رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

خانه تاریخی صادقی اردبیل

اشتراک گذاری

خانه تاریخی صادقی خانه ای مجلل و باشکوه در محله اوچدکان اردبیل واقع شده است . ساخت خانه تاریخی به سالهای ۱۲۷۹ تا ۱۲۸۳ هجری قمری برمی گردد . صاحب این خانه تاجر خوشنامی بنام حاج ابراهیم صادقی است .خانه تاریخی صادقی در ۱۶ اسفند ۱۳۸۶ به شماره ۱۴۴۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی صادقی

معماری خانه تاریخی صادقی اردبیل

این عمارت در زمینی به مساحت ۱۴۵۰ مترمربع و با زیربنایی در حدود ۱۷۵۰ مترمربع ساخته شده است. پس از گذشتن از در ورودی، وارد دالانی مستطیل شکل با نمای آجری و سقف چوبی می‌شویم که گویا در زمان‌های قبل سقف این ورودی نیز آجری ضربی بوده است. نمای عمارت، آجری با پنجره‌های ساده چوبی است که منتهی‌الیه ارتفاع آن در طبقه دوم به صورت کنگره درآمده است. نمای دیوارهای ضلع جنوبی و غربی حیاط دارای تاق نماهای آجری است و قسمت اصلی ساختمان در سه طبقه ساخته شده که مشتمل بر زیرزمین، همکف و طبقه بالا است. ساختمان دارای دو در ورودی است با دو راهروی مجزا و اتاق‌های قرینه، که به یکدیگر راه دارند.این بنای تاریخی دارای سه بخش مجزا است که برای مراودات اجتماعی، مذهبی، اقتصادی و خانوادگی به کار گرفته می‌شد.

خانه تاریخی صادقی

در این بنا، از اسلوب‌ معماری بسیار متین استفاده شده و مصالح به کار رفته در آن، با سلیقه و التزامی ویژه انتخاب شده‌اند. پله‌های ورودی به طبقه بالای خانه از چوب گردو است، ‌ درها، ‌ کمدها، اشکاف‌ها و گنجه‌ها نیز با مهارت خاصی ساخته شده‌اند.در ازاره دیوارهای جانبی کتیبه زیبای آیت‌الکرسی به خط نستعلیق نقش بسته است. از این عمارت، در حال حاضر استفاده مسکونی نمی‌شود، ‌ولی بنا از استحکام و سلامت کامل برخوردار است. در ساختمان این عمارت بزرگ، از هنر حاج محمد معمار اردبیلی استفاده شده و ساختن آن چهار سال به درازا انجامیده است. کاربری امروزه این عمارت هتل رستوران می باشد که در کنار بازدید از این بنا می توانید از غذاهای خوشمزه این رستوان لذت ببرید. پیشنهاد می کنیم از دیگر جاذبه های گردشگری اردبیل نیز دیدن بفرمایید.

خانه تاریخی صادقی

نحوه دسترسی به خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی مرحوم حاج میرزا ابراهیم صادقی، در کوچه سرتیپ آباد، جنب مسجد اوچدکان واقع شده است.

خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی صادقی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *