رزرو هتل ایران بوم گردی

خانه صالحی شیراز ( موزه لباسهای سنتی )

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ دی ۱۴۰۰

خانه صالحی شیراز ( موزه لباسهای سنتی ) از خانه های دوره قاجاریه می باشد که در ضلع جنوبی مسجد شهدا و در ابتدای کوچه هفت پیچ واقع شده است. این خانه دارای دو بخش اندرونی و بیرونی است که بخش بیرونی آن دارای یک حیاط مرکزی و هشت اتاق در سه ضلع شمالی، غربی و شرقی است. در وسط حیاط این خانه نیز حوضی بیضی شکل قرار گرفته است. بدنه دیوارهای حیاط کاشی کاری شده و بر روی آن، طرح های اسلیمی، گل و مرغ و نقوشی از پادشاهان کیانی، هخامنشی، ساسانی، صفوی، زندی و سربازان قاجاری به تصویر کشیده شده است.

خانه صالحی شیراز

 

معماری بنا

از عناصر معماری این خانه می‌توان به اتاق‌های سه دری و پنج دری همراه با تزئینات گره چینی، گچ‌کاری و سقف‌های چوبی اشاره کرد. یکی از نکات منحصر به فرد این بنا از نظر تاریخی نقش ورود اولین اتومبیل به ایران است و هم چنین نقشی از مهندسین نقشه برداری جاده ای می باشد که به طرزی زیبا و گویا به تصویر درآمده است.در وسط حیاط این خانه حوضی بیضی شکل قرار گرفته است. بدنه دیواره های حیاط کاشی کاری شده و بر روی آن طرح های اسلیمی، گل و مرغ و نقوشی از پادشاهان و سربازان قاجاریه به تصویر کشیده شده است.

صالحی 1 e1641621956191 - خانه صالحی شیراز ( موزه لباسهای سنتی )

موزه لباسهای سنتی

در سال ۱۳۸۴ این خانه به منظور حفظ و احیای هنرهای سنتی ایران،توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس به موزه لباس های سنتی و آیینی ایران تبدیل گردید. هدف از راه اندازی این خانه، ایجاد مرکزی برای مطالعات تاریخی لباسهای ایرانی و طراحی ، تهیه و دوخت لباسهای آئینی با بهره مندی از ماهیت اصلی لباسهای قدیمی و طرحهای و به وجود آوردن طرحهای تازه می باشد .

این بنا در تاریخ ۳۰/۲/۱۳۵۴ با شماره ۱۰۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این موزه در نزدیکی حرم شاهچراغ (ع) واقع شده است؛ پس اگر به زیارت رفتید می توانید از این خانه تاریخی هم دیدن کنید.

صالحی 3 e1641621862136 - خانه صالحی شیراز ( موزه لباسهای سنتی )

نحوه دسترسی

آدرس :فارس، شیراز، ضلع جنوبی مسجد شهدا، ابتدای کوچه هفت پیچ

صالحی 2 - خانه صالحی شیراز ( موزه لباسهای سنتی )

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    فضاي خانه فضاي بسيار دلنشيني است و حياط با صفايي دارد. موزه لباسهاي سنتي گرچه كامل نيست اما ديدني است و چشم نواز.

    ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاباما