رزرو هتل تفریحات کیش

خانه صرافلار تبریز ( موزه سفال )

۱۱ مهر ۱۴۰۰

خانه صرافلار تبریز ( موزه سفال ) یکی از خانه های تاریخی تبریز که در خیابان شمس تبریزی واقع شده است .این خانه متعلق به دوره قاجار و اوایل پهلوی است و شامل یک طبقه و یک زیرزمین می‌باشد. این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و مرمت شده و از سال ۱۳۷۴ به عنوان نمایشگاه و خانه سفال مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در این خانه تاریخی مشبک‌کاری، طراحی و کنده‌کاری بر روی سفال و ساخت انواع ظروف سفالی به شکل مدرن آموزش داده می‌شود. خانه‌ی صرافلار در ۱۷ اسفند سال ۱۳۸۱ به‌ شماره‌ی ۷۸۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه-صرافلار3 خانه صرافلار

معماری بنا

تاریخ ساخت این بنای تاریخی به دوران قاجاریه و پهلوی برمی گردد، این خانه ی زیبا که در دو طبقه؛ یک طبقه ی فوقانی و زیرزمین بنا شده، بنایی است که با سبک و هنر اصیل معماری ایران ساخته و تزیین شده است.ورودی و نمای اصلی بنا مشتمل بر دو ایوان گچ بری شده و زیباست، پنجره های قاب چوبی، آجری کاری ها و گچ بری های زیبا در کنار هم، معماری دیدنی دوره ی قاجار را به زیباترین شکل به نمایش گذاشته اند. در زیرزمین حوضخانه و دو اتاق در جبهه ی اصلی و یک اتاق مستطیلی و یک راهرو در ضلع غربی آن وجود دارد. در وسط حیاط یک حوض قرار دارد و دو باغچه ی پر از گل و درخت نیز در دو طرف آن خودنمایی می کنند.

تور اروپا

قسمت های مختلف موزه

۱. نمایشگاه دائمی: این بخش از موزه سه بخش دارد که عبارتند از:
نمایشگاهی از آثار استاد عباس قابچی و استاد احمد قابچی
نمایشگاهی از آثار خانم فریده تطهیری مقدم

۲. حوضخانه : معمولا جلسات و اجتماعات هنری – فرهنگی در حوضخانه تشکیل می شوند. همچنین نمایشگاه های موقتی که آثار هنرمندان سفالگر را به نمایش می گذارند نیز در این مکان برگزار می شود.

خانه صرافلار

۳. بخش آموزشی: برای حفظ و گسترش این هنر باستانی و زیبا، خانه ی موزه ی سفال، کلاس های آموزشی مختلفی را در این زمینه برگزار می کند، در این کلاس ها می توانید با مراحل تولید سفال گری با خاک سفید آذربایجان، نقاشی روی سفال، چرخکاری با گل سفید، لعاب کاری، کاش زنی و نقاشی روی کاشی و … آشنا شده و آموزش ببینید.

۴. فروشگاه: این قسمت که به طور دائم در حال فعالیت است، به فروش آثار هنرجویان سفال آذربایجان شرقی می پردازد. این هنرجویان پس از اتمام دوره های مختلف سفال گری و نقاشی روی سفال، آثار خود را در این قسمت برای فروش می گذارند.

۵. بخش آشنایی با مراحل مختلف سفال گری
در این بخش از موزه بازدید کنندگان می توانند با مراحل مختلفی مانند: آماده سازی، چرخکاری، آماده سازی لعاب، کار با آسیاب سنگی، آشنایی با رنگینه ی مس، پخت اول و لعاب زنی و پخت دوم و کوره چینی آشنا شوند.

معرفی خانه ی صرافلار و موزه سفال تبریزدر طول سال نمایشگاه های گوناگونی در این خانه ی موزه برگزار می شود که مهم ترین آن ها نمایشگاه سفرهای نوروزی است، که هر سال از آخر اسفند تا ۱۳ فروردین ادامه دارد. همچنین در دهم شهریورنیز، در سالروز گشایش موزه ی زنده ی سفال مراسمی در این خانه ی موزه برگزار می شود.

خانه صرافلار

نحوه دسترسی

آدرس : تبریز، خیابان شمس تبریزی، روبروی ایستگاه گرو، خیابان شهید نوروزی، کوچه ی صرافلار، خانه ی علوی، پلاک ۱۰۰
ساعات بازدید: این موزه همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷ باز است.

خانه صرافلار

خانه صرافلار

خانه صرافلار

خانه صرافلار

خانه صرافلار

خانه صرافلار

خانه--صرافلار خانه صرافلار

خانه-صرافلار4 خانه صرافلار

موزه-سفال-تبریز خانه صرافلار

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    جز ديدني ترين و زيباترين خانه هاي تبريز است با معماري حرفه اي عالي و ديدني شيشه هاي رنگي بسيار زيبايي داره و اثار ديدني و زيبا كه ديدنشون خالي از لطف نيست

    ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *