نم کشیدگی و دیوارهای خارجی آن پوسته شده و ملات نما در حال ریختگی می باشد.در معماری خانه قاضی بوشهر می توانید شاهد گچبری ها، طاق ها، صفه زیرین خانه، نوع بادگیر و تزئینات ساخت بنا در دوران زندیه باشید. این بنا از جمله خانه های تاریخی بوشهر محسوب می شود که نگهداری و مرمّت آن به خوبی انجام نشده است، در حفظ و نگهداری این گونه از خانه های قدیمی در کشور مسئولین باید پیگیری بیشتری داشته باشند. اثر تاریخی یا خانه زندیه با مصالح بوم آورد در دوران زندیه ساخته شده است و یکی از علت های پایداری آن توجه به نکات اجرایی در بافت و اقلیم می باشد.

خانه قاضی بوشهر

در سازه ی ستون ها و سقف از چوب مقاوم در برابر خوردگی و رطوبت استفاده شده است، شاید چوب سازه ی اصلی از افرا و یا راش باشد. خانه تاریخی قاضی دارای تزئینات گچبری با اشکال گل و بوته مزیّن شده است که در دوران زندیه یک نوع از تزئینات خانه های خاص به شمار می آمد. خانه قاضی در استان بوشهر و در قسمت شمالی آن در محله بهبهانی قرار گرفته است. این خانه متعلق به خانواده قاضی است و نام آن برگرفته از مالکین آن می باشد.

نحوه دسترسی

آدرس :بوشهر، خیابان خلیج فارس، محله بهبهانی

house-ghazi-bushehr (1)-1411365766 خانه قاضی

house-ghazi-bushehr (2)-1411365766 خانه قاضی

house-ghazi-bushehr (3)-1411365766 خانه قاضی

house-ghazi-bushehr (4)-1411365766 خانه قاضی

house-ghazi-bushehr (5)-1411365766 خانه قاضی

خانه قاضی بوشهر

خانه قاضی بوشهر

خانه قاضی بوشهر

خانه قاضی بوشهر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جنوب گردی