رزرو هتل

خانه تاریخی تاج کاشان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۰ آبان ۱۴۰۰

خانه تاریخی تاج کاشان ، در خیابان علوی شهر کاشان قرار دارد و یکی از بناهای گودال باغچه‌ای اصیل مردم این شهر در دوران قاجاریه با حدود دو قرن قدمت است. این خانه تاریخی  که اکنون با عنوان خانه هنرمندان از آن کاربری فرهنگی می‌شود دارای ۷۰۰ مترمربع عرصه و ۸۰۰ مترمربع اعیانی و برخوردار از معماری ارزشمند بومی از نمونه خانه‌های عام مردم کاشان در آن دوره است.

taj--mm1 خانه تاریخی تاج

معماری بنا

خانه تاج در ۳ طبقه همکف، گودال باغچه و سرداب تحتانی، دارای ۲ باب حیاط بیرونی و اندرونی و ۱۳ باب اطاق پنج دری و سه دری و تک دری است.حیاط بیرونی خانه با ورودی از هشتی پنج ضلعی منحصر به فرد و دالان باریک پیچیده، فضا را از دید رهگذر محفوظ داشته است. حیاط بیرونی دارای یک باب مطبخ و سرداب کوچک می باشد که سرداب در زمین رُس حفاری شده و دارای نم خوانی است مخصوص نگهداری مواد خوراکی در تابستان گرم این دیار. ایوان پیشکم بوسیله ۳ باب درب میوجی توپر (فاقد شیشه)، حرمت قسمت بیرونی (خاص مراجعات) را از اندرونی که مخصوص زندگی کدبانو و اهل و عیال در خانه است را حفظ می نماید که این موضوع ماهیت فرهنگ و تمدن اسلامی را تعریف می‌نماید.

درونگرایی، تناسب، تقارن، تعادل، هماهنگی، ظرافت و در عین حال قداست و نجابت در این خانه نشانی از معماری اصیل کاشان و هویت تاریخی مردم این دیار است.حیاط اندرونی و شارم های اطراف گودال باغچه و مهتابی مقابل با غرفه های مجاور شارم بوسیله راه پله ای باریک ما را به پائین خانه هدایت می‌کند.باغچه‌ها و آب نمای مرکزی گودال باغچه طراوت را از دهانه باز زیر زمین به سرداب و پس سرداب منتقل می‌نماید.

taj--mm2 خانه تاریخی تاج

بادگیر بنا

بادگیر مرتفع بام هوای گرم و خشک و سوزان تابستان را بوسیله وزش باد گرفته و از پره های داخل بادگیر به کانال‌های مرطوب اطراف سرداب منتقل کرده و پس از خنک شدن از طریق شبکه‌های جعفری به داخل زیر زمین هدایت می‌کند و باعث اختلاف دمای بین پانزده تا بیست درجه سانتیگراد با سطح کوچه می‌شود.

خانه تاج به صورت متروکه و مخروبه در مرداد ماه سال ۱۳۸۳ توسط معمار مرمت بناهای تاریخی کاشان سید اکبر حلی خریداری و مرمت و بازسازی شد.خانه تاج با شماره ۹۰۲۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

taj--mm3 خانه تاریخی تاج

نحوه دسترسی

آدرس : کاشان – خیابان علوی – جنب خانه عباسیان

taj--mm6 خانه تاریخی تاج

taj--mm5 خانه تاریخی تاج

taj--mm4 خانه تاریخی تاج

 

 

 

taj--mm خانه تاریخی تاج

mash-esf1802-mm6 خانه تاریخی تاج

خانه تاج کاشان

خانه تاج کاشان

خانه تاج کاشان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  خانه خانم تاج با معماری ارزشمند بومی، نمونه ای از خانه های اصیل عامه مردم کاشان در دو قرن گذشته به شمار می رود و ویژگی خاص آن در اصالت و سادگی، معرف محض مردم شناسی در کاشان است.

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سعید

  سلام
  یه ترتیبی بدین توی یه نقشه بشه مثلا ۱۰ نقطه گردشگری رو توش نشون داد. بشه پرینت گرفت و راحت تر به آدرس ها مراجعه کرد.
  مثلا ۵تا خونه قدیمی کاشان رو بشه توی یه کاغذ یه جا پرینت کرد.

  ۹ خرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جنوب گردی